MILIEUZORG IS EEN ZAAK VAN DE WERKMAATSCHAPPIJEN ZIEKTEVERZUIM TERUGDRINGEN DOOR IRRITATIES WEG TE NEMEN OR Ahold Vastgoed geïnstalleerd Positief advies over benoeming Jan Andreae Henk Fikke: CORNIEUWS Op 11 november werd de OR van Ahold Vastgoed geïnstalleerd. Deze bestaat uit Rob Joppe, Jan Arnold, Rob Laurensse, Rita van de Meer, Marjan Smit en Anneke van Dijk. Marjan en Anneke zijn respectievelijk secretaris en voor zitter. De oprichting van de nieuwe OR is een gevolg van de verzelfstandi ging van de Dienst Onroerende Goederen in Ahold Vastgoed. De belangen van de circa 50 mede werkers worden dientengevolge niet langer behartigd door de OR Centrale Diensten. De GOR van Albert Heijn heeft po sitief geadviseerd over de benoe ming van Jan Andreae tot presi dent van Albert Heijn. Men is verheugd dat nu definitief is voor zien in de opvolging van Jeroen Hunfeld. "Gezien de kennis en er varing van de heer Andreae heb ben wij een positief advies uitge bracht. Wij hebben vertrouwen in zijn kwaliteiten en wensen hem in zijn nieuwe functie veel succes", aldus voorzitter Peter Valk. Ook de benoeming van Jack Voskamp tot directeur Operations Albert Heijn is door de GOR met instemming ontvangen. De OR van Albert Heijn Operations heeft zich hierover eveneens positief uitgela ten. Wel dringt men erop aan de vacature die hierdoor bij Albert Heijn voor de portefeuille Personeel en Organisatie is ont staan zo snel mogelijk in te vullen. Binnen de COR maakt de Werk groep Arbeidsvoorwaarden en Sociaal Beleid zich sterk voor een actief milieubeleid. Mink Toet, woordvoerder van de werkgroep, toont zich tevre den over de vorderingen die tot nu toe zijn gemaakt. Hij is vooral te spreken over het het feit dat de verantwoordelijk heid voor het milieu recht streeks bij de werkmaatschap pijen is neergelegd. "Een wijs besluit, omdat de milieupro blemen per werkmaatschappij verschillend zijn. Die kunnen dus niet centraal worden op gelost. Het werk van de afde ling Milieuzorg van Ahold zal zich daarom toespitsen op al gemeen beleid en het onder steunen en begeleiden van de werkmaatschappijen." Volgens Toet hebben de werk maatschappijen nog een lange weg te gaan. De eerste stap is het formeren van een multidisciplinair milieubeleidsteam. Dit staat onder leiding van een vertegenwoordi ger van het management. Van dit team maakt in elk geval ook de milieucoördinator deel uit die bin nen elke werkmaatschappij is aan gesteld. Tot de taken van het mi lieubeleidsteam rekent Mink Toet onder meer het opstellen van een milieubeleidsverklaring, het for muleren van doelstellingen en het vaststellen van prioriteiten. "Bovendien zal het team moeten aangeven hoeveel geld hiermee zal zijn gemoeid en hoe dat in de begroting dient te worden inge vuld." In een later stadium zal het team ook dienen te rapporteren over de resultaten die zijn ge boekt. Signaalfunctie Verliest door de decentrale aan pak van de milieuproblemen de COR niet zijn greep op het milieu beleid van Ahold? Mink Toet denkt van niet. "Puur theoretisch gezien heeft het voor onze werk groep geen zin meer in de COR aanbevelingen te doen over de aanpak van de milieuproblema tiek. Maar wij kunnen als werk groep wel een signaalfunctie ver vullen. Dingen aankaarten en de leden van de COR vragen daar binnen hun eigen OR's actie op te ondernemen. Wij kunnen op die manier het milieubewustzijn bin nen Ahold stimuleren. Daarom hebben wij Arie de Lint, hoofd Milieuzorg Ahold, gevraagd dit voorjaar de COR bij te praten over de milieuzorg bij Ahold. Dat kun nen wij als werkgroep ook, maar niet zo gedreven en deskundig als De Lint." Zes-flessen-dozen Mink Toet zal niet schromen het milieu binnen de eigen onderne mingsraad van Gall Gall regel matig aan de orde te stelien. Hij is bijvoorbeeld van plan de milieu coördinator van Gall Gall uitte nodigen voor een van de komen de vergaderingen. "Dan kunnen wij met hem eens van gedachten wisselen over een aantal zaken. Zoals bijvoorbeeld de verpakkin gen. Onze dozen bevatten twaalf flessen en wegen hierdoor nogal zwaar. Qua gewicht zouden wij beter af zijn met zes-flessen-do zen. Maar dat betekent weer meer verpakking, terwijl wij de hoeveelheden verpakkingen juist willen terugdringen. Tenzij de do zen weer kunnen worden herge bruikt. Je moet dus afwegingen gaan maken. Maar wel in alle re delijkheid. Milieuzorg mag nooit ten koste gaan van bijvoorbeeld de arbeidsomstandigheden. En er moet natuurlijk ook een reëel prijskaartje aan hangen. Om nog even op de verpakking terug te komen. Al ons karton gaat al te rug voor recycling." Voortrekkersrol Hoewel hij het milieu een warm hart toedraagt, pleit Mink Toet voor een nuchtere benadering van Mink Toet de milieuproblematiek. "Wij moe- tussen het ten niet de illusie hebben dat wij karton het allemaal alleen kunnen oplos sen. Wij zullen binnen Europa tot een gezamenlijke aanpak moeten komen. Want een wijnhuis in Frankrijk heeft geen boodschap aan onze milieuwensen, als die niet worden gedeeld door zijn af nemers elders in Europa. Wij heb ben dus steun van anderen nodig, maar kunnen wel een voortrek kersrol vervullen om het zover te laten komen. Ook naar de klanten toe moeten wij redelijkheid be trachten. Ze bekommeren zich om het milieu. Ik merk dat in de win kel. Ze hoeven geen papiertje meer om de fles en ze grijpen ook minder snel naar een tasje. Maar ik zie een wijnkenner nog niet uit een kartonnetje wijn drinken, zelfs niet als hij zou weten het mi lieu daarmee een goede dienst te bewijzen. Iets wat overigens nog allerminst vaststaat, want de me ningen over glazen en kartonnen verpakkingen zijn op dit moment nog uiterst verdeeld." Het ziekteverzuim bij Ahold Nederland neemt toe. Toch kam pen niet alle werkmaatschappijen met dit probleem. Bij Albro bij voorbeeld is het verzuim vorig jaar gedaald. "Wij proberen adequaat te reageren op de signalen van de medewerkers. In die opzet zijn wij kennelijk geslaagd", zegt Henk Fikke, voorzitter van de OR van Albro. Volgens hem is goed werk overleg een eerste vereiste om problemen bij de bron aan te kun nen pakken. Hij schrijft het lagere ziekteverzuim verder toe aan de uitstekende samenwerking met de Bedrijfs Gezondheids Dienst, de actieve inbreng van de VGW-com- missie (Veiligheid, Gezondheid en Welzijn) en de zogenaamde irrita- tiebudgetten. "Ziekteverzuim kan het gevolg zijn van kleine irritaties tijdens het werk. Het is dus zaak die kleine ergernissen zo snel mo gelijk weg te nemen. Daarom heb ben wij per operationele eenheid irritatiebudgetten beschikbaar ge steld, waaruit de maatregelen worden bekostigd die daar een einde aan kunnen maken." De flink toegenomen werkdruk binnen Ahold wordt als mogelijke oorzaak van het hogere ziektever zuim gezien, maar ook huiselijke omstandigheden kunnen de oor zaak zijn van stress. Binnen Etos gaat men onderzoeken of en, zo ja, in welke mate werkomstandig heden tot hoger ziekteverzuim lei den. "Binnenkort zal een Werkgroep Werkdruk worden op gericht die hiernaar een onder zoek zal instellen", zegt Carrie Cornelissen, secretaris van de OR van Etos. "Dan zal moeten blijken of, zoals nu wordt aangenomen, vele medewerkers de werkdruk te zwaar vinden. Als dat zo is, dan zullen er uiteraard maatregelen moeten worden genomen. Want het nastreven van een goed ren dement mag natuurlijk nietten koste gaan van de gezondheid van de medewerkers."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 11