Eerste winkel Tsjecho-Slowakije binnenkort open 2 Ahold Flitsen juni 1991 Rotweek zonder das Drie jaar geleden stond op de achterpagina van Flitsen een portret van de medewerkers van de technische hoofdafde ling van Ahold. Rinus Tang was één van hen. Zijn hobby: het verzamelen van stropdassen met een embleem. „Mijn pieper is 1041. Eén piep en Rinus is er", gaf hij te kennen. Dat heeft hij geweten. De verzameling dassen is de afgelopen twee jaar gegroeid van 80 naar meer dan 700. „Ik schat dat ik 80% daarvan aan dat stuk in Flit sen te danken heb", begroot de verzamelaar, die de dassencol- lectie inmiddels thuis in een aparte kamer heeft uitgestald, keurig ingedeeld in categoriën. Van alles zit erbij: van de das van de Universiteit van Mel bourne tot de das van Nijen- rode, van de das van Opel tot de das van Alfa Romeo. De laat ste kreeg hij van de dealer tijdens het afscheid van Joop Koper van de afdeling Autoza- ken van Ahold. Op het moment dat de dealer vernam dat Rinus dassen spaarde, knoopte hij zijn das terstond los, over handigde hem prompt aan de verzamelaar en ging zelf zon der das de deur uit. Nog elke week komen collega's met nieuwe dassen aanzetten. „Soms zie je mensen een half jaar niet en dan staan ze plot seling weer met een das voor je neus. Daar moet ik het van hebben. Als ik een week geen das krijg heb ik een rotweek!" Heeft de dassenman een streef getal voor ogen? „Ik heb geen grens gesteld. Ik ga net zo lang door tot ik er genoeg van heb, tot het dassenvirus is uitge raasd. Maar dat kan nog wel even duren." Overigens is de verzamelaar niet van plan de dassen ook daadwerkelijk alle maal te gaan dragen. Op kan toor draagt hij uitsluitend de Ahold-stropdas. „Ik heb ook dassen van concurrenten, maar die durf ik hier niet om te doen!" AH-vlag in de kuip Het zal kijkers naar de voetbal interland Nederland-Finland in de Kuip ongetwijfeld opge vallen zijn. Telkens als Johnny van 't Schip langs de zijlijn oprukte kwam ze prominent in beeld, net boven de reclamebor den: de Albert Heijn-vlag. Dat AH voortdurend probeert op originele manier reclame te maken is genoegzaam bekend, maar vlagvertoon in een voet balstadion behoorde tot nu toe niet tot het pakket. Medewer kers die nadere inlichtingen kunnen verstrekken wordt ver zocht contact op te nemen mët de redactie. Vervolg van pagina 1. Ahold liet zich door deze tegen valler niet uit het veld slaan en veranderde z'n strategie. „Want", zo zegt Postma, „on danks alle binnenlandse strub belingen blijft Tbjecho-Slowa- kije interessant voor ons. Je mag verwachten dat het land een goede economische ontwikkeling gaat doormaken." Medewerkers van Euro-Desk proberen de autoriteiten er nu van te overtuigen dat het voor de ontwikkeling van de detail handel veel beter is enige gro tere winkels buiten de openba re veilingen te houden. De or ganisatie en uitvoering van die veilingen is in handen gelegd van tientallen lokale privatise ringscommissies. Alleen in de Tsjechische deelrepubliek zijn er al 75. Postma: Jbt nu toe is nog maar een klein deel, voor namelijk de kleinere winkels, verkocht. In het tempo waarin het nu gaat kan het nog wel enige jaren duren. Wat er daar na nog over is, zou dan in een tweede ronde door buitenlan ders gekocht kunnen worden. Maar de privatiseringscommis sies hebben ook het recht om uitzonderingen te maken en winkels op een andere wijze te privatiseren. Euro-Desk is be zig om al die commissies één voor één te bezoeken om ze te vertellen wat Ahold wil en het verzoek neer te leggen om eni ge grotere winkels niet te vei len, maar aan Euronova ter be schikking te stellen. Het is Ted Postma voor het portret van de Tsjechoslowaakse president Havel Mana De privatiseringscommissie in Jihlava, een stad halverwege Praag en Brno, was de eerste die haar toezegging in concrete daden omzette. De commissie heeft vier winkels in de stad en een distributiecentrum be schikbaar gesteld. Ahold gaat de panden huren. De winkels, waarvan de eerste als pilot- store dienst zal doen, krijgen de naam Mana. Behalve in Jih lava wil Ahold ook in Noord-Bo- hemen en Noord-Moravië pilot- stores openen. Het uiteindelij ke doel is een landelijke keten van enige honderden super markten. De mensen van Euro-Desk zijn, samen met Tsjechoslowaakse medewerkers van Euronova, druk doende met voorbereidin gen om de pilot-store in Jihlava in gereedheid te brengen. „We zijn onder andere bezig om le- voor de Tsjechoslowaken heel moeilijk om die winkels zelf te kopen. Ze moeten daarvoor enorme bedragen lenen tegen rentes van 20 tot 25%. En dan hebben ze alleen nog maar een kale winkel. In het ongunstig ste geval krijg je tienduizenden onafhankelijke winkeliers, die allemaal op eigen wijze invul ling willen geven aan hun on dernemersschap. Van de hele infrastructuur blijft op die ma nier weinig over." En dat kan volgens Postma nooit de bedoeling zijn. Niet dat Ahold tegen de privatise ring is, integendeel, maar er zijn ook andere manieren om dat te doen. Bijvoorbeeld door een aantal grotere winkels en distributiecentra in een aparte vennootschap onder te bren gen, de aandelen daarvan te verkopen aan de Tsjechoslo waakse burgers en de winkels aan Euronova te verhuren. „Dan ben je ook bezig met pri vatiseren. Alleen hoeven de mensen dan geen miljoenen op tafel te leggen, maar kunnen ze voor pakweg duizend kronen een aandeel kopen. We probe ren de privatiseringscommis sies voor dit plan te winnen. De kans zit erin dat het lukt. Een aantal commissies heeft inmid dels zijn medewerking toege zegd. Daarnaast zijn we in ge sprek met de regering van de deelrepubliek Slowakije, met als doel om ook daar winkels en distributiecentra te exploite- veranciers te selecteren op de kwaliteit van hun produkten. Om politieke en economische redenen zal 90% van het assor timent uit Tsjecho-Slowakije zelf komen. Het land is er niet bij gebaat als we alles gaan im porteren. Slechts sommige pro dukten, zoals groente en fruit, zullen we, zeker in het begin, gedeeltelijk van buiten Tsjecho- Slowakije halen." Publiciteit Zonder nog maar één winkel geopend te hebben, behoort Ahold nu al tot de bekendste buitenlandse bedrijven in Tbje- cho-Slowakije. Het publiciteits offensief van Ahold, waartoe ook een persconferentie in Praag behoorde, heeft het nodi ge effect gesorteerd. „Na Volks wagen zijn we het meest gere nommeerde Westerse bedrijf. „Een aardige prestatie" vindt Postma. „Er is inmiddels al zo veel positieve publiciteit ge weest, dat iedereen voor de deur staat als onze eerste win kel straks opengaat. De ver wachtingen zijn hooggespan nen, maar je kunt natuurlijk niet in twee maanden een luxe supermarkt uit de grond stam pen. We richten een winkel in die voldoet aan de minimale ei sen die wij eraan stellen. Het concept zal zich in de praktijk verder moeten ontwikkelen. Misschien zeggen de mensen wel: 'Is dat nou alles?' Maar aan de andere kant: Tsjechoslo waken hanteren op dit gebied maar twee gradaties: goed of slecht. Ze gaan ervan uit dat wat ze nu hebben slecht is en alles wat wij doen beter, dus goed is. Ik ben ervan overtuigd dat onze winkel zich in positie ve zin zal onderscheiden. Als we daar niet in slagen kunnen we beter meteen naar huis gaan." Zware pijp De personeelvereniging van AH-fïliaal 1562 aan het Corne lls Troostplein in de Amster damse buurt De Pijp laat dezer dagen een eigen personeels- krant van de persen rollen. Het blad zal de filiaalmedewerkers elke twee maanden op de hoogte houden van het wel en wee in hun supermarkt. Assis tent-supermarktmanager en initiatiefnemer Koos ten Wolde laat weten dat de krant behalve nieuws, verslagen, interviews en puzzels ook rod dels en achterklap zal bevat ten. „Het blad is bedoeld om het onderlinge contact tussen de collega's te onderhouden en te bevorderen. We gaan het vol ledig in eigen beheer maken", meldt hij trots. Alleen voor het toepasselijke omslag werd een tekenaar in de arm genomen. De prent toont een klant die Frappant „Als de handel het wil, lukt het, want Albert Heijn is natuurlij ker machtiger dan ik." Minister Alders in het blad Dis- trifood over het convenant dat de overheid met de Stichting Ver pakking en Milieu heeft gesloten over het terugdringen van het verpakkingsafval. een boodschappenkar met enorme pijp voortduwt. Hope lijk zal de redactie bij de samenstelling van het blad een minder zware pijp hoeven te roken.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 2