Magda Babeliowsky bracht Ahold en Tsjechen bij elkaar Zingen Ma na De Nederlanders konden 'Tulpen uit Amsterdam' alleen meeneuriën Na 40 jaar dicta tuur wil iedereen nu over alles mee praten Ze heeft twee nationaliteiten en voelt zich na 21 jaar in Nederland zowel Nederlandse als Tsjechische. Als Pro ject Assistent bij Ahold's Euro-Desk heeft Magda Rabe- liowsky dan ook volledig haar draai gevonden. 'Jij bent één van ons,' zeggen zowel de Tsjechen als de Nederlan ders. 'Leg hun eens uit wat we bedoelen.' n 1970 nam Magda Ba- beliowsky het besluit om Tsjechoslowakije te ver laten. De Praagse Lente van 1968 was door de Sovjets met harde hand on derdrukt en ze zag op korte termijn geen verbetering. Ze liet familie en vrienden ach ter, zonder te weten of ze hen ooit nog zou kunnen zien. Maar de band met Tsjechoslo wakije liet ze niet verslappen. Ze werd docente Wiskunde op een lyceum in Overveen, bij Haarlem. Zodra het kon, be gon ze met het organiseren van werkweken in Praag voor haar leerlingen. Tien jaar lang heeft ze zich ingezet om Nederlandse en Tsjechische jongeren met el kaar in contact te brengen. In 1988 kwam ze, tijdens zo'n werkweek, in contact met een staatsbedrijf dat levensmid delenwinkels exploiteert. Magda: 'Ze zochten een part ner in Europa, en ik dacht meteen aan Albert Heijn. Bij Ahold waren ze op dat mo ment ook bezig met onderzoek naar mogelijkheden in Oost- Europa. En op die manier is het eerste contact tussen Ahold en de Tsjechen tot stand gebracht.' Dat eerste contact heeft, via vele hindernissen en omwe gen, in juni geleid tot de ope ning van de eerste Ahold-win- kel in Tsjechoslowakije. Magda is vanaf het allereer ste moment aanwezig geweest bij de belangrijkste bespre kingen. Voor zowel Ahold als de Tsjechen was ze vertrou wenspersoon en tolk. Sinds november 1990 is ze vaste medewerker van Ahold's Eu ro-Desk. Ze is assistent van projectleider Ted Postma. Magda: 'Ik ben vooral bezig met het leggen van contacten, het regelen en voorbereiden van ontmoetingen. Ik advi seer hoe je mensen en instan ties het best kunt benaderen. Ook lees ik de belangrijkste Tsjechische kranten en ver taal ik berichten als het nodig is.' Door haar werk is Mag da zich sterk bewust ge worden van de cultuur verschillen tussen Ne derlanders en Tsjechen. Magda: 'Nederlanders zijn, vooral in het zakenleven, ge wend heel direct en zakelijk te reageren. Ze hechten veel waarde aan gemaakte afspra ken. Als je met Tsjechische instanties te maken hebt, moet je er altijd rekening mee hou den dat gemaakte afspraken weer veranderd kunnen wor den. Daar komt bij dat de Tsje chen na 40 jaar dictatuur nu zo democratisch willen zijn dat ze iedereen overal over mee willen laten praten, waardoor afspra ken vaak herzien worden. Tsje chen zijn minder direct dan Ne derlanders. Ze nemen graag de tijd om de ander eerst wat beter te leren kennen, het liefst aan een tafel met goed eten en drin ken. Er moet eerst een goed persoonlijk contact zijn voor een belangrijke beslissing geno men wordt. Wan neer we wel eens gezellig ergens zitten te eten of te drinken, be ginnen de Tsje chen vaak een lied te zingen. Ik heb het verschillende keren meegemaakt dat de Tsjechen na verloop van tijd zeiden: en nu jullie! Maar dan komt er niets. De Nederlanders zitten dan met hun mond vol tanden. In Tsjechoslowakije vroeg een muzikant eens wat voor lied ze wilden horen. 'Tulpen uit Am sterdam' antwoordden ze. Maar de tekst kenden ze niet, ze kon den alleen meeneurieën. Voor Tsjechen is gezamenlijk liede ren zingen is iets heel vanzelf sprekends.' De opening van de eerste Ma- na-winkel in mei was voor veel Tsjechen een emotionele ge beurtenis. Magda: 'De mensen die voor de winkel stonden spraken de minister van Han del, Vlasta Stepova, aan en be dankten haar met tranen in de ogen. De minister zelf was ook zichtbaar ontroerd. Ze heeft zich enorm ingezet om de ope ning mogelijk te maken, terwijl ze veel tegenwerking kreeg uit eigen kring. Het is mooi dat de winkel in de grauwe omgeving van een gemiddelde woonwijk in een provinciestadje staat, en niet in Praag, waar van alles gebeurt. Ik vind het een prach tige winkel, die zelfs in Neder land niet zou misstaan.' Niet alleen organisatorisch, ook mentaal is de omschakeling van een centraal geleide econo mie naar een vrije marktecono mie voor de Tsjechen ingrij pend. Magda: 'De theorie van het communisme was: we zijn allemaal eigenaar van alles. In de praktijk kreeg je het gevoel dat je geen macht en geen invloed had. Daar door creëer de iedereen een privéwe- reld rond zich om daar in eigen huis baas te kun nen zijn. Vriendjespolitiek en corruptie was vaak de manier om te overleven. Verantwoorde lijkheid voelen voor een zaak waar je samen voor staat en ini tiatief nemen, dat moeten we ze nu leren. Het vergt een men taliteitsverandering die tijd zal kosten.' Op de vraag of ze er weieens aan denkt zich ooit weer voor goed te vestigen in Tsjechoslo wakije antwoordt Magda: 'Een Magda Babeliowsky: 'Ik adviseer over hoe je mensen en in stanties het best k'unt benaderen.' heel moeilijke vraag. Ik ben ge trouwd met een Nederlander en ik ben in de meer dan 20 jaar dat ik hier nu woon echt van Nederland gaan houden. De manier waarop ik nu deels hier en deels in Tsjechoslowakije werk, is voor mij eigenlijk ideaal. Zo kan ik het bes te Tsjechen en Nederlanders bij elkaar brengen en samenwerking en wederzijds begrip bevorderen.' In Nederland kent Magda Babeliowsky veel Tsjechen die net als zij, na de de inval van de Sovjets in 1968, zijn ge vlucht naar Nederland. 'Ze vra gen mij wanneer er een winkel van Ahold komt in de plaats waar zij-vroeger gewoond heb ben. Ik zou ze stuk voor stuk al lemaal de komende jaren op willen bellen met de boodschap: *het is zover, er komt een mo derne Mana-winkel voor jouw familie en bekenden in Tsje choslowakije!"

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 7