Pieter Lastman in Het Rembrandthuis Hollandmarkt bij Ter Huurne 5 Nieuwe formule Koeiekop Ahold ondersteunt tentoonstelling Ook Rembrandt had een leermeester KORTINGSBON Speciale •prijs f2,- Marktsfeer in winkels r AHOLD FLITSEN DECEMBER 1991 ACOfc'. Ter Huume, een van de klei nere werkmaatschappijen vanAhold, heeft zijn win kelformule aangepast Goedkoop, gezellig, vers en Hol lands, daar draait het om. Ter Huume heeft zijn vestigingen op de grens van Nederland en Duitsland: supermarkten in Buur- se en Venlo en een keten van tank stations. De kiem van het bedrijf ligt in Buurse, een plaatsje van amper 1000 inwoners. Vijftig jaar geleden begon de familie Ter Huur- ne er met de verkoop van een klein assortiment artikelen in een ka mertje van him boerderij. De klan tenkring bestond voornamelijk uit Duitsers, die even de grens over wipten om in Nederland te kopen wat in Duitsland duur was. Het be drijf groeide en werd in 1971 over genomen door Simon de Wit, dat op zijn beurt in 1972 onderdeel werd van Ahold. Maar Ter Huurne bleef wat het was: een selfsupporting su permarkt, een eigen huismerk, ei gen inkoop en een eigen marke tingconcept. Dit jaar werden de twee super- markten volledig verbouwd. Een nieuwe winkelformule werd gein- troduceerd. "We hebben rigoureus gesnoeid in ons assortiment droge kruidenierswaren,' vertelt Gerrit Paalman, directeur Ter Huume. 'Hadden we eerst zo'n 3500 artike len, nu hebben we er nog 750.' Paalmans rechterhand Niels Boer legt uit: 'Negenennegentig procent van onze klanten is Duits. Alle maal mensen die hier komen om a, voordeel te halen en b, een dagje uit te zijn. Die twee aspecten heb ben we in de nieuwe formule cen traal gesteld. Wij zijn geen winkel waar Nederlanders uit de buurt winkelen.' Bij Ter Huurne zijn twee dingen belangrijk. Het moet goedkoop zijn en gezellig. Gezelligheid heeft men in de nieuwe winkels weten te be reiken door een Hollandse markt- sfeer te creëren. Grote, massale presentaties, een vloer die doet denken aan stoeptegels en boven elke versafdeling een kraamachti- ge overkapping, met personeel in de klederdracht van Frau Antje, het Nederlandse kaasmeisje. 'Bo vendien worden allerlei fun-ele- menten ingebracht,' vertelt Gerrit Paalman. 'Er komt een koeiekop te hangen met een bordje 'nicht drücken' erbij. Toch drukken betekent dat het beest vreselijk gaat loeien'. Na het winkelen kan er gegeten worden in het restaurant, een soort Stube en de kinderen kunnen zich te buiten gaan in het mini-pretpark. Daarna gaan de meesten weer terug naar de gote steden in het Ruhrgebied. Voor Duitse begrippen is Ter Huurne goedkoop. Wij verkopen allerlei artikelen die in Duitsland duur zijn', zegt Niels Boer. 'Als je binnenkomt struikel je bijna over de koffie. Duitsers moeten namelijk Kaffeesteuer betalen, een extra be lasting op koffie. Dat maakt hun koffie relatief duur, terwijl het ech te koffiedrinkers zijn. Een mooi ge dekte tafel, zelfgebakken 'kuchen' erbij. Daar houden ze van. En hier kunnen ze dezelfde koffie kopen, zonder die extra belasting.' Verder heeft Ter Huurne een scala aan Op Op-aanbiedingen, verkoopt het bijvoorbeeld een overschot AH- huismerk soep met oude etiketten en heeft het zich toegelegd op ty pisch Nederlandse produkten. Om juist dit aspect te benadrukken werd de naam 'supermarkt' in de nieuwe formule omgetoverd tot Hollandmarkt. Boer: 'Opzet van de formulewijzi ging was om de afhankelijkheid van de zogenaamde 'accijnsgoederen' te verminderen. Dit houdt in dat we naast een flink assortiment droge Ter Huurne's Niels Boer: 'negenenne gentig procent van onze klan ten is Duits.' Massale, buikachtige presentaties kruidenierswaren veel versartike len verkopen. Binnen de versafde lingen brengen we diepe assorti menten met zeer aantrekkelijke aanbiedingen. De droge kruide nierswaren worden eenvoudig en massaal, buikachtig gepresenteerd en verkocht. Aanbiedingen als 5 kilo prei, 5 kilo uien en 5 kilo spruitjes samen voor f 9,95 of 50 kilo 'Kartoffeln zum einkellern' voor f 14,95 zijn geen uitzondering,' legt Niels Boer uit. 'Maar bier, daar hoeven wij bij Duitsers niet mee aan te komen. Daarvan hebben ze zelf zoveel soorten. We verkopen alleen Grolsch-beugels, omdat dat weer iets bijzonders is.' Buiten draait de zoveelste touringcar het parkeerterrein op. Maar echt druk is het vandaag niet volgens Boer. 'Topdagen zijn de Duitse feestda gen. Dit jaar was het record 15.000 klanten op een dag. Dan staat er de hele dag een file van bijna vijf kilo meter voor de grens en parkeert men in het weiland tussen vlaaien. Ook typisch Hollands waarschijn lijk.' Volgend jaar is het 'Het Rem- brandt-jaar'. In het kader daarvan organiseert Muse um Tiet Rembrandthuis' een unieke tentoonstelling. Niet over Rembrandt, maar over zijn belangrijkste leermeester: Pieter Lastman. Lezers van Flitsen kunnen profiteren van een flinke reductie op de 'Leren en opgeleid worden' neemt in alle bedrijfsonderdelen van Ahold een belangrijke plaats in. Wie ver der wil, moet leren. Zelfs de grote Rembrandt had een leermeester. Ahold ondersteunt de tentoonstel ling over het werk van Rembrandts leermeester Pieter Lastman van ganser harte. Nog nooit eerder werd een tentoonstelling aan het it (1583-1633) ge- Pieter Lastman, 'De triomph van Mordechai' (1617), detail wijd. Tijdens zijn leven was Pieter Lastman al een gevierd schilder. Voor hij aan een schilderij begon, studeerde hij eerst grondig op alle mogelijke details. Kenmerken van zijn werk zijn dan ook de duidelijke verteltrant, de overzichtelijke com positie, het helder kleurgebruik en de toepassing van zeer levendige figuren. Lastman behoorde tot de historie schilders. Dat zijn schilders van bijbel se, historische en my thologische onder werpen. Omstreeks 1623 gaat Rembrandt van Rijn (1606-1669) in de leer bij Pieter Lastman. Hoewel hij volgens bronnen slechts zes maanden in het atelier verbleef, was deze leertijd voorde artistieke ontwikkeling van de nog jonge Rembrandt van grote betekenis. Hij leerde van Lastman hoe door een scheiding van hoofd- en bijzaken en een weloverwogen gebruik van licht en donker (waai- Rembrandts werk bekend om is) een historiestuk zo duidelijk mogelijk kon worden vormgegeven. Rembrandt was vooral gefascineerd door de manier waarop zijn leer meester een groep mensen verdeel de over het schilderij. Lastman werd in zijn tijd tot de grootste schilders gerekend. In de 18e eeuw raakte hij in de vergetelheid tot de tweede helft van de vorige eeuw. Dan wijzen allerlei kunsthistorici op de betekenis van Lastman voor Rembrandt. Lastman wordt be schouwd als de leider van de pre- Rembrandtisten, de directe voorlo pers van Rembrandt. Toch is er nooit een overzichtstentoonstel ling van zijn werk geweest. En dat is op z'n minst vreemd. Het is daarom des te unieker dat Muse um 'Het Rembrandthuis,' gevestigd in het oude woonhuis van Rem brandt in Amsterdam, nu zo'n veer tig topstukken van Lastman bij elkaar heeft gebracht. Van Rembrandt zijn overigens ge durende de ten toonstelling, in een aparte zaal, zeven tien zelfportretten te zien Museum 'Het Rembrandthuis' is gevestigd aan de Jodenbreestraat 4-6 in Am sterdam. De expositie 'Pieter Lastman, leer meester van Rembrandt' loopt van 7 december t/m 16 februari en is het bekijken meer dan waard. Op vertoon van bijgaande bon betaalt u geen 6,50 maar 2,- per per soon. Openingstijden: maandag t/m zaterdag 10-17 uur, zon- en feest dagen 13-17 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. f4,50 korting op toe- o gangsprijs tentoonstelling Pieter Lastman in 'Het 9 Rembrandthuis'. Max. 4 personen per bon. Geldig t/m 16 februari 1992.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 5