'Persoonlijke aandacht en begeleiding bij ziekte essentieel' OPPERVLAKKIG BI-LO, Giant, FNS en Tops blijven het goed doen Soepen niet aan te slepen 4 Van Dun op seminar ziektewet en arbeidsongeschiktheid: 4 V Arbeidsvoorwaarden Voorzitter ERA Aandacht Recessie in Amerika ■AHOLD FLITSEN DECEMBER 1991 Op het Ahold-hoofdkantoor kwamen eind november ruim zeventig personeelsfunctionarissen uit alle onderdelen van het concern bijeen voor een seminar over ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. De bijeenkomst was georganiseerd door de afdeling Arbeidszaken van Ahold. Enkele prominente deskundigen gaven hun visie en deden sug gesties hoe ook bij Ahold het ziekteverzuim en de instroom van mede werkers naar de WAO, omlaag gebracht kan worden. Wat zijn de economische, sociologi sche en bestuurlijke achtergron den van de omvang van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid en hoe kunnen bij de bedrijfsonderde len van Ahold het ziekteverzuim en de WAO-instroom beperkt worden? Deze twee vragen stonden centraal op het seminar. In Nederland onderhouden elke 100 werkenden 86 uitkeringsontvan gers. Vooral het ziekteverzuim en instroom naar de WAO zijn de afge lopen jaren verantwoordelijk voor een sterke stijging van de kosten van de sociale zekerheid. De rege ring heeft onlangs maatregelen aangekondigd om deze kosten te be perken. Maar ook binnen de bedrij ven zullen maatregelen genomen moeten worden. Sprekers op het seminar waren pro fessor De Kam, hoogleraar Openba re Financiën in Groningen, profes sor Kolnaar, hoogleraar Algemene Economie in Tilburg en kroonlid van de SER, professor Adriaan- sens, hoogleraar Sociale Weten schappen in Utrecht en lid Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, de heer Veenboer, arts bij de bedrijfsvereniging Detam en Peter van Dim, lid van de Raad van Bestuur van Ahold en verantwoor delijk voor Personeel Organisa tie. Uit alle bijdragen werd duidelijk dat de hoogwaardige kwaliteit van ons sociale - zekerheidsstelsel in gevaar komt wanneer overheid, bedrijven en werknemers er geza menlijk niet in slagen om het ziek teverzuim en de WAO-instroom drastisch te beperken. Arbeidsvoor waarden die hiertoe bijdragen zul len dan ook zeker bij de CAO-onder- handelingen volgend jaar bespro ken worden. Concrete suggesties voor aanpak van de problemen kwamen vooral van de heer J. Veenboer van de Detam en van RvB-lid Peter van Dun. De eerste vertelde over posi tieve ervaringen bij andere bedrij ven met een 'verzuimproject'. In vier fasen kan het ziekteverzuim, dat wanneer het langdurig is vaak een voorportaal van de WAO is, worden aangepakt: door verbete ring van registratie, aanpak op afdelingsniveau, aanpak op indivi dueel niveau en door instelling van reïntegratieteams. Peter van Dun benadrukte dat Ahold grote prioriteit blijft ge ven aan een intensief Arbo- (arbeidsomstandigheden) beleid. Ergonomische verantwoorde kas sa's, transportmiddelen en andere Antoine Guichard, de presi dent van Casino, is de nieuwe voorzitter van de European Retail Alliance (ERA). ERA is het strategisch samenwer kingsverband tussen Ahold, het Franse Casino en het Engelse Argyll. Het voorzitter schap van ERA wisselt jaar lijks. Afgelopen jaar was Pierre Everaert de voorzitter. hulpmiddelen, aangepaste werk- roosters, cursussen voor juiste lichaamshoudingen, e.d. zijn van groot belang. Personeelsfunctionarissen en ma nagers kunnen sterk bijdragen aan stressvermindering onder mede werkers. Van Dun gaf aan dat managers goed getraind moeten worden in sociale vaardigheden. Ze moeten leren zeggen en uitdrukken wat ze voelen, maar wel zodanig dat er geen conflicten uit voortkomen. Het vertellen van 'slecht nieuws' moet zorgvuldig gebeuren. Ook het tijdig aangeven waar iemands grenzen liggen bij het opbouwen van zijn of haar carrière speelt een belangrijke rol bij het voorkomen van frustraties en stress. Persoon lijke aandacht en begeleiding voor komen dat de werknemer tijdens ziekte vervreemd raakt van zijn werk en sterken hem of haar bij te rugkeer in het bedrijf. 'Eén van de beste methodes om ziekte te voorko men', zei Van Dun tenslotte, 'is er voor te zorgen dat de werknemer goed is geïntegreerd in de arbeids organisatie, dat wil zeggen dat hij of zij het naar de zin heeft op het werk, een goed contact heeft met collega's en resultaat van zijn of haar werk ziet.' Personeelsfunctionarissen kunnen met de achtergrondkennis die zij op het seminar hebben opgedaan, ex tra aandacht aan het ziekteverzuim van medewerkers gaan besteden. De 5 culinaire soepen van het AH huismerk zijn een doorslaand succes. Vorige maand werden de soepen geïntroduceerd. De tot standkoming van de week endadvertentie waarin deze soepen centraal stonden, is vorige maand uitgebreid in Flitsen besproken. 'Vooral de Kreeftesoep en de Zaanse Mosterdsoep zijn momenteel niet aan te slepen', meldt Peter Brasser, assortimentsmanager. 'De vraag is zo groot dat de schappen momen teel in veel filialen niet tijdig zijn bij te vullen. Maar de leverancier doet heel erg zijn best en we verwachten dat tegen de Kerst weer voldoende geleverd kan worden.' Voor alle cu linaire soepen geldt dat de verkoop ver boven verwachting is. Een veel gehoorde opmerking van bezoekers uit Nederland is: 'Amerikanen zijn zo op pervlakkig.' Toen ik hierover I begon te denken dacht ik, waarom wordt dit altijd gezegd? En wat be tekent oppervlakkig? Als je opper vlakkig opzoekt in de Van Dale, I staat er als één van de betekenissen 'niet diepgaand'. Nu geloof ik niet j dat Nederlanders meer of minder diepgaand zijn dan Amerikanen. Ik geloof wel dat er grote cultuurver- schillen bestaan tussen Nederlan ders en Amerikanen. Amerikanen zijn gewend om veel te verhuizen en dan ook nog over grote afstanden. Dat betekent over het algemeen dat je vriendschappen korter duren dan wanneer je je hele leven dicht bij el kaar in de buurt woont. Je hebt hier dan ook vaak het gevoel dat er haast bij is. Terwijl je in Nederland de kat uit de boom kijkt, vertellen Amerikanen je vaak al bij de eerste ontmoeting hun levensverhaal en word je behandeld als goede vriend in ook al zie je ze misschien nooit meer. Het grappige is, dat op het moment datje accepteert dat er een cultuurverschil is tussen de manier waarop Amerikanen contact leggen en hoe je het zelf gewend bent, je er beter mee kan omgaan. Zo heb ik geleerd om meer van de leuke mo menten in een eerste gesprek te ge nieten zonder er meteen een oordeel over te hebben. Amerikanen op pervlakkig? Nee bepaald niet, meer een kwestie van 's lands wijs, 's lands eer. Comelie Jutte Berichten uit de Verenigde Staten over het koopgedrag van de con sument in december zijn niet opgewekt. De recessie in grote steden als Boston en New York heeft werkelijk toegeslagen en behoorlijk veel mensen zijn zonder baan. Voor veel Amerikanen wordt het be paald geen vrolijke Kerst dit jaar. Hoewel ook de Amerikaanse win kelketens van Ahold de recessie ervaren, blijven ze het goed doen. In veel bedrijven, in de computer sector, de electronica, de defensie industrie, bij financiële instellingen of in de reclame gaat het niet goed. De werkeloosheid is aanzienlijk toe genomen de afgelopen maanden en het hele land is eigenlijk onzeker I over de economie. Dit wetende is het hartverwarmend te zien hoe on- I ze grote winkelketens BI-LO, Giant, FNS en Tops het blijven j doen. De mensen moeten toch eten, j maar iedere uitgave, ook waar het levensmiddelen betreft, wordt I zichtbaar overdacht. Een koop- TOPS MARKETS FIRST NATIONAL SUPERMARKETS 3 GIANT FOOD STORES 4 BI-LO maar-wat-er-leuk-uitziet-gedrag is in veel gevallen veranderd in be wust zoeken naar lage prijzen en toch goede kwaliteit. Low prices De formules van onze winkels zijn daarop helemaal ingesteld. Every day low prices (elke dag lage prij zen) is niet zomaar een kreet, maar een realiteit waarop het vertrou wen tussen consument en winkel is gebaseerd. De concurrentie is he vig. Discounters proberen de consu ment naar zich toe te lokken met een beperkt laaggeprijsd assorti ment, maar door de grote keus, lage prijzen en vooral ook de prettige en vriendelijke sfeer in onze super markten krijgt de concurrentie niet veel kans. Persoonlijke sendee Wel moet er hard aan getrokken worden. Of het nu gaat om extra persoonlijke service, boodschappen dragen tot in de auto van de klant, het perfect op de wensen van de klant ingaan bij de bedieningsafde lingen of het voortdurend gevuld houden van de schappen, in alles moeten er extra schepjes bovenop. Alleen dan kunnen onze super markten hun leidende posities ze ker stellen. Ook de inkoopafdelin gen doen in deze moeilijke tijden meer dan hun best om van de fabri kanten de beste voorwaarden te krijgen.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4