TAART Grootste Ahold-winkel staat in Buffalo Franchisenemers brengen opgedane kennis in praktijk Ruim 100 AMS overeenkomsten met leveranciers 4Buitenland- iU"'»» Studiereis naar USA Europese samenwerking zet door Supermarkt met kookschool -AHOLD FLITSEN JULI 1991 ".TfTTfni i Omdat ik graag op de hoogte wil blijven, moest ik natuurlijk het neusje van de zalm zien: de nieuwe International Tops. Ik had al veel verhalen gehoord van mensen die er geweest waren en van enthou siasme zelfs stonden te dansen in de winkel. En inderdaad, het viel niet tegen. Meer dan 10.000 vier kante meter voor 'funshopping'. De winkel is zo groot dat je zou er kun nen verdwalen, ware het niet dat alles goed aangegeven staat. Boven dien kreeg ik bij de ingang nog een plattegrond ook! Op de enorme bakkerij-afdeling werd ik opge wacht door de bakker, die me een doos met lekkers mee gaf. Op z'n Amerikaans uiteraard. Dat wil zeg gen: genoeg voor een gezin van acht mensen. Wat ik het allerleuk ste vond was de kookschool, waar cursussen worden gegeven door diëtisten en chefs. Een uitstekend initiatief. In Amerika worden zoveel kant-en-klaar maaltijden verkocht dat ik vaak het gevoel heb dat mensen niet meer kunnen koken. Bij Tops wordt daar nu wat aan gedaan. Cursussen Italiaans koken, taar ten bakken en picknicks voorberei den met natuurlijk uitsluitend pro- dukten die in de winkel worden verkocht. Bovendien kun je alles te weten komen over gezond eten en kun je er ook je kinderpartijtjes organiseren. In verband met vader dag was er een speciale cursus voor kinderen, die ze 'We Love You Dad' hadden genoemd. Vol van alle nieuwe indrukken kwam ik 's avonds thuis en ik was blij dat de Tops-bakker er niet bij was toen ik de doos met lekkers opende. Door de warmte en al het gereis was de inhoud een puinhoop geworden. Maar één ding is zeker.... kinderen gaan niet af op het uiterlijk van een taart. Comelie Jutte Een rondleiding in de nieuwe Tops-super- markt in Buffalo was één van de hoogtepunten van de rondreis die een groep AH-franchisenemers vorige maand maakte in Amerika. Het bezoek bleef niet zonder gevolgen. Wil liam de Block, AH-franchi- senemer te Schiedam, was nauwelijks terug uit de Ver enigde Staten of hij begon direct alle displays in zijn winkel te verbouwen. "Het eerste tastbare resultaat van het bezoek", zo deelde hij desge vraagd mee. Samen met 58 colle ga's en partners maakte De Block vorige maand een reis langs ver schillende Ahold-vestigingen in Amerika. Het bezoek aan de nieu we Tops-winkel behoorde tot de absolute hoogtepunten. De trip, georganiseerd door de Vereniging van AH Franchisenemers en AH Franchising, was bedoeld als studie reis. In die opzet lijken de organisa toren volledig geslaagd. De franchi senemers hebben zich namelijk vlotte leerlingen betoond. Franchisenemer De Block heeft inmiddels met zes collega's een sui- kerspinwagen en een popcornwagen besteld, die onder de franchisene mers gaan rouleren. Een speciaal voor winkelwagens ontworpen babyzitje is onderweg en de eerste zaterdag na terugkomst zette De Block naar Amerikaans voorbeeld een paar medewerkers bij de kassa om boodschappen in te pakken en vervolgens naar de auto's van de klanten te brengen. "Op die manier brengen we meer 'fun' en extra ser vice in de winkel", aldus de Schie- damse franchisenemer, die de reis als zeer nuttig bestempelde. "Je steekt toch een heleboel op. Toen ik bijvoorbeeld de zelfgebouwde dis plays bij Tops zag, begon mijn hart sneller te kloppen. Prachtig. Vroe ger bouwden we ze ook zelf, maar tegenwoordig worden ze kant-en- klaar aangeleverd. Na terugkeer uit Amerika zijn we meteen weer zelf aan de gang gegaan. We bouwen de displays nu weer helemaal tot aan het plafond. Dat is toch de invloed van Tops." Overigens zou het volgens De Block geen kwaad kunnen als de Amerikanen ook eens in Nederland kwamen kijken. "Het omgekeerde gaat namelijk ook op: de Amerika nen kunnen ook nog wel wat van ons leren." er. En klanten die niet weten hoe ze al dat lekkers moeten klaarma ken kunnen zich melden bij de kookschool in de winkel. Voor de kookcursussen, demonstraties en lezingen heeft Tops een aantal gerenommeerde chefkoks uit de pe Verenigde Staten en Canada weten afdeling met te contracteren. De lokale televisie produkten van zendt de kookprogramma's life uit over de vanuit 'Top International' hele wereld De kaasafdeling bevat een enorme sortering geïm porteerde en Amerikaanse kaas Meer dan 10.000m2. Dat zijn bijna twee voetbalvelden naast elkaar. Zo groot is de supermarkt die Ahold-dochter Tops Markets onlangs opende in de stad Buffalo in de staat New York. Met voorsprong de grootste winkel van Ahold. Iog wat cijfers: 7 dagen per week en 24 uur per dag geo pend, 35 kassa's, 350 mede werkers, 800 produkten op de BUZ-afdeling (waaronder bako liën, siropen en honing) en 60.000 artikelen in totaal. De winkel heeft de grootste in-store bakkerij in de hele Verenigde Staten. In de 'Tor- tilleria' worden de hele dag verse tortilla's gemaakt, een cappuccino- bar voorziet de klanten van koffie en ravioli en tortelinni worden in de winkel zelf gefabriceerd. Verder ligt er een enorme nadruk op verse produkten in ongekende hoeveel heden. Veel van de gerechten, van snacks tot complete maaltijden, worden in de winkel bereid en in de speciale 'eating area' genuttigd of mee naar huis genomen. De produkten in de winkel komen van over de hele wereld. Niet voor niets staat er boven de deur: Inter national Super Center. "Een unie ke produktmix waarmee we alle bevolkingsgroepen in de wijde omgeving kunnen bedienen", aldus store-manager Mike Patti. Italiaan se-, Mexicaanse-, Franse-, Duitse-, Ierse-, Japanse- artikelen: men kan het zo gek niet bedenken of het is AMS, het Europese samenwerkingsverband waar Ahold deel van uitmaakt, ontwikkelt zich voorspoedig. Met ruim 100 Europese leveranciers zijn al overeenkomsten gesloten. Behalve bij middel grote leveranciers slaat het AMS-concept ook bij multinationals steeds beter aan. Een van de recente AMS-overeen- komsten werd gesloten met Scott Paper, de grootste Europese leve rancier van tissues, WC papier, keukenrollen e.d. AMS is een inte ressante partner voor Scott door de aanwezigheid van AMS-partners in 11 verschillende landen. Samen werking biedt onder andere de mogelijkheid tot gezamenlijke pro moties en standaardisatie van ver pakkingen en produkten. In vrijwel alle produktgroepen zijn nu over eenkomsten met leveranciers Wasmiddelen AMS-samenwerking met leveran ciers begint met een goede samen werking tussen de AMS-partners onderling. Inkopers wisselen infor matie uit over ontwikkelingen, kansen en problemen op hun markt. Niet alleen komt op deze manier een gezamenlijke aanpak tot stand, ook leert men van elkaar. Een voorbeeld is de ontwikkeling in de verpakkingen voor wasmiddelen. De Engelse markt loopt ongeveer een half jaar achter op de Neder landse markt op dit gebied. De inkoper van Safeway (Argyll) kan dus nuttige informatie inwinnen bjj de assortimentsmanager van Albert Heijn. Het uitwisselen van dergeüjke informatie leidt er bovendien vaak toe dat een inkoper gebruik maakt van een leverancier waar zijn Europese collega al jaren zaken mee doet. Op andere gebieden wordt ook volop informatie uitgewisseld. Eind mei waren 18 Migros-opleiders op bezoek in Zaandam om zich te laten voorlichten over opleidings methoden bij Albert Heijn. Eerder al hadden Ahold-medewerkers zich geörienteerd op de ervaring van Migros met milieuvriendelijke land bouwmethoden.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4