Waardeloos afval bestaat straks niet meer GLAS OF KARTON? Albro-broodjes nu ook in de stratosfeer NOG DUNNER Taboesfeer BAKGEMAK STATION AHOLD FLITSEN JULI 1991" Vergeleken met andere milieuproblemen vallen de directe schadelijke effecten van de afvalberg mee. Maar Krijn Dorsman, directeur AH en bestuurslid van de Stichting Verpak king en Milieu, vindt dat geen reden om zich daar dan maar niet al te druk over te maken. Alle kleine beetjes helpen. Bovendien komt dat het uiter lijk van Nederland ten goede, meent hij. "We struikelen in ons land letterlijk en figuurlijk over het vuil. Verpakkingen, zoals lege chipszakjes, plastic beker tjes en colablikjes worden zon der nadenken weggegooid. Het is goed dat we ook daar bewus ter mee omgaan." Zeker bij de jonge generatie signaleert Dors man een toenemend milieube wustzijn. Nog niet in die mate dat de Nederlander massaal kiest voor 'groen', maai' er wor den in vergelijking met enkele jaren geleden flinke vorderingen Is melk in flessen milieu vriendelijker dan melk in kartonnen pakken? Om glas en karton goed te kunnen vergelijken moeten zowel grondstof-, produktie-, con sumptie- als afvalfase wor den bekeken. In al deze fasen moet rekening gehouden worden met zaken als energieverbruik, waterbelas ting, luchtverontreiniging, afvalvorming en uitstoot van schadelijke stoffen. En dat moet allemaal bekeken en bemeten worden bij het maken van een milieubalans. De discussie gaat onder meer over het aantal malen dat de melkfles hergebruikt kan wor den. Hoe moeilijk het is blijkt uit het feit dat knappe koppen toch tot verschillende conclusie's komen bij het vergelijken van glas en karton. Hieronder enige voor- en nadelen van melkfles tegenover melkpak, die duidelijk maken dat het antwoord op de hierboven gestelde vraag niet zo eenvoudig te geven is. Een melkfles zorgt voor min der afval, omdat hij hergebruikt wordt en in de uiteindelijke afvalfase in de glasbak kan; voor het kartonnen melkpak bestaan nog geen goede herverwerkings- mogelijkheden, hoewel daar momenteel aan gewerkt wordt; De melkfles heeft als nadeel dat hij na gebruik gereinigd moet worden met agressieve schoonmaakmiddelen die het afvalwater belasten; Ook voor het transport van de melkflessen is meer energie nodig; ze zijn zwaarder, nemen meer ruimte in beslag en moe ten niet alleen naar de winkels gebracht worden maar ook weer terug naar de fabriek voor her gebruik; De produktie van de melkfles vergt meer energie dan de pro duktie van het kartonnen melk pak. Dit verschil verdwijnt naar mate de melkfles langer meegaat. gemaakt. Hij herinnert zich in dit verband de discussie rond de ongebleekte koffiefilters. "We hebben ons destijds serieus afge vraagd of de consument die wel zou kopen. Nu verbaast de klant zich erover dat in onze winkels nog steeds gebleekte filters ver krijgbaar zijn. Een andere trend die zich aftekent is de vraag naar herbruikbare verpakkin gen. De vraag naar navulpakken en flacons groeit. Dat wijst op een groeiend milieubesef." "We komen met het milieu niet in één dag van de kelder op de zolder", relativeert Dorsman. "Het vergt research, geld en de bereidheid van iedereen zich in te zetten. Daarbij moeten we er voor oppassen niet op hol te slaan." Uitspraken in de sfeer van 'glas is beter dan karton', doet Dorsman daarom niet. "Ik vind het onverstandig bepaalde verpakkingen nu al in de taboe sfeer te brengen. Dat kan pas op het moment dat je een compleet beeld hebt, en zover zijn we nog niet. We beschikken nu alleen nog maar over deelinformatie. De milieubalans kun je alleen op grond van uitvoerige studie en research opmaken." Dorsman pleit intussen wel voor een verdere scheiding van de afvalstromen. "Glazen potjes belanden veelal nog bij het huis vuil. Die zouden ook in de glas bak moeten. Kartonnen verpak kingen zouden bij het oud papier verzameld kunnen wor den. En de resten van aardappe len, groente en fruit zouden weer in een afzonderlijke com- postcontainer kunnen. Binnen de SVM zijn wij ervan overtuigd dat, wanneer glas, papier en AGF uit het afval verdwijnen, er een restant overblijft dat met de huidige technieken al groten deels kan worden hergebruikt. Het streven is tot een volledig hergebruik te komen. Afval moet straks voor de volle hon derd procent kunnen worden benut als grondstof voor bijpro- dukten. Waardeloos afval bestaat straks niet meer." Vleeswarenbedrijf Mees ter zag vorig jaar kans schadelijke stoffen als PVC en PVDC uit de ver pakkingen te bannen. Tegelijkertijd wist men het gewicht van de ver pakkingsfolie met 20% te verminderen. Momenteel wordt hard gewerkt aan een verdere gewichtsbe perking door gebruik van nog dunnere materialen. KLW Wie veel voor zaken met de KLM vliegt, zal de nieuwe Albro-broodjes waarschijnlijk al hebben gegeten. Acht centimeter lang, vijf centimeter breed, drie-en-een-hal ve centimeter hoog en direct uit de oven vers op het bord. Albro heeft het produkt speciaal voor de KLM ontwikkeld. Wekelijks vliegen er 40.000 broodjes de lucht in. KLM-menu met Albro-broodje Vanaf juni 1990 levert Albro voorgebakken brood aan de KLM. Albro bake-off manager Loek Steenland kijkt na een jaar met gepaste trots terug: "Begin 1988 kwam KLM eens bij ons kijken. Men had problemen met de kwaliteit van het brood in de vliegtuigen. Het probleem voor luchtvaartmaatschappijen is dat de maaltijden in de lucht koel moeten worden gehouden, omdat ze anders kunnen beder ven. Op die manier kan het brood dus nooit vers aan de rei zigers worden gepresenteerd. Je kreeg altijd van die wat droge broodjes. Samen met de KLM zijn wij gaan zoeken naar een oplossing en kwamen toen met een speci aal broodje dat in de lucht wordt afgebakken. Warm en dus vers. Het heeft redeüjk lang geduurd voordat het zover was, maar we zullen nog jaren plezier van dit produkt hebben. Het is een schoolvoorbeeld van een perfec te samenwerking tussen een produktiemaatschappij en haar afnemer." Steenland blikt terug: "In de eerste plaats is er in vliegtuigen slechts ruimte voor hele kleine ovens, die tot maximaal 180 gra den Celsius kunnen verwarmen. Dat betekent dat we een speciaal broodje moesten ontwikkelen. Croissants lukken bijvoorbeeld niet, want die zijn te groot. We zijn uitgekomen op een broodje van 8 bij 5 bij 3 centimeter in drie mogelijkheden: wit, bruin en meergranen." De stewardessen moeten in het vliegtuig de bakplaten uit de oven halen en de warme brood jes in mandjes uitserveren. Daarmee komt gelijk een tweede moeilijkheid om de hoek kijken. Het gebrek aan tijd. Steenland: "Het was aanvankelijk de vraag of stewardessen op korte vluch ten en in een vol vliegtuig genoeg tijd zouden hebben om de broodjes af te bakken. Het afbakken van brood levert welis waar extra werk op voor de ste wardessen, maar gebleken is dat ze het er wel makkelijk bij kun nen doen. Vervolgens bleek dat de broodjes hoog in de lucht lan ger in de oven moeten dan op de grond. Normaal bakje het brood binnen zes minuten af. Door een andere luchtdruk duurt het in de lucht twee minuten langer. Maar goed, we zijn er uitgeko men, al heeft het even geduurd." De bake-off divisie van Albro zit de laatste tijd aardig in de lift. De vraag naar bake-off produk- ten kreeg vorig jaar een flinke impuls door een exclusieve Albro-vinding die de naam Bak- gemak draagt. Bakgemak is een methode om de halffabrikaten gerezen en wel in te vriezen, waardoor de afnemers geen rijs- kasten meer nodig hebben, maar kunnen volstaan met enkel een oven. Het is dankzij Bakgemak dat de KLM nu in de lucht vers brood presenteert, zij het, vanwege gebrek aan ruim te, alleen nog in de business class. Omdat cabine-personeel het doorgaans al druk genoeg heeft, mag het afbakken van brood niet teveel tijd in beslag nemen. Loek Steenland en Bert Matla van KLM Catering Servi ces moesten diverse problemen zien op te lossen. De succesvolle samenwerking tussen KLM en Albro maakt nieuwsgierig naar nieuwe afne mers. Steenland probeert al eni ge tijd Het Station te interesse ren voor zijn Bake-off produkten. Zo kan eindelijk aan de wens van minister May-Weggen ("een krantje en een croissantje in de trein") worden voldaan. Als andere mogelijke afnemers ziet Steenland vooral de particuliere restaurants. Deze kunnen dan van voorgebakken brood worden voorzien door Grootverbruik Ahold (GVA): "Brood is nog altijd het gezondste en lekkerste voedsel, mits goed gebakken en goed geserveerd. In veel restau rants krijg je bij de maaltijden slecht brood. Via ons Bakgemak- procédé kunnen ze daar veran dering in brengen." Loek Steenland ziet de toe komst van zijn bake-off divisie met vertrouwen tegemoet. Het contact met KLM bewijst dat de Albro-bakkerij in Zwanenburg op de goede weg is. Dat de bak kerij vlakbij Schiphol ligt is daarbij mooi meegenomen. Als er duidelijk hoorbaar, een vlieg tuig overvliegt, verschijnt er een brede grijns op het gezicht van Steenland: "Hoor je? Daar gaan onze broodjes."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 7