MILIEU BIJ AH: VAN PRATEN NAAR PRAKTIJK Ahold zit in de voorhoede ims: AHOLD EN HET MILIEU STATIE GELD Kartonvermalers Vierkante boterkoek ,4 rie de Lint, hoofd Milieuzorg: Statiegeld De zorg voor het milieu is in korte tijd uitgegroeid tot een belangrijk onderdeel van het Ahold-beleid. Het milieubewustzijn is de afgelopen jaren in alle geledin gen van de onderneming gestimuleerd. Daarnaast beijvert Ahold zich ook samen met andere bedrijven voor de verbetering van het milieu. Op deze pagina's schetst Flitsen de stand van zaken. -AHOLD FLITSEN JULI 1991 Bij Albert Heijn is op milieugebied in korte tijd veel gebeurd. Spuitbussen en vleesschaal tjes met CFK's hebben het veld geruimd en PVC-ver- pakkingen zijn van de schappen verdwenen. En daar blijft het niet bij, zo blijkt uit een gesprek met Simone Bouwer, lid van het milieubeleidsteam van AH. Op de agenda staan bijvoorbeeld de aanschaf van kartonverma- lers en verdichtingscontainers voor plastic, en de ontwikkeling van verantwoorde eigen merk- verpakkingen. Dat is nog maar het begin, aldus Simone Bou wer. Het milieubeleidsteam heeft de projecten en activitei ten inmiddels in kaart gebracht. Daartoe behoort het project Bedrijfsafvalstromen Filialen. Doel is de afvalberg te vermin deren en tegelijkertijd een besparing op de kosten te reali seren. "De kosten voor het stor ten en afvoeren van afval rijzen de pan uit. In 1991 zal AH daar meer dan 5 miljoen gulden voor betalen", begroot Bouwer. "In het belang van het milieu gaan we het afval scheiden. Daar besparen we tegelijkertijd kos ten mee." Voor het einde van dit jaar zul len in alle winkels die daarvoor voldoende ruimte hebben een kartonvermaler en een verdich tingscontainer voor plastic wor den geplaatst. Negentien mil joen kilo karton gaat straks in snippers naar de kartonverza melaar. Van de snippers worden nieuwe dozen gemaakt. "Met de huidige la{ oudpapierprijzen kost het geld, maar wel minder dan wanneer het karton op een andere manier zou worden weg- De verdichtingscontainers zijn bestemd voor het verzamelen van ruim 2 miljoen kilo plastic dat als distributieverpakking in gebruik is. "Nu belandt dat nog, op een aantal uitzonderingen na, in de gewone vuilcontainers. Die moeten naar verhouding vaker worden geleegd, omdat dit plastic nogal wat volume inneemt. Dat wordt straks min der. Omdat in de verdichtings containers het plastic wordt samengeperst, hoeft de vuilnis wagen minder vaak langs te komen. Ook dat is winst voor het milieu." Als tweede project noemt Bou wer de eigen merkverpakkin- gen. Over het verwijderen van overtollige verpakking van een aantal huismerkprodukten wor den al gesprekken gevoerd met de commerciële mensen en de leveranciers. Daarnaast bestu deert men de mogelijkheid nieuw verpakkingskarton te vervangen door gerecycled kar ton. Voor 100 artikelen wordt al gebruik gemaakt van gerecycled karton. Het is de bedoeling dat eind dit jaar 125 artikelen in deze milieuvriendelijke verpak king zijn gestoken. Verder wordt bekeken of met het aan passen van de huismerkartike len milieuwinst kan worden geboekt. "We voeren 1.800 huis merkartikelen. Daarvan krijgen er jaarlijks zo'n 300 een ander uiterlijk. Vroeger werd daarbij vrijwel alleen op de commerciële De afvalberg in Nederland groeit en groeit. Elk jaar produceren we meer afval. Overheid en bedrijfsleven, waar onder Ahold, zijn om de tafel gaan zitten om wat aan de afval berg te doen. De eerste afspra ken om de hoeveelheid verpak kingsafval drastisch te beperken zijn inmiddels gemaakt. Het bedrijfsleven heeft zich voor het terugdringen van het verpakkingsafval ver enigd in de SVM, de Stich ting Verpakking en Milieu. Namens Ahold zitten Pierre Everaert en AH-directeur Krijn Dorsman in de leiding van de SVM. "Het milieu gaat Ahold ter harte. Niet alleen omdat de consument het milieu belangrijk vindt, maar ook vanuit een besef van eigen verantwoordelijk heid. Daarom doen wij als groot bedrijf aan milieuzorg. Niet als koploper, maar wel als lid van de voorhoede", aldus Arie de Lint, hoofd Milieu zorg Ahold. "En met gevoel voor realiteit: het probleem van het verpakkingsafval kan Ahold onmogelijk op eigen houtje oplossen. Daar is de medewerking van het totale bedrijfsleven voor nodig. De SVM vertegen woordigt de bedrijven uit de verpakkingsketen bij het overleg met minister Alders." Begin juni ondertekenden de stichting en minister Alders het 'convenant verpakkin gen', een overeenkomst met een lange lijst van ingrijpen de maatregelen. Zo worden wegwerpverpakkingen ver vangen door recyclebare ver pakkingen, overtollige ver pakkingen worden afgeschaft en de plastic tas, die nu nog vaak in de afvalbak ver dwijnt, zal op termijn herver- werkt moeten worden. Ook is te verwachten dat er meer statiegeld komt op plastic of glazen flessen. Belangrijkste doel van het convenant is het verminde ren van het verpakkingsafval in het jaar 2000 met 10% ten opzichte van 1986. Boven dien mag er in dat jaar geen verpakkingsafval meer wor den gestort op de vuilnisbelt. "Het zal duidelijk zijn dat deze plannen ingrijpende gevolgen zullen hebben voor de bedrijfsvoering van alle onderdelen van Ahold. Wij zullen de inhoud van het belangen gelet, nu worden ook de consequenties voor het milieu meegewogen. Als gevolg daarvan zal onze boterkoek straks niet langer rond, maar vierkant zijn. Door deze andere vormgeving besparen we niet alleen op de hoeveelheid verpak king, maar kunnen we boven dien een milieuvriendelijker ver pakking gebruiken." Albert Heijn zal de klanten in de winkels uitgebreid informe ren over zichtbare vorderingen die er op milieugebied worden geboekt. "We zullen bij elk pro- dukt uitleggen welke milieu winst we daarmee hebben behaald. Die uitleg zal wel zoda nig moeten zyn, dat de klant vervolgens ook bereid is dat pro- dukt te kopen. Want aandacht voor het milieu hoeft niet ten koste van de omzet te gaan. Aan produkten die op de schappen blijven liggen hebben we natuurlijk ook weinig." convenant snel vertalen in praktische richtlijnen voor de werkmaatschappijen. Daarnaast wordt hard gewerkt aan de verdere ont wikkeling van het milieube leid binnen Ahold", aldus De Lint. "Het milieu begint meer en meer een zaak van de dagelijkse praktijk te wor den. Vanuit alle geledingen van het concern worden spontaan ideeën aangedra gen. Daarnaast klopt men regelmatig bij ons aan voor adviezen. Het milieu leeft sterk binnen het bedrijf." Alle huiswijnen van Gall Gall worden gebotteld in Hessen waarop statie geld wordt geheven. De capsules op deze flessen zijn inmiddels verdwe nen. Met leveranciers die wel flessen met cap- sules leveren, worden afspraken gemaakt over het weren van PVC en lood.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 6