Albert Heijn deed het weer uitstekend in 1990 Flitsen Detailhandel Nederland jaarverslageditie 1990 pagina 9 Mannen en vrouwen bij Ahoid Winkel computer Nieuw landelijk distributie centrum AH Franchising The Fresh Company Speciaal zaken Ahold Gall Gall Etos Etos België ■^JWlBSaP Pharmatos James Telesuper Ter Huume 51% Albert Heijn deed het in 1990 wederom uitste kend. Het marktaandeel, de franchise-organisatle meegerekend, steeg van 25,2% tot 25,7%. De om zet ontwikkelde zich, mede als gevolg van prijsstij gingen, nog beter. Deze nam met 4,8% toe tot 7.231 miljoen. Ook het bedrijfsresultaat gaf een verbetering te zien. Dit was voornamelijk te dan ken aan de toegenomen verkoop van kwalitatief betere produkten en een doeltreffende kostenbe heersing. Het aantal winkels bedroeg eind 1990 563, waaronder 119 franchisevestigingen. In 1990 werden twintig filialen geopend, twintig uitgebreid of verbouwd en zestien ge sloten. Drie filialen gingen over naar Albert Heijn Fran chising. De verkoopopper vlakte van de eigen winkels nam met 10.000 m-' toe tot 398.000 m\ De moderne winkels in Tilburg en Delft stonden model voor de ver dere vernieuwing van he winkelbeeld. Albert Heijn ex perimenteerde ook met nieu we buurtwinkels, regiowin kels en grootschalige super markten. In verband met een herposi tionering van het AH-huis- merk kregen veel huismerk- produkten in 1990 een nieuw uiterlijk. Hierdoor werd de unieke positie ten opzichte van de grote A-mer ken versterkt. Albert Heijn besteedde in sa menwerking met de leveran ciers veel aandacht aan bewa king en verbetering van de kwaliteit van de produkten. Kwaliteit speelt een belang rijke rol in de vertrouwensre latie tussen klant en winkel. Eind 1990 waren alle filialen voorzien van een eigen win kelcomputer. Deze stelt het filiaalmanagement in staat het werk efficiënter te orga niseren en voorraad en om zet beter te bewaken. In maart 1990 werd begon nen met de bouw van een nieuw nationaal distributie centrum in Gcldermalsen met een oppervlakte van 21.000 m-\ Het nieuwe cen trum zal in de loop van 1991 de functie van het tijde lijke distributiecentrum in Utrecht overnemen. Een aan tal distributie-activiteiten in Noord-Holland is nu nog ver spreid over verschillende lo- katies. In het verslagjaar werd besloten deze activitei ten te gaan concentreren op een terrein aan het Noord zeekanaal in Zaandam. Na de opening van de hon derdste winkel in 1989, be reikte Albert Heijn Franchi sing in 1990 een nieuwe mijl paal. De omzet kwam voor het eerst boven de f 1 miljard uit. In vergelijking met 1989 steeg de omzet met 20,2%. Het aantal vestigingen nam met twaalf toe tot 119. De groei van het aantal franchi- sewinkels zal in de komende jaren door een geleidelijke marktverzadiging afnemen. Als gevolg van de goede re sultaten van de proef met de twee gespecialiseerde vers- winkels onder de naam The Fresh Company, heeft Albert Heijn besloten om het aantal verswinkels uit te breiden. De eerste nieuwe winkel (in de Beethovenstraat in Am sterdam) is inmiddels' ge opend. In 1991 zullen nog enkele nieuwe vestigingen aan het totaal worden toege voegd. De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos en Pharmatos) steeg in 1990 met f 18 miljoen tot f 653 miljoen. De nadruk lag het af gelopen jaar op het structu reren van de organisatie en het bijsturen van de strategie. Het experiment met de Co lour Shops in België werd beëindigd. Deze formule bood onvoldoende omzet- mogelijkheden in de markt voor decoratieve cosmetica. De omzet van slijterijketen Gall Gall bleef met f 348 miljoen iets onder het niveau van 1989. Dit hield vooral verband met de krimpende markt in alcoholhoudende dranken. Het marktaandeel kwam uit op 17% en bleef daarmee iets achter op 1989. Het bedrijfsresultaat liet daarentegen een aanmerke lijke stijging zien. Een aantal winkels kreeg een nieuwe in richting die het klantenbe- zoek positief beïnvloedde. Begin 1991 werd de slijterij keten Impodra overgeno men. De 70 winkels van Im podra zullen in de loop van dit jaar geleidelijk worden geïntegreerd in de organisa tie van Gall Gall. De drogisterij- en parfume riezaken van Etos kenden een redelijk jaar. Ondanks de toe genomen concurrentie nam de omzet met 6,3% toe tot f 220 miljoen. Het marktaan deel bleef nagenoeg gelijk, terwijl het bedrijfsresultaat achterbleef bij dat van 1989- In 1990 werden zes nieuwe winkels geopend. Hierdoor kwam het totaal op 147, de veertien franchisevestigin gen niet meegerekend. De Etos Beauty Case-formule is in het algemeen een succes gebleken. In een aantal vesti gingen zal het assortiment echter worden aangepast aan de specifieke functie die de winkels in hun omgeving ver vullen. Etos richt zich met een nieuwe marketingformu- le meer dan voorheen op jon geren. De basis van de nieu we aanpak wordt gevormd door een groter assortiment Eind 1990 werkten er meer vrouwen dan mannen bij Ahold. In totaal is het aantal medewerkers gestegen met 6,7%, dat zijn 2.984 collega's méér. Deze groei werd vooral door Albert Heijn veroorzaaktwaar door een stijging van verkoopvolume en openingen van nieuwe winkels meer mensen nodig waren 1990 Aantal in 1989 Aantal in 1988 Aantal in Mannen Vrouwen 23.075 24.041 49,0 21.750 51,0 22.382 49,3 21.412 50,7 22.332 48,9 51,1 Totaal 47 116 100,0 44.132 100,0 43.744 100.0 en modem ingerichte win kels. Ondanks de sluiting van Co lour Shops wist Etos België zijn omzet te verdubbelen tot f 17 miljoen. Het bedrijfs resultaat bleef door de aan loopkosten nog negatief. In 1990 werden zes nieuwe Beauty Case-winkels ge opend. Het totaal kwam daar mee op vijftien. De formule blijkt vooral in Vlaanderen goed aan te slaan. Uitbreiding BSSauESSSMSBnMK gaai silijiïii Het Landelijk Distributiecentrum van Albert Heijn te Geldermalsen zal dan ook in eerste instantie in dit deel van België worden gezocht. Dank zij een betere beheer sing op operationeel gebied verbeterde bij Pharmatos (farmaceutische activitei ten) zowel de omzet als het bedrijfsresultaat. De omzet steeg met 10% tot f50 mil joen. De overstap op het assorti ment van Albert Heijn resul teerde bij James Telesuper (teleshopping) in een aan zienlijke verbetering van de omzet. Een verbetering van het bedrijfsresultaat bleef door de kosten die met deze overstap gepaard gingen vooralsnog achterwege. De grenswinkels van Ter Huurne boekten in'1990 we derom een zeer goed resul taat. Dat was mede te danken aan de eerste beleidswijzigin gen in het kader van de Euro pese eenwording. Ter Huur ne zal straks met een geheel vernieuwde formule het nieuwe Europa tegemoet kunnen treden. De winkels zullen ook na de harmonisa tie van belastingen en accijn zen aantrekkelijk zijn voor Nederlandse en Duitse con sumenten.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 9