Gall Gall doorbreekt grijze beeld van slijterij 4 Interview Ahold Flitsen juni 1991 Bruisend van nieuwe activiteiten: Het bruist bij Gall Gall. En dat heeft niets te ma ken met het assortiment champagne, mousserende wijnen of mineraalwater. Nee, het bruist er van de activiteiten. Activiteiten op allerlei fronten om het grijze beeld dat praktisch alle slijterijen in Nederland hebben te doorbreken. Nieuwe opleidingen en trainingen voor het per soneel om de klanten op een vernieuwde manier van dienst te zijn, een nieuwe win kelinrichting, een vernieuwd as sortiment en een nieuwe manier van adverteren. Dat zijn in hoofd lijnen de instrumenten waarmee het in totaal 1100 leden tellende koor van Gall Gall een nieuw geluid laat horen in de slijters branche. De eerste 'optredens' zijn inmiddels al achter de rug. Exclusief voor Nederland bracht Gall Gall een serie luxe maltw- hisky's in flessen met 0,375 liter. De scherpe prijs van 25,- was be doeld om de ware liefhebbers via Gall Gall kennis te laten maken met het beste wat er op whisky- gebied verkrijgbaar is. Exclusief is ook de Spaanse sherry Don Zoilo die 10 tot 17 jaar op het vat wordt gerijpt. Niet zomaar een sherry dus. Vrij recent introduceerde Gall Gall de gratis wijnzegel en in Voorschoten werd op 29 april jl. een testwinkel geopend die veel van het nieuwe gezicht van Gall Gall laat zien. Bereklus Het zijn maar enkele voorbeelden van de manier waarop Gall Gall aan de weg timmert. De term 'nieuw elan' dringt zich op, maar dat is iets waar algemeen direc teur Matti Emondts zich toch te gen verzet. „Daarmee suggereer je dat er een tijd niets is gebeurd bij Gall Gall. Het tegendeel is ech ter waar. Na de integratie in 1989 van Alberto, Partyshop en Gall Gall is er hard gewerkt om alles op de rails te zetten. Dat was echt een 'bereklus' en er is ontzettend veel energie gestoken in de inter ne organisatie. De volgende stap is dan om je bedrijf naar de markt opnieuw vorm te geven. Waar zijn we goed in, wat kan nog beter? Daarbij is gekeken naar de organi satie van deze nieuwe, grote ke ten, die met de komst van 70 Im- podra-winkels nog verder uitbreid de. We hebben ook goed gekeken naar wat de consument verwacht van een slijterij, hoe het assorti ment eruit moet zien, welke oplei dingen en welke informatie de me dewerkers in de winkels nodig hebben. Overigens betekent de komst van Impodra ook nu weer een bereklus. Tot nu toe echter speelt die zich met name af op het hoofdkantoor en kunnen de win kels nog 'ongestoord' doordraaien." Bezinning In 1990, noem het een jaar van be zinning, kreeg het nieuwe beleid langzaam gestalte. Vooral aan de hand van veel gesprekken met me dewerkers én onderzoek onder de consumenten. Met de uitvoering van de plannen die daarop zijn ge baseerd werd dit jaar een begin gemaakt. Emondts: „Je hebt te maken met het gegeven dat de situatie in deze markt niet zo rooskleurig is. Het verbruik van gedistilleerd daalt. Ook maatschappelijk gezien wordt het wat lastiger om alcohol te ver kopen. Een ander punt waar je te genaan loopt is dat bij Gall Gall supermarkt-systemen in de loop der jaren naar de slijterij zijn ver taald. Logisch, gezien de aard van Ahold. Maar een slijterij is geen supermarkt. Een slijterij is een speciaalzaak. Daarvoor gelden an dere waarden en normen dan voor een supermarkt." Gezelligheid Gelet op die gegevens en kijkend naar de situatie in de markt lig gen er veel mogelijkheden voor Gall Gall. Meest uitdagende ge geven is wel dat het Nederlandse slijtersland een tamelijk 'grijze' in druk maakt. Een winkel met rek ken met flessen en aan het einde een kassa; dat is het ongeveer. Elementen van sfeer, plezier en gezelligheid zijn er nauwelijks te vinden. „En dat is toch vreemd. Zeker als je bedenkt dat het kopen van een fles wijn, bessenjenever of whisky iets heel plezierigs is. Drank hoort nu eenmaal voor veel mensen bij gezellige momenten. Dan moet je iets van die gezellig heid ook terugvinden op het mo ment waarop je dat produkt aan koopt. In de winkelformules van veel slijters vind je daar maar wei nig van terug. Dat geldt voor onze eigen winkels net zo goed als voor de winkels van de concurrenten. Het is allemaal wat eentonig en grijs. En juist daar liggen onze kansen. Wij gaan .dat grijze pa troon doorbreken. Door van Gall Gall een sterk merk te maken. Door te bouwen aan een slijterij die afwijkt van dat grijze patroon. Door te werken aan een slijterij waarvoor je graag bereid bent een blokje om te lopen." Enthousiasme Bij het realiseren van die plannen zal veel afhangen van de mede werkers. Immers het aanbod van de meeste slijters is veelal hetzelf de. Op dat punt kun je je als slijte rij maar moeilijk onderscheiden. Onderscheid is wél mogelijk in de manier waarop de klant wordt ge holpen. Met vakkundigheid en met enthousiasme bijvoorbeeld. Bovendien schep je daarmee een indruk die blijvend kan zijn, en de klant inderdaad kan bewegen om de volgende keer een blokje om te lopen voor Gall Gall. Matti Emondts: „Vorig jaar zijn al stappen gezet om dat doel te berei ken. Gemiddeld werken ongeveer twee personen in een Gall Gall filiaal. Die mensen moet je dus goed informeren en niet meer administratief werk laten doen dan strikt noodzakelijk is. Hun be langrijkste zorg is de klant. We hebben daartoe de organisatie aangepast. De communicatie naar de filialen gaat nu veel sneller en directer. Verder zijn we bezig werk zaamheden die voorheen in het fi liaal veel tijd kostten nu te ver simpelen of op het hoofdkantoor te laten doen. Dat scheelt tijd in de winkel die nu aan de klant en het verkopen besteed kunnen wor den." Leuker verkopen Het spreekt voor zich dat Gall Gall de medewerkers daarbij helpt. Sinds kort is er het ver nieuwde interne videojournaal. Korte filmpjes vertellen iets over een produkt of de acties in de win kel. Dat levert nuttige en wetens waardige informatie op waarmee de medewerker zich naar de klant toe duidelijk als 'specialist' laat zien. Matti Emondts: „Zo laten we een nieuwe wijn in het assorti ment ook eerst proeven door de medewerkers. We geven ze daarbij ook achtergrondinformatie. Met een verhaal erbij is zo'n nieuw produkt veel leuker te verkopen dan alleen een fles aanreiken en afrekenen. En leuker geldt voor beide partijen: voor zowel onze medewerker als voor de klant." Er komen ook speciale verkoopop leidingen- en trainingen voor de medewerkers in de winkel. Aan een nieuw reclamebeeld wordt druk gesleuteld en twee mensen op het hoofdkantoor zijn speciaal belast met de zorg voor franchi sers. Ook op dat terrein bestaan ambitieuze plannen. Zoals aan het begin al vermeld: het bruist bij Gall Gall. Matti Emondts tot slot: „We hebben een periode van circa drie jaar daar voor uitgetrokken. Bepaalde za ken kun je nu eenmaal niet van de ene op de andere dag veranderen. Maar je merkt wel dat alle nieuwe plannen enthousiast worden ont vangen. Temeer omdat we ontzet tend veel ideeën vanuit de winkels hebben gekregen en daar ook mee aan de slag zijn gegaan." Ook de Raad van Bestuur toonde zich tijdens een rondreis langs vestigingen van Speciaalzaken Ahold (SpA), zeer geïnteresseerd in de ontwikkelingen bij Gall Gall. Ahold-president Pierre Everaert maakt zijn RvB-collega Rob Zwartendijk in het Gall Gall- filiaai in Leidschendam attent op de presentatie van de Rey de Oro-sherry, afkomstig van de Spaanse sherry-bodega Luis Paez, waarin Ahold een belang van 50% houdt. Gall Gall-directeur Matti Emondts.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4