'We zitten brandje te echt niet wachten' op een 12 Collegiaal Bedrijfsbrandweer Marvelo Iemand rukte een deurtje open en daar kwam me toch een steekvlam y Stuur ons naar Kuweit en wij blussen daar al die oliebranden -AHOLD FLITSEN JULI 1991 Twaalf spuitgas ten waken over Marvelo in Zaan dam. Grote bran den heeft de bedrijfsbrandweer tot nu toe weten te voorkomen. En dat is tamelijk uniek in een fabriek waar al tachtig jaar op hoge temperatuur koffie wordt gebrand. Het goed ingewerkte team wist elk begin nend brandje in de kiem te smo ren. Een portret. De leveranciers van de koffie- branders staan er iedere keer weer versteld van. Zij weten het zeker: alle koffiefabrieken in Nederland hebben er ooit mee te maken gehad. Maar Marvelo is de vuurdans gelukkig steeds ontsprongen. Natuurlijk vonkt of smeult er wel eens wat. Klei ne brandjes, die in vroegtijdig stadium met bekwame hand worden bedwongen. Een uit slaande brand van formaat is de fabriek dankzij goede preventie en een alerte bedrijfsbrandweer tot nu toe bespaard gebleven. Ook die ene keer, toen het ver zet in de Tweede Wereldoorlog een school naast de fabriek in lichterlaaie had gezet. Daar bevonden zich papieren die ver dwijnen moesten. De Duitsers gaven de bedrijfsbrandweer van Marvelo opdracht de brand direct te blussen. Op verzoek van het verzet werd echter zoda nig geblust dat het gebouw tot op de grond toe afbrandde. Het enige dat goed nat gehouden werd was de belendende fabriek. V.l.n.r. Frank Aru, Wim Meiman, Andrew England, Gijs Boekelaar, Dirk Galjaard, Steef Greven, Joop Bosman en Jaap Pieterse. Op de foto ontbreken Ruud Doorn, Koos van der Woude, Piet Smit en Johan Oudekerk. ging' als hij zijn eigen brand weer bedoelt, die sinds begin 1990 onder verantwoordelijk heid van de Interne Dienst valt. Aan wedstrijden doet men nau welijks meer mee en oefeningen vinden plaats in de tijd van de - baas. Maar kiem te smoren. Volgens Boeke laar is een ploeg van twaalf ide aal: "Het komt bijna nooit voor dat we bij een brand allemaal kunnen uitrukken. Er zijn er altijd wel een paar ziek of met vakantie. Sommigen wonen bui- Vereniging Uit Er is nogal wat granderd bij Marvelo, het rijf waar voor de huismerken vanAAlbert Heijn koffie, thee, wijn, pinda's, pasta's, hagelslag worden gemaakt. Ooit werkten; er zo'n duizend men sen. Nu js dat een kwart van dat aantajl. De bedrijfsbrandweer was t )en een soort gezelligheids- veren iging waar twintig spuit gasten in eigen tijd aan de oefe ningen 'deelnamen, meededen aan spuitwedstrijden en het jaarlijkse uitje beleefden. Bran den kwamen aanzienlijk meer voor okn tegenwoordig. "Zo'n dertig to\veertig per jaar", schat commandant Gijs Boekelaar. "Nu zijn da\er circa tien per jaar. Maar ja, we^adden meer produkten. Niet koffieproduktie was branïï vaarlijk. We verwerkten in die dagen ook zelf cacao en hadden de koekbakkerij. Zeer riskant." Wereldrecord Tegenwoordig wordt het wat zakelijker aangepakt. Niet voor niets heeft commandant Boeke laar het over een 'semi-vereni- toevoerver- band' werd verbeterd. - Met collega's van andere korpsen uit de Zaan streek legde de ploeg van Mar velo een slang aan van 28 kilo meter lengte. Om één uur 's middags ging het eerste water vanuit het Noordzeekanaal de slang in. Drie-en-half uur later kwam het er bij de Zaanse Schans weer uit. Een geweldige ervaring, waar de mannen met plezier aan terugdenken. In de laatste uitgave van het Guiness Book of Records moet het record vermeld staan. Preventie Onlangs heeft de bedrijfsbrand weer drie nieuwe spuitgasten/" mogen begroeten. Daarmee is^fe v totale omvang van de groep op twaalf gekomen. Allemaal mede werkers die bij verschillende onderdelen van Marvelo werken en elk moment van hun dage lijks bezigheden kunnen worden weggeroepen om branden in de Wim Meiman. Als medewerker van de Interne Dienst contro leert Meiman dagelijks de brandpreventie in het bedrijf. "Alarmbellen registreren, kleine blusmiddelen en sprenkelaars nalopen en natuurlijk vluchtwe gen controleren. Vooral in ons oude fabriekspand is het belang rijk het rookverbod goed na te leven. Er zijn aparte ruimtes om een sigaretje te roken, maar op de werkvloer geldt een strikt veibod. Met die houten vloeren hier kan het snel misgaan." •Steekvlam Ruud Doorn, groepschef Techni sche Dienst, maakt al 9 jaar deel uit van de Marvelo-brandweer. In die tijd heeft hij zich al vele malen, ook bij nacht en ontij, in zijn brandweerpak moeten hij sen. "Gemiddeld één keer per maand. Maar het bevalt me. Zo lang ik bij Marvelo werk blijf ik erbij. Die enkele keer dat ik uit mijn bed wordt gepiept neem ik op de koop toe." Eén van de aar digste branden die Doorn zich herinnert brak nog niet zo lang geleden uit in de koffiebrande rij. "Ik Üep er toevallig net langs toen het werd ontdekt. Iemand rukte een deurtje open en daar kwam me toch een steekvlam uit. Voor hetzelfde geld was hij zwart-geblakerd geweest. Dat was een echte brand. Meestal hebben we van die brandjes met ten de regio en kunnen alleen veel rook en weinig vuur. Laatst uitrukken als ze dienst hebben, nog in de notensilo. De noten De opkomst ligt tussen de 50 en waren gaan broeien. Veel rook 75 procent. Met een basis van en stank. Dat is dan minder twaalf zitten we dan precies leuk. Maar in het algemeen is goed." Eén van die twaalf is het best te doen." Mooi weer De bedrijfsbrandweer mag dan uit vrijwilligers bestaan, de ver gelijking met de vrijwillige gemeentebrandweer gaat niet helemaal op. Het belangrijkste verschil zit hem in de nazorg. Als de brand geblust is lijkt het werk voor de bedrijfsbrandweer pas goed te beginnen. Hoe snel ler de herstelwerkzaamheden plaatsvinden, hoe minder scha de de fabriek lijdt door produk- tieverlies. De brandweerman nen van Marvelo beperken zich dan ook niet alleen tot blussen, ze ruimen ook de rommel op, zorgen dat de wateroverlast ver dwijnt en laten de machines weer snel draaien. Gelukkig zijn veel leden van de ploeg techni sche mensen die verstand hebben van apparaten. Ze weten de weg in de fabriek en kunnen razend snel ter plekke zijn. Bij de vrij willige brand weer is de situ atie anders. Boekelaar: "Wij zitten echt niet op een brandje te wachten. De vrijwillige brandweer wel." Maar als Boekelaar wordt gevraagd naar een mooie brand, herinnert hij zich: "Aan de Oostzijde stond het huisje van mevrouw Boon in lichterlaaie. Dat hebben we ons toen niet laten ontgaan. We waren sneller dan de gemeentebrandweer en hebben het zelf geblust. Mooi werk." Explosie Minder mooi was de brand die uitbrak in het voormalige ont- van Albert Heijn in de Klamperstraat', tegenover Marvelo en nu in gebruik bij de afdeling AH Com municatie. Een lasser werkte onder de vloer en had per abuis zijn eigen slangen in brand gestoken. Er dreigde een enor me explosie. Gijs Boekelaar: "Stel je voor. Als die gasflessen door de hitte zouden exploderen zou dat een geweldige ramp hebben betekend. Bertus Kuyt was onze eerste man ter plekke. Hij heeft geen moment geaarzeld en is meteen onder de vloer gekropen. Levensgevaarlijk. Dankzij hem zijn die flessen niet geëxplo deerd. Het was seconden-werk, waar veel moed voor nodig was. Als het was misgegaan had Bertus nu niet in de VUT geze ten!" Hoe mooi de wapenfeiten ook mogen zijn, voor de brandweer ploeg van Marvelo is één taak het allerbe langrijkst: eerst moeten de medewerkers van de fabriek in veiligheid zijn, pas dan kan er geblust worden. Geen eenvoudige taak, maar het brandweerwerk is volgens commandant Boekelaar minder ingewikkeld dan het lijkt. "Bij vuur moet je altijd denken aan een gevarendriehoek: zuurstof, materiaal en temperatuur. Haal je één element weg, dan is het probleem opgelost. Heel simpel. Stuur ons naar Kuweit en wij blussen daar al die oliebran- den!"

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 12