Derde Mana-winkel open Afvalscheiding maakt hergebruik mogelijk KALKOEN 4 Vier afvalstromen in AH-filialen J* Bermpaaltjes -AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1991 De Tsjechische cursisten van de detailhan delscursus wa ren opgetogen over de verbou wing die nieuwe eigenaar Ahold doorvoerde in 'hun winkel'. De tweejarige cur sus bestaat uit beurtelings een week theorie en een week prak tijk in de Mana- winkel in Jablo- nec. Tweede van links de le rares Mevrouw PoSmoura. In Tsjechoslowakije ging eind oktober de derde Mana-win kel open. Onder grote belangstelling van plaatselijke autoriteiten en de lokale pers staat nu ook in het stadje Jablonec een prachtige Mana-winkel. Ted Postma, verantwoordelijk voor de Ahold-activiteiten in Tsjechoslo wakije, sprak de genodigden toe. Ook aanwezig waren de leden van onze Raad van Bestuur, Fritz Ahlqvist en Pierre Everaert. De winkel is een plaatje en de Tsjechi sche consument kan hier tegen at tractieve prijzen op z'n westers winkelen. De produkten zijn in een ongekend groot assortiment voor de klant uitgestald. De twee eerdere winkels van Mana in dit land draaien goed en blijven de Tsjechen verrassen wat betreft assortiment, kwaliteit, klantvriendelijkheid van het per soneel en attractieve prijzen. Ahold zet zijn ontwikkeling in Tsjechoslowakije verder voort. In de komende jaren zullen meer winkels worden geopend en zullen de concemplannen worden uitge voerd. Weliswaar met vallen en op staan en grote inspanningen van verschillende Nederlandse specia listen uit onze Albert Heijn organi satie. Ze trainen de Tsjechen om in de toekomst het specialistische werk te kunnen overnemen. Maar zo ver is het nog lang niet. Jan Ma nuel, directeur Operations Euro desk: Het is verheugend de consu menten zo enthousiast en positief te zien wanneer nieuwe winkels opengaan. Hier hebben ze meer dan 40 jaar op gewacht.' dan ook een ware 'Turkey War', een kalkoenoorlog. Logisch, want men gaat er hier van uit dat je in de winkel waar je je kalkoen en je andere feestboodschappen koopt, ook de rest van het jaar blijft ko men. Ik heb zelf een prijsonder- zoekje bij onze eigen supermarkten gedaan om te kijken wie dit jaar de beste aanbieding heeft. Ik kwam terecht in South Carolina, bij BILO, waar je niet alleen een kal koen van 6 kilo gratis kunt krij gen, maar ook een hele maaltijd met aardappels, sperziebonen, cranberries en vulling voor de kal koen. Mits je daar tien weken lang voor tenminste 25 dollar bood schappen doet. Zelf zal ik m'n eer ste Thanksgiving-kalkoen niet snel vergeten. De slager had mij ervan overtuigd dat ik voor zeven vol wassenen en zes kinderen een kal koen van 9 kilo moest nemen. Aan gezien de traditie wil dat hij gevuld moet worden, had ik dat dus braaf gedaan en kwam er ver volgens achter (via het kookboek) dat hij maar liefst 7 uur in de oven moest. Het diner werd dus wat la ter, maar gelukkig was de kalkoen lekker. En bovendien hebben we er een week lang van kunnen genie ten! Cornelie Jutte Een van de belangrijkste fa miliefeestdagen in Amerika is Thanks giving. Letterlijk vertaald 'Dankgeven'. Het feest, dat dit jaar op 28 novem ber valt, is ontstaan als een dank feest voor de goede oogst van het afgelopen jaar. Thanksgiving werd vroeger gevierd door indianen en pelgrims (immigranten) met een gezamenlijke maaltijd. Nog steeds wordt het feest gevierd met een uitgebreide maaltijd, waarbij kal koen de hoofdrol speelt, naast zoe te aardappels, cranberries, maïs kolven en pompoentaart. Zoals in de meeste landen zijn de laatste twee maanden van het jaar hoog tijdagen voor de detailhandel en in de weken voor Thanksgivingont- brandt er tussen supermarkten .niwiiir te vuilverzamelaars die over heel Nederland zijn verspreid. Voor heen werd samengewerkt met meer dan 100 verschillende bedrij ven. 'Maar omdat we strakke af spraken willen maken over de kwaliteit van het inzamelen en de ophaalfrequentie, is het beter om te werken met een kleine groep,' zegt Langerhorst. In het jaar 2000 mag in Nederland nergens meer verpakkingsafval worden gestort. Dat is zo afgesproken in het 'con venant verpakkingen', de overeen komst tussen bedrijfsleven en re gering die eerder dit jaar werd gesloten. Met de maatregelen die Albert Heijn doorvoert, wordt str aks meer dan 80% van het afval gerecycled en gaat de rest (het veegvuil) naar de vuilverbran dingsovens. Ook met het beperken van afval wil Albert Heijn voorop lopen. Gescheiden afvalverwerking wordt in steeds meer AH- filialen toegepast. In de regio Amersfoort worden naast karton, plastic en veegvuil, nu ook, bij wijze van proef, groenten, bloemen en fruit apart verwerkt. Per jaar zitten de AH-filialen met zo'n 3 miljoen kilo plastic en 20 miljoen kilo karton aan afval. Daarbij komt ook nog eens het veegvuil en het Groenten, Bloemen en Fruit-afval (GBF). Recycling is alleen mogelijk wanneer het afval gescheiden wordt ingezameld. En daar wordt bij AH hard aan ge werkt. 'In december hebben alle filialen een verdichtingscontainer voor plastic en maart volgend jaar staat overal een kartonvermaler, met uitzondering van de allerkleinste filialen.' Dat stelt Piet Langerhorst van AH's afdeling Kwaliteit en Mi lieu. Het meest enthousiast is Lan gerhorst over de GBF-container. 'Daar zijn we pas sinds kort als proef in eren twintigtal filialen mee begonnen. We zoeken nu uit hoe groot de container moet zijn en of de constructuie voldoet. Dat we de gescheiden verwerking van GBF uit gaan breidennaar andere filialen staaty wel vast. Een pro bleem is nog dat er te weinig com- posteerbedrijven zijn om het afval te verwerken tot compost en dat er nog te weinig kraakwagens rijden met gescheiden compartimenten. AH loopt voorop met de gescheiden GBF-verwerking. Als meer bedrij ven mee gaan doen, dan wordt het ophalen en verwerken van het af val gemakkelijker en goedkoper.' De verdichtingscontainer maakt van schoon plasticafval kleine pak ketjes van 20 kilo, die weinig ruim te innemen. 'Deze container is niet groter dan een halve aardappel- container,' vertelt ex-bedrijfslei- derLangerhorst, die weet dat ruim tegebrek in menig magazijn voorkomt. 'Bovendien wordt de veegvuilcontainer door de komst van de andere containers veel klei ner.' In Beek wordt het plastic verwerkt tot nieuwe plastic produkten. Lan gerhorst: 'Albert Heijn streeft er naar hoogwaardig plastic te ge bruiken. Het plastic om de dozen wijnflessen bijvoorbeeld is van een gehalte dat steeds opnieuw kan worden verwerkt. Het kringloopef fect treedt dan in werking. Men maakt er bijvoorbeeld bermpaal tjes van en zelfs, als experiment, stoepranden. Laagwaardig plastic, zoals gekleurde folie, is slechts eenmaal te hergebruiken. We pro beren het de herverwerkers zo makkelijk mogelijk te maken,' zegt Piet Langerhorst. 'Kartonnen over- dozen van huismerkprodukten bij voorbeeld krijgen steeds minder bedrukking. En wat er wel op ge drukt moet worden, is gedrukt met waterinkt.' Het afval zal volgend jaar voor 90% worden opgehaald door 5 gro- AH-filiaal, Veer- straat, Bussum. V.l.n.r. Danny Harthoom, Martin Blauw- broek, Carola Schuitema en Raymond Blaas

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4