(V)LEESWAREN UITWIJHE Jeroen Hunfeld, Albert Heijn ch Suzanne Wolff, Etos België pagina 16 jaarverslageditie 1990 Flitsen Personeelsblad Meester draait goed VISIE V.l.n.r. Evert Veneman, Jan van Werven, Graclus Hurenkamp, Klaas Stap, Anton Westerbeek, Matbilde Hollegien en Arlene van Leeuwen. Sinds eind 1989 heeft Meester in Wijhe weey een eigen personeelsblad. Er zijn er al eerder twee geweest (hetPik(r)an- tje en Knorretje), maar helaas waren beide niet het eeuwige leven bescho ren. Het nieuwe blad (y)Leeswaren kent een elf man sterke redactie en een enthousiaste redactievoorzitter in de persoon van Zwanie Geukens. Te midden van haar redactieleden in het bedrijfsrestaurant van de vleeswarenfabriek aan de IJssel vertelt Zwany over de nieuwe start: „Er was weer behoefte aan meer infor matie over ons bedrijf. Er werden wel mede delingen rondgestuurd maar die voldeden niet geheel. Bovendien bleek het thuisfront ook behoefte te hebben aan bedrijfsnieuws. In overleg met de directie is toen een opzet gemaakt. Die was erg snel gereed, waarna er afspraken over verantwoordelijkheden ge maakt konden worden." Gradus Hurenkamp, redactielid en te vens vertegenwoordiger voor de sector En kelvoudige produkten: „Onze doelstelling is ontspanning bieden, informeren en een wij- gevoel creëren." Het blad verschijnt zes keer per jaar en het kost de redactie weinig moeite de pagina's te vullen. Anton Westerbeek werkzaam op de afde ling ZAV van de fabriek en voor (v)Leeswa- ren tot één van de sportredacteuren gebom bardeerd: „Hoewel we het niet gewend wa ren valt het schrijven erg mee. Dat komt ook „Uit menselijk oog punt was de gewa pende overval op ons filiaal in Ooster beek de cruciale ge beurtenis van 1990. Met een onvoorstel bare impact voor het hele bedrijf. Het toonde eens te meer de soms harde reali teit van onze samen leving aan, waarvan ook ons bedrijf een afspiegeling is. Het maakte ook duide lijk dat er geen kruid is gewassen tegen zinloos geweld, al onze inspanningen op het gebied van be veiliging ten spijt. Tegenover dit diepe dal staat het gegeven dat 1990 voor Albert Heijn in bedrijfseco nomisch opzicht een topjaar is geweest, waarin door 40.000 medewerkers weer het bewijs is gele verd van onze markt leiderspositie. Ook de verdere ontwik keling van nieuwe assorti menten heeft daartoe bij gedragen. Als derde punt wil ik de stakingen in het voorjaar van 1990 noe- men, waarmee de mede werkers in de detailhan del hun gevoelens heb ben geuit. Gelukkig heb ben alle betrokken partij en in goed overleg met el kaar hiervoor een oplos sing gevonden, waarin aan de belangen van zo wel de consument als het personeel is gedacht. Die belangen kunnen soms te genstrijdig zijn, maar hoe ven daarmee een oplos sing niet in de weg te staan. Zoals gezegd was 1990 een jaar van uiter sten met toppen en dalen. Ook in 1990 is weer ge bleken dat in een dienst verlenend bedrijf als het onze mensen het meest bepalend zijn voor de re sultaten die je met de or ganisatie bereikt. Hoe de resultaten er in 1991 zul len uitzien laat zich moei lijk voorspellen. Het wordt steeds moeilijker om het telkens beter te doen. Daarvoor zul je nu al antwoorden moeten vinden op vragen van de toekomst. Hoe gaat de conjunctuur zich ontwik kelen? Welke kant gaat het op met het milieu? Hoe speel je in op het ge geven dat Nederland ver grijst en dat de instroom van schoolverlaters met 30% terugloopt? Kortom, wij moeten vasthouden aan wat wij goed doen en tegelijkertijd met de toe komst bezig zijn. Ik wil daar nog een andere uit daging aan toevoegen. De grootte van onze organi satie mag nooit een ex cuus zijn om niet langer menselijk te zijn en te blij ven. Medewerkers mogen nooit de anonieme status van een nummer krijgen. De aandacht voor de mens, het individu, mag niet in het gedrang ko men." Jeroen Hunfeld beeft in middels zijn functie als voorzitter van de Al I-di rectie neergelegd. omdat er genoeg nieuws is. We proberen daarnaast zoveel mogelijk mensen aan te sporen een stukje te schrijven." De redactie is zo ingedeeld dat elke sector van de fabriek is vertegenwoordigd en elk redactielid heeft een specifieke taak Er zijn diverse rubrieken en ook puzzels voor kin deren en uiteraard de personalia. De formu le blijkt uitstekend aan te slaan. Klaas Stap van de expeditie en OR-lid vult aan: „Er is grote vraag naar het blad en ruim voordat een nieuw nummer verschijnt vragen de mensen er al om. Het is voor ons dus niet zozeer een kunst om nieuws te jagen, maar om de mensen nieuwsgierig te houden in de perioden tussen het verschijnen van twee nummers in." Het enthousiasme is zeker versterkt door de beslissing het blad niet op de werkplek te verspreiden, maar naar de huisadressen te sturen. Zwany: „Bovendien raakt (v)Leeswaren de mensen direct. Flitsen brengt daarentegen meer algemeen Ahold-nieuws. Overigens is het creëren van een wij-gevoel in Wijhe niet zo moeilijk." De voltallige redactie bestaat uit: Zwany Geukens, Jan Grondhuis, Ma- thilde Hollegien en Gradus Huren kamp. Zij worden bijgestaan door een redactieraad bestaande uit Mariska Ayde- mir, Arlene van Leeuwen, Sylvia Schol ten, Klaas Stap, Evert Veneman, Jan van Werven en Anton Westerbeek. „Er zijn over 1990 zowel positieve als negatieve zaken te melden. Positief was de verdere expansie van het aantal Beauty Case-winkels tot vijf tien en de omzet groei in de bestaan de winkels. Een groei die de ver wachtingen te boven ging. Daar stond echter de sluiting van de Colour Shops tegenover. Dat was een te specialisti sche formule. De af bouw is snel gereali seerd. Van gedwon gen ontslagen is geen sprake ge weest. De medewer kers konden terecht in een van de Etos Beauty Case-win kels. In 1990 zijn we op be scheiden schaal begon nen met opleidingen voor het winkelpersoneel. Maar ook de medewer kers op kantoor doen er hun voordeel mee, omdat de afstand tussen kantoor en winkels bij ons nog erg klein is." Suzanne Wolff karakteri seert 1990 als „een jaar van opbouwr en afbouw. Het was spannend en druk maar met een duide lijke vooruitgang." In 1991 zullen beschei den wijzigingen in de Etos Beauty Case-formule worden aangebracht. „Deze zijn in drie winkels al doorgevoerd. Daar heeft de counter het veld moeten ruimen. Een meer duidelijke formule voor de klant, maar ook voor de medewerkers, meer gericht op zelfbe diening, hoewel de ad viesfunctie natuurlijk blijft, zeker voor een aan tal depositaire artikelen."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 16