De klanten gaan tegenwoordig expres in de langste rij staan VAKANTIE 4 Tweede Cornell-student -Buitenland Winkelen is nu helemaal Juii' geworden Nieuw tijdperk Videoschermen op winkelwagens bij Giant Giant Food Stores Plattegrond -AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991 Anthony Susi (26) uit Seven Hills, Ohio (USA) is door het bestuur van de Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship geselec teerd om dit jaar een semester aan Cornell University in de staat New York te studeren. De stichting stelt elk jaar één kan didaat in staat een studie aan Cornell te volgen. Het ene jaar een kind of echtgenoot van een Nederlandse Ahold-medewer- ker, het andere jaar een kind of echtgenoot van een Amerikaan se Ahold-medewerker. Anthony Susi, zoon van een AGF-specia- list bij Ahold-dochter FNS, is de tweede student die een beurs van de stichting toegewezen heeft gekregen. "Ik heb er drie nachten niet van kunnen sla pen", zo liet hij telefonisch we ten. De student zal zich op Cor nell gaan toeleggen op de levensmiddelentechnologie. Volgend jaar is de beurt weer aan een Nederlandse kandi daat. In het septembernummer zal Flitsen een oproep voor de aanmelding van kandidaten komen de karretjes niet regelmatig met elkaar in botsing doordat de bestuurders te zeer door het gebo- dene op het scherm in beslag wor den genomen? Dat blijkt mee te vallen. Berichten die hierop zou den kunnen wijzen zijn de com mercieel directeur althans nog niet ter ore gekomen. "Het komt wel voor dat mensen zo geboeid zijn door het scherm dat ze het produkt dat ze willen hebben voorbijlopen en terugmoeten." Komen de klanten na de rondgang door de winkel tenslotte met hun kar bij de kassa, dan kan men vi deospelletjes naar keuze spelen, men kan het weerbericht oproe pen, het lokale nieuws bekijken of het filmaanbod doornemen. Op die manier wordt het wachten voor de kassa aanmerkelijk plezieriger. "De klanten gaan tegenwoordig ex pres in de langste rij staan", houdt Hironimus staande. "Winkelen is nu helemaal 'fun' geworden." De videokarretjes hebben het win kelen bij Giant volgens Hironimus in een nieuw tijdperk van techno logie gebracht. De positie van het bedrijf ten opzichte van zowel le veranciers als klanten wordt er door versterkt en bovendien wordt de omzet erdoor gestimuleerd. "Vergelijkingsmateriaal ontbreekt, omdat het om een geheel nieuwe supermarkt gaat, maar we denken dat we met de videokarretjes het koopgedrag van de consument in derdaad tot op zekere hoogte kun nen beïnvloeden. We zullen ook wel meer omzet draaien door de mond-tot-mond reclame van onze klanten en de aandacht in de me dia. We zijn ermee op de televisie geweest, in kranten, op de radio. Het is het gesprek van de dag." Het succes van de videokarre tjes smaakt naar meer. In de ko mende jaren zal het experiment dan ook uitgebreid worden naar andere supermarkten van Ahold USA. Volgende maand zal het sys teem ook in een Giant-supermarkt in Philadelphia worden geïntrodu ceerd. Ahold-dochter BI-LO staat inmiddels op de wachtlijst van ex ploitant Videocart. Mogelijkheden voor toepassing van de videotech nologie in Nederland worden nog onderzocht. Dat helaas niet alles in Ame rika groter en meer is, blijkt uit de vakanties. Als werknemer heb je per jaar gemiddeld twee weken vakantie plus nog zes vrije dagen (de Ameri kaanse feestdagen). ADV kennen ze hier niet. Een gevleugeld gezeg de is dan ook, dat als je langer dan twee weken wegblijft, er een ander aan je bureau zit. Ik heb het nog maar niet uitgeprobeerd. In tegen stelling tot de vakanties van de volwassenen, zijn die van de kinde ren juist erg lang: elf volle weken. Een Amerikaan vertelde me dat dit zo was omdat vroeger de kinde in de zomer meewerkten op het land. Een meer recente reden is dat de meeste scholen hier geen air-conditioning hebben en dat het gewoon te heet is om nog iets te le ren. Aangezien niemand elf weken lang met z'n kinderen thuis wil zit ten, zijn er de zomerkampen. Daarin heb je een grote keuze: cre atieve kampen, sportkampen, stu diekampen, theaterkampen, af- slankkampen en gewone kampen. Verder kun je kiezen uit een dag kamp en een overnachtingskamp. In het laatste geval zijn de kinde ren vaak acht weken van huis; iets wat ik me als moeder nu nog niet kan voorstellen. Zoals met de meeste dingen, pas je je ook aan de korte vakanties aan. We nemen een week aan het begin en een week aan het einde van de zomer. Het moeilijke is alleen: waar ga je heen? Je kunt kiezen uit vijftig staten. Maar daarover de volgende keer meer. Comelie Jutte Commercieel direc teur Ray Hironi mus: "Het is het gesprek van de dag." Filialen: 54 Medewerkers: 10.044 Omzet 1990: 903 miljoen Werkgebied: Pennsylvania, Maryland, Virginia en West Virginia Hoofdkantoor: Harrisburg, PA. Giant Food Stores maakt sinds 1981 deel uit van Ahold. Vervolg van pag. 1 verschijnt alles wat met een M be gint. Vervolgens druk je op Melk en dan krijg je een plattegrond van de winkel op je scherm waarop precies staat waar de melk is en waar jezelf op dat moment staat. Handig in een winkel van meer dan 5000 m2. De bewegingen van de karretjes kunnen eenvoudig worden geregistreerd. Op die ma nier krijgen we nuttige informatie over de route die klanten volgen." De vraag die bij dit alles rijst is: Wie langs het schap met wasmid delen loopt krijgt automatisch de aanbiedingen van die week op z'n scherm; loopt men over de delica- tessenafdeling dan wordt men er bijvoorbeeld aan herinnerd dat de gekookte ham in prijs verlaagd is en zodra men op de broodafdeling arriveert, dan meldt het scherm dat er meer dan 30 soorten Giant- donuts te krijgen zijn. Het systeem wordt geëxploiteerd door het bedrijf Videocart uit Chi cago, dat advertentietijd op de beeldschermen verkoopt aan natio nale merken als Nabisco (koek) en Coca Cola. Wie in de buurt van de frisdranken komt, krijgt dus een commercial van Coca Cola op z'n scherm. De informatie over eigen aanbiedingen die Giant op het scherm wil hebben, wordt één keer per week naar Chicago gezonden. Daar wordt de informatie in de juiste vorm gegoten, gemixt met de nationale commercials en draad loos teruggeseind naar de winkel. Een technicus van Videocart pro grammeert vervolgens ter plekke de infraroodsensoren, die de infor matie op hun beurt aan de scher men op de karretjes doorgeven. De videoschermen bieden echter meer dan alleen commercials en aanbiedingen. Hironimus: "Als je een artikel niet kunt vinden dan druk je op een bepaalde knop en dan verschijnt er een alfabet op het scherm. Stel dat je naar melk zoekt, dan druk je op de M en dan

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4