Overzicht en ruimte in modernste AH-winkel Rotterdammers winnen AH Omzetrally December Er is weer volop sherry ■3 Wie de weg kwijt makt, kan terecht bij de artikelwij zer, een simpel te bedienen computer Allerlei extra s voor de klant Meedenken Ruimte AHOLD FLITSEN DECEMBER 1991 Na 20 jaar was het echter tijd om de geschiedenis te herhalen. De win kel werd met zo'n 1.000 vierkante meter uitgebreid, waardoor ze nu een verkoopoppervlakte van ruim 2.600 vierkante meter heeft gekre gen. Alleen op die manier kan het uitgebreide assortiment van 18.000 artikelen worden uitgestald. De in richting is uiteraard compleet ver nieuwd. Daarbij heeft Albert Heijn dankbaar gebruik kunnen maken van de ervaringen die zijn opgedaan in de Nieuwe Supermarkt (NSM) in Tilburg en de AH Martinus Nijhof- flaan in Delft. Geslaagde experi menten zijn overgenomen, minder geslaagde experimenten, zoals de eigen koffiebranderij en de diep vries-straat zijn niet opgenomen in het Zaandamse filiaal. De AH Ver- miljoenweg vertoont qua inrichting ook veel overeenkomsten met de on langs verbouwde AH in Baarn. 'Overzicht en ruimte', zegt Wim van Gef- fen, 'dat straalt deze AH uit.' Verantwoorde lijk hiervoor zijn onder meer de brede gangpa den en de nieu we stellingen, die rond lopen aan de uitein den. Om een ruimtelijk effect te bereiken is er verder aan het plafond een space-frame aange bracht met geheel nieuwe verlich ting. De winkel is groot, maar over zichtelijk. Wie desalniettemin de weg kwijt raakt, kan altijd nog te recht bij de artikelwij zer, een com puter die op uiterst simpele wijze te bedienen is. De AGF-afdeling in de nieuwe AH om beter in te spelen op de wen sen van de klant. Daarnaast krijgen ze vaktechnische scho ling. Iedere week komen de me dewerkers bij elkaar om te pra ten over kritiek van de klanten. Volgens Frans Spee, afdelings manager kassa, werpt de bena dering zijn vruchten af: 'Ieder een is hartstikke gemotiveerd. We kunnen allemaal meepraten en meedenken op welke manier we de winkel beter kunnen ma ken. Het is echt heerlijk wer ken, want we zien de vooruit gang.' Wim van Geffen hoopt dat de hypermoderne super markt de persoonlijke benadering heeft van de specia listische buurtzaak van vroeger. 'Dat gemoedelijke haal je nooit helemaal terug, maar de blik van herkenning, het enthou siasme voor het vak en de vakken nis kunnen we wel bieden. We moe ten ervoor zorgen dat de klant zoveel mogelijk winkelt voor zijn of haar plezier en niet omdat zo snel mogelijk de boodschappen in huis gehaald moeten worden. Dat er voldoende belangstelling is voor deze manier van werken, blijkt wel uit de succesvolle personeels- werving. Waar andere supermark ten in de Randstad momenteel gro te problemen hebben om de be zetting compleet te krijgen, stonden dit voorjaar al mensen op een wachtlijst voor een baan in de ver nieuwde supermarkt. December betekent extra hard werken in onze winkels, de distributiecentra, de pro- duktiebedrijuen en op de kantoren. Als december tot nieuwe recordverkopen leidt, en dat wordt wel verwacht, kunnen we een goed jaar afsluiten. Maar we kenden ook tegenslag, zoals bij voorbeeld Ahold Grootverbruik. Daar zal een nieuwe structuur als basis dienen voor een winstgevende bedrijfsvoering in de toekomst. De samenleving, nationaal en internatio naal, is in beweging. Ondernemingen mogen ook niet stilstaan. Als zegezond willen blij ven, moeten ze actief zijn, zich aanpassen en veranderen. Soms met pijn voor direct be trokkenen. Alleen op zo'n manier zal Ahold in de verschillende markten de beste posities kunnen blijven bezetten. Daarvoor is visie nodig in de top van de onderneming, beslis singskracht gepaard aan financiële macht en durf en kennis van zaken in alle bedrijfs onderdelen. En, heel belangrijk, vele toege wijde medewerkers. Dit zijn de ingrediënten voor succes die we bij Ahold allemaal in huis hebben en ge bruiken. Dat maakt een flexibele, moderne onderneming met veel ups en weinig downs. Een onderneming waar het in december gelukkig erg druk is. Hoofdredactie Flitsen De sherry-staking in en rond de Spaanse plaats Jerez de la Frontera is voorbij. Voor de feestdagen denken zowel Gall Gall als Albert Heijn de lege plekken in hun schappen volle dig te hebben bijgevuld. Gall Gall ondervond de meeste hinder van het protest dat in totaal zo'n tien weken duurde. Wij hebben maar een beperkte op slagruimte en dus een geringe voor raad', zegt Henk Zirschky. Albert Heijn kende het opslagprobleem niet. De Conqueror en Pale 887 zijn constant op voorraad geweest. "Er ontstond wel een zekere ham sterwoede', zegt Jan Kempenaar van Albert Heijn. 'In plaats van een en twee flessen nam de klant nu een hele doos of pakte de Montilla of Huelva.' Albert Heijn kwam daarom wel enige tijd zonder het bekende merk van Pedro Domecq te zitten. Henk Zirschky van Gall en Gall vindt die run op sherry niet zo gek. 'Nederlanders willen graag hun glaasje sherry blijven drinken. Wij hebben na de Engelsen de hoogste sherryconsumptie ter wereld: 28 miljoen liter per jaar.' De vleeswijzer en de wijnwijzer geven de klant alle informatie over respectievelijk de bereidingswijze van de vele tientallen vleessoorten en de herkomst, kleur, prijs en ge bruiksmogelijkheden van de hon derden wijnen die Albert Heijn ver koopt. De klant komt langs display-eilanden en het kookeiland die opvallen door een fraaie vorm geving. Lange rijen voor de kassa zullen waarschijnlijk tot het verle den behoren. Er zijn 23 scannings- kassa's opgesteld, waarbij extra veel ruimte is voor het op de band zetten en het inladen van de bood schappen. Tenslotte is er in de kof- fiecomer alle ruimte om rustig te genieten van een kopje koffie. De kinderen kunnen in de tussentijd hun lol op in de speciale kinder speelhoek. Hoe mooi en modern de winkel ook is, ze valt en staat bij de vakbekwa me inzet van de medewerkers. Klantvriendelijkheid staat voorop. Het personeel is uitvoerig getraind Vervolg van pagina 1 Zes weken lang stonden ze aan kop in hun zone. Dat ze ook landelijk winnaar zouden worden kwam toch als een volsla gen verrassing. Maar met een om zetstijging van 6% en 7000 gulden netto in de personeelspot, mag fi liaal 1342, Bentinckplein, Rotter dam, een jaar lang de titel 'Lande lijk Winnaar Omzetrally 1991' dragen. 'En volgend jaar zullen we onze titel met verve verdedi gen', belooft supermarktmanager Henny de Gouw. De Rotterdammers waren bij de start van de rally niet allemaal even gemotiveerd. Maar toen de eerste resultaten zichtbaar werden sloeg de vonk over. Er werd een cre atief en doeltreffend aanvalsplan perken van de 'nee'-verkoop, wer den allerlei extra's bedacht om het de klant naai' de zin te maken. Proe- verijen en demonstraties, compleet met een folkloristisch kaasmeisje, gaven de omzet een extra stimulans in de goede richting. Een bloemen- actie, waarbij elke honderdste klant een bosje bloemen kreeg uitgereikt door de bedrijfsleider zelf, moest het persoonlijk contact tussen klant en supermarkt vergroten en ook de 'klant van de week'-actie was be doeld om de klant in het zonnetje te zetten. 'Ik weet niet of het allemaal zo creatief is, maar het werkt wel', zegt een trotse supermarktma nager, die nog kwijt wil dat zijn hele team, van full-timers tot part timers, zich volledig heeft ingezet. Supermarktmanager Henny de Gouw: 'Het hele team, parttimers en fulltimers, heeft zich fantastisch ingezet.' Behalve het verbeteren van de kwa liteit in de winkel, met name het be- AH T.V. journaal hebben ze er al op het dagje-uit met het hele filiaal, de Veel felicitaties uit de zone rolden zitten. prijs die de directie van AH heeft binnen via de fax.Een officiële prijs- Een uitbundige feestavond volgt op uitgeloofd voor de landelijke win- uitreiking, geregistreerd door het korte termijn en dan komt er nog naar van de omzetrally. Het filiaal aan de Vermiljoenweg werd bij de opening beginjaren '70 beschouwd als één van de modern ste supermarkten van Nederland. 3

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 3