Henk Castelijns, Meester Teun Winkel, Albro Indrukwekkende onder dompeling in de VS T.Mimm.frfcMmsreiT.» Studente G.J. Heijn Fellowship doet verslag: VISIE pagina 4 Flitsen ':'*i Femke Timmerman toont trots haar Comell-trui. Femke Timmerman, studente rechten, was de eerste die dank zij de stichting Gerrit-Jan Heijn Fellowship een semes ter kon studeren aan de Cornell Univer sity in Ithaca (New York). Zij was een van de personen die reageerden op een artikel in Flitsen, waarin kinderen en echtgenoten van Ahold-medewerkers werden opgeroepen zich voor de unie ke studiebeurs aan te melden. Na enke le tests en gesprekken werd Femke uit gekozen en reisde ze augustus 1990 af voor een periode van vijf maanden naar Cornell. Inmiddels weer terug vertelt de vierdejaars studente op haar gezellige studentenkamer in Leiden over haar ervaringen: „Het was geweldig! Het is enorm sjiek dat je zo'n kans geboden krijgt. Verder is het een indruk wekkende onderdompeling geweest in een internationale wereld. Op Cornell zijn zeer veel nationaliteiten vertegenwoordigd. Hierdoor was ik met collega-studenten con stant aan 't vergelijken. Ik heb daardoor meer inzicht in andere culturen gekregen dan dat ik uit boeken of van de tv had kun nen leren. Het Amerikaanse systeem is schoolser dan dat in Nederland. Je moest er huiswerk ma ken, je aanwezigheid telde mee en boven dien was het belangrijk dat je meedeed aan groepsdiscussies. Dat was wel even eng, want het is natuurlijk allemaal in 't Ameri kaans. Gedurende het semester heb ik vier vakken gevolgd. Twee ervan lagen in het verlengde van m'n rechtenstudie. Dat wa ren business law en communication law, waardoor ik inzicht heb gekregen in het Amerikaanse recht, dat zo afwijkend is van het onze. Daarnaast heb ik twee vakken ge kozen. die ik nog nooit had gehad: marke ting management en food industry manage ment. Daar heb ik veel van geleerd en ik vond marketing, met alle praktijkvoorbeel den, erg boeiend. De concurrentie in het Amerikaanse sys teem is enorm en zeker op een universiteit als Cornell, die tot de top van de Amerikaan se Universiteiten behoort. De college-swea ters worden daar dan ook met gepaste trots gedragen. Zoveel vrije tijd als studenten in Nederland hebben, heb je niet en het viel me op dat de studenten heel veel aan hun toekomstige baan denken. Wie van Cornell afstudeert zoekt een goed betaalde baan. Hen kapitalis tische inslag dus. maar aan de andere kant is iedereen extreem servicegericht. Toen ik weer thuis was moest ik wennen aan het feit dat de winkels hier om zes uur dicht zijn. En wat ik vooral mis. zijn de vrienden die ik op Cornell heb gemaakt en de enorme ruimte daar. De Universiteitscampus was groot en omringd door een overweldigende natuur. Ik realiseer me nu des te meer dat Neder land een klein en dichtbevolkt landje is." „Het ligt voor de hand om de overschakeling op verpakkingen zon der het schadelijke PVC en PVDC tot de be langrijkste ontwikke ling in 1990 voor Mees ter uit te roepen. Na tuurlijk is dat voor ons een belangrijke door braak geweest, die van uit milieu-overwegin gen bijzonder is toe te juichen. Toch is er iets anders, waaraan ik minstens evenveel be lang hecht. In het na jaar hebben wij een nieuw masterplan op gesteld over het func tioneren van ons be drijf in de toekomst. Daarin is voor de pro- duktie een tweedeling aangebracht tussen rauwe produkten en gekookte produkten. Dat klinkt niet erg indruk wekkend. Het is niette min een ingrijpend be sluit geweest, dat qua uit voering nog vele jaren in beslag zal nemen en in grijpende gevolgen zal hebben voor de organisa- Op assortimentsgebied is de vernieuwing bij Mees ter bescheiden geweest. Als nieuw artikel werd Westfaalse honingham op de markt gebracht. ,,1990 was het jaar' waarin we een doorslaand succes hebben geboekt met ónze zuurstofarm verpakte vleeswaren. Daarin wis ten wij een groei van 20% te realiseren." Castelijns mikt voor dit jaar op een betere beheersing van de kosten. „We moeten be heerster produceren en ons daarbij concentreren op onze sterke kernactivi teiten. Verder moet dc kwaliteit van ons eindpro- dukt constanter worden." In de afgelopen jaren heeft Meester veel tijd geïnvesteerd in product ontwikkeling. „Dat moet in 1991 zijn vruchten gaan afwerpen. En verder wil ik als nieuwkomer binnen het bedrijf een open communicatie met de medewerkers op gang brengen „Voor ons is 1990 het jaar van de produktivl- teitsverbeteringen ge weest. De capaciteit van de broodbakkerij is uitgebreid, zodat we in een kortere tijd dezelf de hoeveelheid brood kunnen maken. Het brood kan daarom effi ciënter worden gebak ken en is verser. Daar naast is de vriescapaci- teit van de bake-ofï ver dubbeld. Met het bak- gemak-octrooi zijn we nu voor het eerst ook in Amerika en Canada aan de gang gegaan. En verder is de broodvoor ziening aan Albert Heijn op een groot aan tal punten aangepast. Dat heeft geleid tot een nieuw bestelsysteem, een nieuw segment voorverpakt brood en een andere wijze van distribueren. Het zal duidelijk zijn dat deze maatregelen ingrij pende gevolgen hebben gehad voor onze dagelijk se operatic. Daar stond gelukkig tegenover dat we het personeelsbe stand met 44 nieuwe me dewerkers hebben kun nen uitbreiden, van wie er velen een bakkersach tergrond hebben. Dat was geen geringe prestatie ge zien de gespannen ar beidsmarkt in de bakkers- branche, met name in de 'Haarlemmermeer. Het toont aan dat we kenne lijk een aantrekkelijke werkgever zijn die veel aandacht besteedt aan welzijn, veiligheid en op leidingen." Volgens Win kel heeft Albro zich in 1990 gemanifesteerd als „een enerverende, dag verse onderneming die snel, klantgericht, maar niet altijd even doordacht het dagelijks brood op de plank brengt en het volle dige assortiment 11 keer per week binnen het kwartier nauwkeurig bij dé afnemers aflevert." liet streven voor 1991 is erop gericht het perso neelsbestand zowel kwa litatief als kwantitatief te verbeteren, „Verder wil len we een produktgroep zuurstofarm verpakt kleinbrood oprichten om het wegvallen van de lan delijke distributie van kleinbrood te compense ren. Bovendien stellen wc ons ten doel het Albert Heijn-broodproject vór der te ondersteunen door voor alle vragen een ade quate oplossing aan te dragen." Teun Winkel is inmid dels benoemd tot direc teur van Mart je lo.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4