Ahold onderzoekt stijging ziekteverzuim Werk Integratie James Telesuper Nieuwe Mana-supermarkten Nieuwe kans om pensioenbreuk te lijmen ZIEKTEWET EN WAO IN HET KORT Wijzigingen in de VUT-regeling AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991 Veel Nederlanders zijn ziek of arbeidsonge schikt. Het ziektever zuim en het aantal arbeids ongeschikten is de laatste jaren schrikbarend toegeno men. Het aantal WAO-ers nadert de 1 miljoen, wat be tekent dat 1 op de 4 Neder landers in loondienst geheel of gedeeltelijk arbeidsonge schikt is. De regering wil daarom ingrijpen en heeft maatregelen aangekondigd: de Ziektewet en WAO wor den doorgelicht. Zowel werk gevers als werknemers zul len in de toekomst met veranderingen op dit gebied te maken krijgen. Wat doet Ahold om het ziekteverzuim zo beperkt mogelijk te hou den? Het ziekteverzuim en het aantal WAO-ers lagen bij Ahold altijd on der het landelijk gemiddelde. De laatste tijd vertonen de cijfers ech ter een stijging. Er wordt op dit moment onderzoek gedaan naar de mogelijke oorzaken van die stij ging- De diverse werkmaatschappijen letten er altijd scherp op dat werk omstandigheden goed zijn. Zo wordt er in de distributiecentra aandacht besteed aan ergonomie. De Ziektewet en de Wet op Ar beidsongeschiktheid (WAO) zijn allebei werknemersverzekerin gen die ervoor zorgen dat zieken verzekerd zijn van een inkomen tijdens hun ziekte. De premie voor deze verzekering betaalt iedere werknemer zelf en wordt automa tisch ingehouden op zijn maandsa laris. Het eerste jaar dat iemand ziek is valt hij onder de ziektewet. Deze wet bepaalt dat de zieke een uitke ring krijgt die 70% van zijn laatst verdiende salaris bedraagt. De werkgever vult dat bedrag aan tot 100%. Als de werknemer na een jaar nog niet in staat is het werk te hervatten, komt hij in aanmerking voor bij de WAO. De eerste twee WAO-jaren geldt dezelfde uitke ring en aanvulüng tot 100%. Daar na wordt de aanvulling geleidelijk minder totdat in het 6e jaar de werknemer terugvalt op alleen de WAO-uitkering van 70%. Deze uit kering loopt vervolgens door tot de betrokkene 65 jaar wordt en met pensioen gaat. Vanaf dat moment heeft hij recht op een AOW-uitke- ring en pensioen. et ingang van 9 september zullen de VUT-mogelijkhe- den bij Ahold worden uitge breid. Medewerkers die gedurende 10 jaar of meer, tenminste een der de van de normale werktijd hebben gewerkt, kunnen vanaf 57-jarige leeftijd de arbeidstijd verkorten in het kader van de Deel tijd-VUT, met behoud van een deel van het salaris. Over de ingeleverde uren wordt een vergoeding gegeven die afhankelijk is van de leeftijd. Van af 60-jarige leeftijd kan men de werktijd met 50 tot 80% verminde ren. De vergoeding over de ingele verde uren is ook hier afhankelijk van de leeftijd. Gespaarde en niet opgenomen Deeltijd-VUT-rechten kunnen in het vervolg niet meer worden gebruikt om de uitkering bij volledig stoppen met werken (VUT) te verhogen. Medewerkers die gedurende 10 jaar bij Ahold werken, kunnen vanaf 60 jaar volledig stoppen met werken. De hoogte van de VUT- uitkering is enerzijds afhankelijk van de mate van deelname aan de Deeltijd-VUT en anderzijds van de leeftijd. De minimum VUT-uitke- ring is gebaseerd op het nettobe drag dat door Ahold wordt betaald aan een alleenverdienende, gehuw de full-time medewerker met het minimumloon. Voor meer informatie kan men bij de PZ-afdelingen terecht. Werknemers krijgen via cursussen tips hoe zij moeten tillen en sjou wen zonder hun lichaam op een verkeerde manier te belasten. Voor caissières bij AH worden de specia le kassastoelen aangepast en ver beterd om te zorgen dat de caissiè res geen last van hun rug krijgen. En sinds kort regelt de CAO van Distributiecentra, Centrale Slage rijen en van GVA dat medewerkers met lichamelijk zwaardere functies die ouder zijn dan 50 jaar arbeids tijdverkorting krijgen. Zij kunnen het zo misschien wat langer vol houden met minder kans klachten te krijgen. Het kan altijd beter Toch vindt Chris van Gent, hoofd Arbeidszaken Ahold, dat het altijd beter kan. Hij wil daarom nog meer prioriteit geven aan het voor komen en terugdringen van ziekte verzuim. Bovendien vindt hij het nodig de begeleiding van zieke me dewerkers te verbeteren. Ook streeft hij naar meer mogelijkhe den om deze mensen weer aan het werk te krijgen. Bijvoorbeeld door meer deeltijdfuncties aan te bie den, of door functies inhoudelijk te veranderen. De Raad van Bestuur heeft de werkmaatschappijen op dracht gegeven ieder voor zich een onderzoek in te stellen naar de oor zaken van het stijgende ziektever zuim. Behalve dat door de onderneming stappen worden ondernomen, vind ik ook dat iedereen wel wat meer aan zieke collega's mag denken. Een telefoontje of een kaartje naar een zieke collega, dat kan wonde ren doen. We zullen er met z'n al len de schouders onder moeten zet ten." WAO-instroom van Ahold-medewerkers Chris van Gent: Een kaartje naar een zieke collega kan wonderen Vanaf 1988 valt een lichte stijging in het aantal WAO-ers bij Ahold, waar te nemen. Vorig jaar echter is het aantal WAO-ers opvallend toe genomen. Wie zelf een actieve baan heeft en hoort hoevelen in dit land werkeloos of ar beidsongeschikt zijn, kan zich over z'n eigen werksituatie best tevreden voelen. Als het dan ook nog eens gaat om werk bij één van Nederlands modernste on dernemingen, met internationale inte resse, financieel gezond en met snel in aantal toenemende supermarkten, dro gisterijen en slijterijen, is er al hele maal geen reden tot klagen. Te meer niet omdat de vooruitzichten bepaald goed te noemen zijn. En dat geldt ook zeker voor de mede werkers die bij andere onderdelen van het Ahold-concern werken. Zowel full timers als part-timers worden voor hun inzet en bijdrage oprecht gewaardeerd en helpen mee de totale onderneming zo sterk mogelijk te houden. Wie vooruit wil, ervaring wil opdoen, en zijn kennis wil vergroten, krijgt daarvoor de gele genheid. Je moet er wel wat voor doen, je krijgt het niet voor niets, er zijn ups en downs. Maar met z'n allen (nog dit jaar zullen we bij Ahold met honderddui zend zijn) maken we er wel iets bijzon ders van. En dat is fijn werken. Dan heb je goede kansen een gelukkig mens te zijn. Hoofdredactie Flitsen De Raad van Bestuur is van plan James Telesuper, Ahold's teleshop-bedrijf in Heemstede, per 1 september te in tegreren in de organisatie van Al- bert Heijn. Het ligt in de bedoeling de mogelijkheden die het James- concept voor AH-supermarkten in houdt, verder te ontwikkelen. Di recteur Jurriaan Jurg die het James-teleshoppen in Nederland tot realiteit en regionaal succes heeft gebracht, zal zich binnen Ahold met andere activiteiten gaan bezighouden. Zijn opvolger wordt Pieter van Diepen, momen teel nog werkzaam bij AH Manage ment Information Systems. Aan de Centrale Ondernemingsraad van Ahold en de Groepsondernemings- raad van Albert Heijn is inmiddels advies gevraagd over de voorgeno- Minimaal twee nieuwe Mana- supermarkten worden de ko mende twee maanden geo pend in Tsjechoslowakije: één in Zdar, op 30 kilometer afstand van Jihlava, waar de eerste Mana-su- permarkt staat, en één in Jablonec in Noord-Bohemen, 90 kilometer ten noorden van Praag. Onderhan delingen over de overname van meer winkels zijn gaande. Ted Postma, projectleider van Ahold's Euro-Desk: 'De eerste Ma- na-supermarkt, in Jihlava, loopt voortreffelijk. De omzet is bijna twee maal zo groot als voor de overname door Ahold. Maar belangrijker is nog dat we met onze eerste winkel aan de Tsjechen hebben kunnen laten zien waartoe we in staat zijn en wat we kunnen betekenen voor de Tsjechische bevolking.' Voor medewerkers die na hun vijfentwintigste in dienst van Ahold zijn gekomen en pensioenrechten elders hebben opgebouwd bestaat opnieuw de kans om iets aan de zogenoemde pensioenbreuk te doen. Een en ander is uiteraard afhankelijk van de medewerking van het pensioenfonds of de verzekeraar van de vorige werkgever. Hoe medewerkers een eventuele breuk kunnen lijmen staat ver meld in de brief die alle deelne mers aan het Ahold-pensioenfonds onlangs hebben ontvangen. Wie verzuimt gebruik te maken van de ze gelegenheid loopt de kans te zij ner tijd een lagere pensioenuitke ring te ontvangen. Pensioenrechten die bij het pen sioenfonds van de vorige werkge ver blijven liggen, blijven namelijk bevroren. Zodra die rechten wor den overgeheveld naar het Ahold- pensioenfonds, wordt de waarde daarvan vertaald in Ahold-pen- sioenjaren waarin alle loonsverho gingen worden meegenomen, het geen uiteindelijk zal leiden tot een hogere pensioenuitkering. Het aantal bedrijven dat zich aansluit bij de Stichting Dienstver lening Samenwerkingsverband (SDS) neemt nog steeds toe, en daarmee .ook de mogelijkheden om pensioenbreuken te herstellen. De SDS heeft spelregels vastgesteld voor overdrachten van pensioenaf spraken van de oude naar de nieu we werkgever. Ahold is sinds 1987 bij de stichting aangesloten.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 3