ZOMER IN ZEELAND 2 Promotieteam Zondag open Bruine bonen en kapucijners Altijd vriendelijk Veertien Pointer Sisters op video Tropische warmte bij de kassa's "AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1991 Vervolg van pagina 1 Zeeland. De provincie wordt in de zomermaanden overspoeld door tienduizenden toeristen. Nederlanders, ^Engelsen, Fran sen, maar vooral Duitsers. "Daar sluiten we met ons aan bod bij aan", vertelt super marktmanager John Kleijne van AH-filiaal 1511 in Vlissin- gen. "We verkopen veel buiten landse bieren en sigaretten en verder veel fruit, blikjes fris drank, salades, barbecue-vlees, houtskool en servetten. Ik heb hier drie meter zonnebrandolie op het schap!" De supermarkt manager onthult dat hij, zolang de toeristen massaal naar Zee land blijven komen, 's zomers liever slecht dan mooi weer heeft. "Bij kou en regen is de winkel de hele dag vol. Bij mooi weer is het het eerste uur druk, daarna gaan de toeristen als de weerlicht naar het strand en komen dan na vier uur weer naar het filiaal. Dat maakt het vaak moeilijk om personeel in te plannen. Maar ja, je leert er mee leven." Om de toeristen de weg naar de filialen te wijzen heeft Albert Heijn in vakantieplaatsen als Vlissingen, Zierikzee, Oostburg, Goes en Temeuzen in juli en augustus een heus promotie team ingehuurd dat folders uit deelt met een plattegrond, als mede kortingsbonnen voor wijn en vlees. Overal waar festivitei ten, wielerrondes, markten, kermissen, folkloredagen en braderieën plaatsvinden is het team te vinden. Gehuld in AH- kleding rijden de promotors rond op mountainbikes en trek ken een opvallende reclamekar met een zomers AH-logo achter zich aan. Coördinator Erik Westerbeek, assistent areaver- koopleider in Tilburg: "We wil den iets spectaculairs in de sei- zoengevoelige plaatsen om de toeristen op weg naar Albert Heijn te helpen. En dat lukt prima. Op grond van de hoe veelheid ingeleverde kortings bonnen mag de actie nu al een succes genoemd worden." "Het is goed dat we dit doen", bevestigt supermarktmanager John Kleijne. "Je laat op die manier zien dat je er bent. Dat is voor ons heel nuttig, omdat het filiaal buiten het centrum ligt. Je trekt er toch extra klan ten mee." Ook in Limburg is een AH-pro- motieteam actief ten behoeve van filialen in Roermond en Valkenburg. De acties van het Limburgse team hebben even eens duidelijke gevolgen in de filialen. "De omzet van vlees is al flink gestegen", laat super marktmanager Eg van de Win kel van het AH-filiaal in Val kenburg weten. En dat terwijl het filiaal tijdens de bouwvak vakantie al 50% meer omzet draait dan normaal. Hardlopers zijn, behalve vlees, vooral bier, fris en chips. "Valkenbrugs Wit bier gaat erg goed", aldus Van de Winkel. Als één van de wei nige seizoenfilialen is het filiaal in de drukste weken ook op zon dag geopend, van 10.00 tot 17.00 uur. "Onze vaste klanten komen vaak op zondag winke len. Dan is het namelijk wat rustiger. Dat is een stuk service dat je moet bieden." Het filiaal heeft in het seizoen ongeveer 30 mensen extra aan het werk, voornamelijk scholieren. De seizoenfilialen in Katwijk, Noordwijk, Bergen, Zandvoort en Den Burg (Texel) maken eveneens drukke tijden door. "In juli draaien we 80% meer dan normaal", vertelt super marktmanager Wies Hendriks van het AH-filiaal in Den Burg. "Bij koel weer verkopen we veel bruine bonen en kapucijners, bij warm weer veel fonduevlees, kip en dergelijke. We bellen om de haverklap de 06-weerlijn om te weten hoeveel vlees we moe ten bestellen. Dat is vaak heel moeilijk. Bij een plotselinge omslag van het weer kan het zijn dat je hetzij met veel te veel, hetzij met veel te weinig vlees zit." Normaal werken er in het filiaal 50 mensen, maar in het seizoen zijn het er 65. Het valt volgens de super marktmanager niet mee om aan vakantiewerkers te komen. "Ik heb drie vakantiegangers uit Almelo ingezet. Overdag lig gen ze op het strand en 's avonds zitten ze bij ons in de vulploeg. Op die manier bekos tigen ze hun vakantie." Texel moet het stellen zonder promotieteam, maar Wies Hendriks heeft zo'n team ook niet nodig: "AH is hier al een begrip onder de toeristen. Ook zonder promotieteam komen ze wel bij ons!" Supermarktmanager John Kleijne van filiaal 1511, Vlissingen: "Ik heb liever slecht dan mooi weer." rtooaatWAHO AH-chauffeurs hebben het niet altijd even makkelijk. Neem nu Rob Timp, chauffeur van Distributiecentrum Zaandam (DCZ). In het DC-zetje, het informatieblad van DCZ, vertelt hij onder meer: "Op een dag moest ik in Scheveningen zijn om een filiaal te beleveren. Dat filiaal kon ik alleen bereiken door ach teruit een steeg in te rijden. Aan beide kanten was er nog maar een vuist ruimte over. Om uit de auto te komen moest ik via het dakraam naar buiten klauteren. Of die keer dat ik ook ach teruit een nauwe steeg inreed en niet zag dat er een ladder op een schuurtje lag die uitstak. Die duwde ik dwars door een volière heen. De vogels warengevlogen toen ik uitstapte." Sterke staaltjes, maar wat te denken van hetgeen AH-chauffeur Ben Raven op de Nieuwmarkt in Amsterdam mee maakte. "Ik was net klaar met lossen en laden en was bezig de achterklep te sluiten toen er een auto zachtjes tegen me aanreed. Die wilde me zo tot haast aanzetten. Dit leidde uiteraard tot een woordenwisseling, waarbij ik op een gegeven moment een vuist maakte. Ik was nog niet terug op het DC of er was al een klacht binnen. Mij werd toen verteld dat je als chauffeur van Albert Heijn altijd vriendelijk moet blijven." Zeker, AH-chauffeurs dienen, als visi tekaartje van het bedrijf, altijd vrien delijk te blijven. "Maar", zo stelt redac teur Kees Ploeg van het DCZetje begripvol vast, "dat valt met name in de grote steden niet mee." Welke filialen en andere bedrijfs onderdelen hebben ook een eigen personeelskrant? Stuur ze voor taan naar Flitsen. Nee, in het personeelsrestaurant van Meester in Wijhe is de video nog niet vertoond. "Maar misschien komt dat nog", aldus Trees van Leeuwen, mede werkster van de ZAV-afdeling van Meester (ZAV staat voor zuurstofarm verpakte vleeswaren). Samen met der tien collega's stapte ze vorige maand in de trein naar Amsterdam. "Zomaar, voor de gezelligheid, om elkaar beter te leren kennen." In die opzet slaagde de groep uitstekend, als we (V)Lees- waren, het personeelsblad van Mees ter, mogen geloven. Het blad meldt dat de 'ZAV-girls' binnen de kortste keren in een video-studio belandden voor de opname van een pop-act naar keuze. Het werd 'The Pointer Sisters'. Maar waren die niet met z'n drieën? "Klopt", laat Trees desgevraagd weten, "Maar ja, wat moet je? We waren met zo'n grote club." Veertien Pointer Sisters dus, die samen met verve het bekende nummer 'Exited' voor het voetlicht brachten. "Eerst hebben we de tekst enige tijd geoefend en daarna op band The Pointer Sisters van Meester. V.l.n.r.: Sandra Schurink, Maja Veld kamp, Trees van Leeuwen, Ineke Bloemhof (nauwelijks zichtbaar), Astrid Nieuwkamp, Linda Wijenberg, Annet van Riessen, Astrid Schui ling, Bertha Gerritsen, Esther Holleboom, Mirjam Raamsman, Nilly v.d. Berg, Yvonne Kluinhaar en Natalie Veen. ingezongen, met de muziek erachter en met een vuurwerk als decor. De bedoeling was dat we zo gek mogelijk deden, en dat is prima gelukt. Het is heel apart. Je moet het eigenlijk zien." Met verschillende kopieën van de clip keerde het gezelschap 's avonds terug in Zwolle. De meiden hebben de smaak van het reizen inmiddels te pakken gekregen. Trees: "We zijn van plan te gaan spa ren en dan bijvoorbeeld in Arnhem te gaan stappen met de hele groep." En optredens? "Waarschijnlijk wel. Na zo'n debuut kunnen nieuwe successen niet uitblijven!" De parasols boden nog enige bescher ming, maar warm bleef het bij de kas sa's in het eind vorig jaar geopende AH-filiaal 1567 Hoorn. "Het was vre selijk voor de caissières. Ik was bang dat ze zouden flauwvallen. Het was bij de kassa's soms meer dan 35 graden", aldus supermarktmanager Jan Schip per. Die tropische temperaturen had den de caissières te danken aan de glazen lichtkap boven de kassa's, waardoor de zon rechtstreeks naar binnen scheen. Eind vorige maand is er, na ruim een half jaar, alsnog een zonwering op het glas aangebracht. Daarmee kwam een einde aan het dagelijks ritueel van het 'met de zon meedraaien'. Schipper: "De caissières verhuisden steeds naar de kassa's die nog niet in de zon lagen, tot het moment dat alle kassa's beschenen werden. Dan hadden ze alleen nog de parasols. Die dingen hadden we geleend van een plaatselijke leveran cier." Harry Oude Kempers, hoofd AH Sto re Design, de afdeling die verantwoor delijk is voor het ontwerp van de win kel, moet toegeven dat het probleem in eerste instantie onderschat is. "We hadden niet verwacht dat het zo'n vaart zou lopen. Je kunt met een hele boel dingen rekening houden, maar je krijgt altijd een paar dingen cadeau. Maar daar leer je van. Voortaan zullen we op lichtkappen meteen zonwering aanbrengen."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 2