Gefascineerd door de dynami van de detailhandel De Raad van Commissa rissen -Interview- Ahold-commissaris Jan de Koning 'De detail handel klom als eerste uit het crisisdal omhoog' Redelijk bezet AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991" Ruim 20 jaar heeft De Koning doorgebracht in de politiek. In 1969 werd hij voor de ARP lid van de Eerste Kamer. Vanaf 1977 was hij twaalf jaar aan een stuk minis ter van achtereenvolgens Ontwik kelingssamenwerking, van Land bouw en Visserij en ruim zeven jaar van Sociale Zaken en Werkge legenheid. In 1989 hield hij op 62- jarige leeftijd de actieve politiek voor gezien. Stilzitten past niet in de levensbe schouwing van De Koning. Hij is lid van de Raad van State, heeft naast zijn commissariaat bij Ahold nog een viertal andere commissa riaten alsmede een indrukwek kend aantal lid maatschappen van besturen van instituten en stichtingen. "Ik ben redelijk be zet. Maar ik vind niet dat na twin tig jaar over heidsdienst mijn taak erop zit. Als je na een aantal jaren als minister 'vrij komt', krijg je veel aanbiedingen voor dit soort functies. Zo ging het ook bij Ahold. Hoe dat in zijn werk gaat? Je krijgt een brief waarin je wordt uitgenodigd!" Overheidsbeleid Voor een commissaris bestaat geen functieomschrijving. Iedereen geeft op zijn eigen wijze invulling aan die baan. De Raad van Commissa rissen (RvC) bij Ahold is een colle giaal bestuur. "Er is geen sprake van een taak- of portefeuille-verde ling. We zijn met z'n allen verant woordelijk voor alles. Wel heeft elke commissaris bij Ahold natuurlijk zijn specifieke terrein. Commissaris Nelissen is als ex-minister van Financiën en voorzitter van de RvB van de Am- ro-bank binnen de RvC een expert op het gebied van bankzaken. Overheidsbeleid behoort min of meer tot mijn specialisme." Inleiding voor de COR De kennismaking met Ahold be stond voor De Koning uit gesprek ken met de COR en een aantal I Ahold-functionarissen. Voor de Centrale Ondernemingsraad hield hij een inleiding over medezeggen schap in Europa. "En uiteraard veel lezen en het bestuderen van stukken als kwartaal- en jaarcij fers. Ook de krant ga je anders le zen. De berichtgeving over de Ahold-winkels in Tsjechoslowakije lees je dan toch met andere ogen." Slagvaardig De vergaderingen van de Raad van Commissarissen vinden plaats op het hoofdkantoor in Zaandam. Er zijn vier vaste vergaderingen per jaar. Als er een grote overname op stapel staat of bij andere belangrij ke beslissingen (zie ook apart ka der over het werk van de Raad van Commissarissen) kan er een tus sentijdse vergade ring worden uit geschreven: "Dat was het geval met de overname van de supermarktke ten TOPS in de Verenigde Staten. Zoiets is maar één keer te koop en dan moet er snel gehandeld worden. Dat is voor mij tekenend voor de dynamiek van het bedrijfs leven, die doortastendheid en slag vaardigheid. En dat maakt dit commissariaat voor mij extra aan trekkelijk. Een groot verschil met het beleid van de overheid. Daar neem je beslissingen voor 14 mil joen inwoners. Het bedrijfsleven daarentegen kan veel preciezer op een bepaalde markt mikken." Interesse De interesse van De Koning voor de detailhandel dateert al uit een ver verleden. Om precies te zijn uit de tijd van zijn eerste baan in de jaren zestig als algemeen secreta ris van de Nederlandse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond. "Als je zo nauw betrokken bent geweest bij de agrarische sector, blijf je al tijd met bepaalde ogen in een win kel rondkijken. Je vergelijkt hoe de Nederlandse landbouw het doet in vergelijking met de buitenlandse concurrenten. Dan zie je in de loop der jaren de opkomst van de Franse kaas en de Duitse worst, maar ook hoe bij voorbeeld HAK met groente in glas een formule heeft gevonden." Jan de Koning: 'Boeiend hoe ze bij Ahold naar winkels kijken.' In Nederland zijn grote ven nootschappen, zoals Ko ninklijke Ahold nv, bij wet verplicht om een Raad van Commissarissen in te stel len. De belangrijkste taak. van de RvC is: toezicht hou den op het beleid van de Raad van Bestuur èn op de algemene gang van zaken in het bedrijf. De RvC heeft aanzienlijke bevoegdheden: zij mag tot haar taken reke nen kwesties als het benoe men of ontslaan van be stuurders, het vaststellen (goedkeuren) van de jaarre kening, en het goedkeuren van bepaalde grote beslui ten, zoals fusies en reorgani saties. Een full-time commissaris bestaat niet; naast het com missariaat vervult de be treffende persoon altijd één of meer andere functies. Bij Koninklijke Ahold nv be staat de Raad van Commis sarissen uit negen leden. Onderstaand een overzicht van hun belangrijkste huidi ge of vroegere functie: Ir. J.H. Choufoer (President commissaris Ahold) - oud-di recteur Shell Drs. A, Spaander (Plv. Voor zitter. RvC Ahold) - oud-di recteur Samas A. Heijn - voormalig presi dent Ahold Drs. J. de Koning - ex-minis ter Sociale Zaken Ir. A.J. Kranendonk - oud voorzitter hoofddirectie cc- Friesland Prof. Dr. R.F. Meyer -Hoog leraar aan de Harvard Uni versiteit (USA) Mr. R.J. Nelissen - voorzit ter Raad van Bestuur ABN/AMRO Holding Mw. Drs. N. Rempt-Halm- mans de Jongh - Tweede- Kamerlid, WD Dr. J.F.A. de Soet - Voorma lig president-directeur KLM Adviseur: Prof. Dr. J. Kreiken - emeri tus hoogleraar en oud rec tor magnificus Universiteit Twente Jan de Koning verheugt zich nu al op zijn kennismaking met de winkelvloer. Begin dit jaar werd de voormalige mi nister tot commissaris benoemd bij Ahold. De komende maanden gaat hij de geur van het bedrijf opsnuiven. "Met enkele leden van de Raad van Bestuur gaan we dan ook winkels bezoeken. In Nederland én in Amerika. Ik kijk daar naar uit. Vooral de dynamiek van de detailhandel heeft mij altijd zeer gefascineerd." Sociaal paradijs Tijdens zijn periode op Sociale Za ken en Werkgelegenheid kreeg De Koning vooral bewondering voor de voortvarende wijze waarop juist de detailhandel heeft gezorgd voor werkgelegenheid. "In de jaren ze ventig was het Nederlands be drijfsleven de vitaliteit en dyna miek behoorlijk kwijtgeraakt. Als gevolg daarvan zat Nederland aan het begin van de jaren tachtig in een diep dal. Maandelijks kwamen er in 1982 maar liefst 15.000 werk lozen bij. Het is als eerste de de tailhandel geweest die uit dat cri sisdal omhoog is geklommen en arbeidsplaatsen creëerde. De in dustrie en de dienstverlening volg den naderhand. De dynamische rol die het bedrijfsleven kan spelen is van veel waarde. Je kunt nu een maal geen sociaal paradijs bouwen op een economisch kerkhof. Overi gens kun je ook geen economisch paradijs op een sociaal kerkhof bouwen." Werkgelegenheid Het spanningsveld tussen sociale voorzieningen en economie brengt het gesprek op werkgelegenheid. Nog steeds het stokpaardje van de oud-minister: "Werkgelegenheid is het allerbelangrijkst voor de econo mie. Dat stond en staat voor mij nog steeds voorop. Wat houdt dat in voor het bedrijfsle ven, dat uiteindelijk moet voor zien in werkgelegenheid? Dat het over goede produkten moet beschikken én over de juiste mensen om die produkten aan de man te brengen. Gemoti veerd en geschoold personeel is heel beslissend. Dat bereik je door te zorgen voor een aan trekkelijk en inspirerend werk klimaat, door redelijk te beta len, door medewerkers de kans te geven hogerop te komen en door een sfeer te creëren waar in zij geholpen worden presta ties te leveren." Winkelchef Binnenkort gaat De Koning op bezoek bij verschillende bedrij ven van Ahold. Onder deskun dige leiding, en dat spreekt hem aan. "Het is boeiend te er varen hoe ze bij Ahold naar winkels kijken. Zij zijn de spe cialisten, waar ik nog wat van kan leren. Ik ben dan ook niet van plan in mijn rol van com missaris de winkelchef te advi seren. Die man weet 't drie keer beter dan ik, en dat moet zo blijven."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 5