'KRITISCH BLIJVEN ALS HET GOED 4 Nauwe samenwerking tussen AH-Franchisenemers Schoolkameraad Slager Ideeën We mogen niet achterover leunen en inslapen -AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991 Vijf franchisenemers van Albert Heijn-vestigingen in het zuidwesten van Nederland werken sinds een jaar nauwer samen. Op die manier proberen zij de kwali teit van de dienstverlening te verhogen en hun rende ment te verbeteren. Dat uit die samenwerking ook nog goede vriendschappen kunnen ontstaan is mooi meegenomen. Vanaf september 1990 hebben William en Ed de Block, franchisene mers in Schiedam, met hun collega-franchisenemers Joop te Lindert (Oostvoor- ne), Erik Kauffman (Oud dorp en Oudetonge) en Henk Warnar ('s Graven deel) een 'samenwerkings verband'. Zakelijk is de één weliswaar niet van de ander afhankelijk, maar de samen werking mag gerust uniek worden genoemd voor zelf standige franchisenemers. Zo bekijken ze eikaars win kels met een kritisch oog en geven tips hoe bepaalde za ken beter kunnen worden georganiseerd. Verder wordt er personeel uitge wisseld en ondernemen de vijf franchisenemers geza menlijke activiteiten, zoals personeelsavonden. Met meer samenwerking kom je verder. Ook al gaat het goed in de winkel, het kan altijd be ter, is de ervaring van de vijf franchisenemers. William de Block vat zijn mening als volgt samen: "Binnen Albert Heijn gaat het de laatste jaren altijd goed. De omzet blijft maar stij gen. Datzelfde geldt ook voor onze zaken. We hebben niets te klagen. Maar juist als het zo goed gaat, is het belangrijk om waakzaam te blijven. We mo gen niet achterover leunen en inslapen. Met een aantal fran- chise-nemers in deze regio kij ken we nu kritisch naar eikaars functioneren. Daarbij nemen we geen blad voor de mond. Op die manier blijven we wakker en kunnen we beter inspelen op de veranderingen." "De aanleiding van onze samen werking was eigenlijk het mo ment dat Erik Kaufmann met zijn winkels ging beginnen", al dus William de Block. "Erik is een oude schoolkameraad van me en die wilde vorig jaar zijn baan in het bankwezen opgeven om franchisenemer te worden. Hij klopte bij mij aan voor ad vies en ik heb hem toen ook in contact gebracht met Joop en Henk. Zo is hij met zijn eigen bedrijf begonnen. Wanneer je dan vervolgens bij elkaar in de zaak komt, zie je genoeg dingen waarvan je denkt: 'dat zou an ders moeten'. Eigenlijk hadden we dat gevoel allemaal. Nou, dan moet het toch kunnen om daar openlijk over te praten." In september 1990 zijn de vijf franchisenemers uit Zuid-Hol land en Zeeland voor het eerst rond de tafel gaan zitten. Ze hebben de agenda's getrokken en voor iedere maand een bij eenkomst afgesproken. Tussen door trekken ze er eens in de zoveel tijd ook samen op uit. Bijvoorbeeld om winkels elders in het land te bekijken. Joop te Lindert staat op het punt om zijn winkel in Oostvoorne te verbouwen: "Dan gaan we voor af nog even wat ideeën op doen. Vanochtend zijn we daarom bij een nieuw AH-fïliaal geweest. Ik maak dan wat aantekenin gen en die nemen we later weer gezamenlijk door". Onlangs zijn de heren met een grote groep franchisene mers naar de Verenigde Staten geweest. Daar ontstond het idee om binnenkort een grote pop- comkast in de winkels te zet ten. Henk Warnar: "Het is mak kelijk dat we nu met meer mensen zijn. Die popcomkast rouleert in onze winkels. Zo de len we de kosten en hebben we toch iets extra's in de filialen." Een belangrijk aspect van de samenwerking is de uitwisse ling van personeel. Het gaat hier vooral om vakkrachten en kadermedewerkers. De winkel van Erik Kauffman in Ouddorp ligt aan de Zeeuwse kust, waar het in de zomermaanden we melt van de toeristen. In het hoogseizoen ligt de omzet circa 500% hoger dan normaal. Dit heeft uiteraard gevolgen voor de bezetting van de winkel. Kauffman vertelt: "Mijn slager Jan Aantjes wordt, als het zo uitkomt, uitgeleend aan de win kels van ons samenwerkings verband. Niet in de zomer na tuurlijk, want dan hebben we het druk genoeg. Maar 's win ters kan hij ergens anders in vallen. Onze winkels zitten op één lijn, dus het is voor hem geen al te grote omschakeling. Voor mij is het makkelijk, om dat ik op deze manier de vak kennis in vaste dienst kan hou den. Anders zou ik misschien met mensen van het uitzendbureau moeten werken." Slager Jan Aantjes zelf blijkt het ook aan trekkelijk te vinden om zo nu en dan elders te worden ge plaatst: "Ik heb net vier weken in een andere winkel gestaan. Dat is leuk om te doen, je ziet weer eens wat andere mensen en je doet nieuwe ideeën op. Vaak spreek ik mijn collega-sla gers over de telefoon. Nu leren soonlijk kennen. Dat maakt het contact een stuk makkelijker. Als er onderling wat geregeld moet worden, dan kan dat zon der problemen." De samenwerking levert prakti sche ideeën en tips op. Tijdens de maandelijkse gesprekken ko men tal van praktijksituaties aan de orde. Wat doe je bijvoor beeld met de kratten bier die mensen wel eens vergeten te betalen? Laat de caissière een grote sticker plakken op een betaalde krat. Als er geen sticker op zit, ziet de hoofdcaissière direct dat de krat nog niet is afgerekend. Joop te Lindert: "Een simpel idee, maar het werkt wel. We hebben hierdoor nauwelijks meer verlies door niet-betaalde kratten bier." Een andere tip. Plak op de EHBO-doos in de winkel een lijst met namen van medewerkers die in het bezit zijn van een EHBO-diploma. Mocht zich een ongelukje voor doen, dan kan snel de juiste persoon in de winkel worden gevonden om de eerste hulp te we elkaar ook steeds beter per- geven. "En ik had laatst een Slager Jan Aantjes partij exclusieve wijnen", herin nert William de Block zich. "Die raakte ik met geen mogelijk heid kwijt in Schiedam. In de andere winkels hadden ze er geen probleem mee. Zo help je elkaar uit de problemen." Opvallend is dat de vijf fran chisenemers inmiddels ook privé goed met elkaar kunnen opschieten. Het vertrouwen is compleet en men durft elkaar recht in de ogen te kijken. "En we hoeven het niet altijd met elkaar eens te zijn, hoor", zegt William de Block. "Zo vindt Joop dat er overdag niet mag worden bijgevuld in de winkel. Hij wil niet dat zijn klanten daardoor worden gestoord. Ik denk dat je met een strakke discipline wel kimt bijvullen. Daar maken we verder geen punt van, maar als Joop ooit nog eens wil omschakelen, dan kan hij bij mij terecht voor ad vies." Het aardige is dat de vriendschap tussen de franchi senemers ook overslaat op de medewerkers. Minstens twee keer per jaar wordt er nu een voetbaltoernooi met persóneels- avond georganiseerd, een ge beurtenis die geweldig aanslaat bij de medewerkers. Henk War nar tot slot: "Onze medewer kers beginnen elkaar ook steeds beter te kennen. Het wachten is nu op het eerste huwelijk dat daar uit ontstaat".

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 6