COR WIL SPOEDOPERATIE OM ZIEKTEVERZUIM TERUG TE BRENGEN OR GVA BETREURT VERLIES AAN BANEN Positief advies <y ir herstructurering BEZORGDHEID NACHTWERK CQRNEUWS De OR van Grootverbruik Ahold (GVA) betreurt het dat er als ge volg van de herstructurering bij GVA 110 volledige banen zullen verdwijnen. Naar het oordeel van de raad had de noodzakelijk ge worden heroriëntatie, en daar mee het verlies van werkgelegen heid, wellicht voorkomen kunnen worden. De OR heeft dit standpunt vorige maand verwoord in het advies over de voorgenomen herstructurering aan GVA-directeurTom den Hertog Weliswaar heeft de OR positief ge adviseerd over de herstructurering, maar pas nadat het sociaal plan, mede door toedoen van de OR en de vakbonden, op verschillende punten was verbeterd. In het advies herinnert de OR de be stuurder eraan dat de raad meerde re keren zijn bezorgdheid heeft uit gesproken over het functioneren van de organisatie. Ook maakte de raad in haar advies kenbaar dat zij regelmatig geïnformeerd wil wor den over de voortgang van de inte gratie op alle onderdelen. Het positieve advies van de OR geldt vooralsnog niet voor de her positionering van de niet tot de kernactiviteiten van GVA behorende non-food onderdelen 'Equipment' en Vendrig Consultants. De OR wil namelijk eerst weten waar deze her positionering toe leidt qua werkge legenheid en wat de gevolgen zijn voor taken en functies van mede werkers in deze onderdelen. De OR van AH Vers 2 heeft een positief advies uitgebracht over een proef in Groentecentrale Til burg waarbij de nachtdienst wordt teruggedrongen. De OR heeft zich al eerder sterk gemaakt voor het terugdringen van nacht diensten in de groentecentrales. In de centrales wordt in vierploe- gendienst gedraaid, met één week nachtdienst per periode. In Tilburg zal met een schema ge werkt worden waarbij medewer kers nog maar drie of vier nach ten per periode hoeven te werken. Als de proef slaagt zal bekeken worden of nachtdiensten ook in de andere groentecentrales kunnen worden verminderd. Een hoger ziekteverzuim en een stijging van het aantal medewer kers dat in de WAO terechtkomt. Dat zijn ontwikkelingen bij Ahold waar niemand vrolijk van wordt en zeker de COR niet. Voorzitter Geert Haanappel en secretaris Jo ke Schmale zijn van mening dat er iets moet gebeuren. Alleen de vinger aan de pols houden is niet voldoende. De verontrusting wordt gevoed door cijfermateriaal. Jarenlang lag het ziekteverzuim bij Ahold Neder land onder het landelijke gemiddel de. Vorig jaar lag het landelijk ziek teverzuim op 9% (NIA bron). Ahold kwam uit op 7,9%. Het betekende een flinke stijging vergeleken met het jaar daarvoor, toen het ziekte- verzuim bij Ahold nog 6,6% be droeg. Hoe kijkt de COR daar tegenaan? Geert: 'Dat zijn zorgelijke ontwikke lingen, die veel aandacht verdienen. De Raad van Bestuur heeft de direc ties van de werkmaatschappijen al opgedragen dit te onderzoeken. Bij de ondernemingsraden van de ver schillende werkmaatschappijen dringen wij als COR erop aan om het stijgende zieketeverzuim goed te bespreken met de directies. In deze periode worden per werk maatschappij de plannen voor 1992 i besproken. Het terugdringen van het ziekteverzuim hoort volgens ons op de agenda voor die besprekin gen.' Welke rol kan de COR hierbij spe len? Joke: 'Vooral een sturende rol. Als gevolg van de decentralisatie voert J elke werkmaatschappij haar eigen sociale beleid. Het probleem moet dus per werkmaatschappij aange pakt worden.' Zijn er grote verschillen tussen de werkmaatschappijen in ziektever zuimcijfers? I Joke: 'Jazeker. In de centrale slage- j rijen, de distributie en de produktie- bedrijven ligt het verzuim van ouds her altijd wat hoger dan in de winkels en de kantoren van Ahold- bedrijven. Dat heeft te maken met het soort werk en de werkomstan- we aangaan.Waarbij we niet uit het oog moeten verliezen dat winst een voorwaarde is om dit soort proble men tot goede oplossingen te bren gen.' Ahold staat toch bekend als een goede werkgever? Haanappel: 'Wij vinden dat het be drijf zuinig moet zijn op zijn mede werkers. Nu en in de toekomst. Dat is in het belang van medewerker én bedrijf. Iedere medewerker die langdurig ziek is of in de WAO be landt staat voor een persoonlijke tragedie waarvan de gevolgen niet onderschat moeten worden. Er zal dus meer aan preventie gedaan moeten worden om het niet zover te laten komen. Daarbij denk ik dan onder meer aan scholing en bij scholing. Dat dreigt een kostbare operatie te worden. Haanappel: 'Dat kost inderdaad geld, maar het zal het bedrijf ook veel geld opleveren. In de detail handel is het verloop onder de me dewerkers enorm en kost het ont zettend veel moeite en energie om mensen te vinden. In de Albert Heijn winkelorganisatie hadden we bijvoorbeeld in 1990 een perso neelsverloop van bijna 38,7%. De laatste maanden gaven gelukkig een lichte verbetering te zien.' Blijft de vraag van het geld. Haanappel: 'De directies van de werkmaatschappijen maken nu hun plannen voor 1992 en de volgende jaren. Wij denken dat meer aan dacht voor dit probleem zich zal moeten vertalen in een ruimere be groting voor het sociale beleid. En daarbij is het heel interessant om de rekensom te maken wat er wordt bespaard met een verminde ring van het aantal zieke of afge keurde medewerkers. Want los van de persoonlijke ellende voor de be trokken medewerker, is ziekte of ar beidsongeschiktheid toch in feite ook 'kapitaalvernietiging'. Het be drijf heeft immers geïnvesteerd in de kennis en ervaring van iedere medewerker. En ook het aanvullen van de uitkeringen van Ziektewet en WAO tot 100% kost het bedrijf een lieve duit.' De COR is van mening dat er snel iets ge daan moet worden aan het toenemen de ziektever zuim bij Ahold. Om de ernst aan te geven heeft COR- voorzitter Geert Haanap pel plaatsge nomen op de tafel bij Ahold- bedrijfsarts Theo Kwant. COR-secretaris Joke Schmale staat al klaar met een nood verband. digheden. Iemand die veel moet til len en sjouwen en dan ook nog in een onverwarmde ruimte heeft een grotere kans dat hij of zij een keer moet verzuimen. Wat ons nu ver ontrust is dat het verzuim in de winkels en de kantoren het sterkst is gestegen. Bij distributie, bij Albro en de groente- en bloemencentrales is het verzuim vorig jaar juist ge daald.' Wat valt daaruit af te leiden? Geert: 'Dat onderstreept voor ons dat met een goed beleid op dit vlak resultaten te boeken zijn. En dat is ook onze boodschap aan de ver schillende ondernemingsraden. Spoor de oorzaken van het geste gen verzuim op en ontwikkel ver volgens met de directie een plan van aanpak. In de produktiebedrij- ven zijn ze daarmee al een stap ver der. Daar wordt al langer met de Arbo-wet gewerkt. In die bedrijven zijn de plaatsen die leiden tot ver zuim ook vaak duidelijker op te spo ren en op te lossen. In winkels en zeker in kantoren ligt dat wat an ders.' Heeft de COR een verklaring voor het toegenomen zieketeverzuim? De voorzitter: 'Onze indruk is dat de werkdruk binnen Ahold flink is toe genomen. Dat heeft mogelijk te maken met een nieuwe stijl van lei dinggeven die een zwaar accent legt op resultaten en hogere rende menten.' 'Daarnaast is het ook zo dat problemen thuis en in het privé- leven hun effekten hebben op het toegenomen ziekteverzuim. En we zijn gegroeid door overnames waar door we meer medewerkers heb ben. 'Vorig jaar belandden er bijna 400 Ahold-medewerkers in de WAO. Uit landelijke onderzoeken blijkt dat ruim 50% van de WAO-ers met stress heeft te maken. Dat zouden we moeten onderzoeken. Vooral om de oorzaken te vinden.' Ahold presenteert steeds goede jaarcijfers met hogere omzetten en meer winst. Kortom, die nieu we koers lijkt succesvol? De secretaris: 'De nieuwe koers is zeker succesvol, maar wat doe je als bedrijf met de medewerkers die het tempo niet bij kunnen benen? Als je ze aan hun lot overlaat zulen ze steeds minder plezier aan hun ar beid beleven. Met het risico dat ze figuurlijk en mogelijk ook letterlijk ziek worden van hun werk. Hoever kun je dus gaan met vernieuwing en verandering? Die dialoog willen

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 11