Gall Gall: beter bedrijfs resultaat bij dalende omzet Etos: omzetstijging ondanks toegenomen concurrentie Recordjaar voor Marvelo vieux Flitsen Gall Gall beheerder Zaandam, Piet Dam BfSSfN pagina 15 In samenwerking met AI- bert Heijn introduceerde Marvelo halverwege 1990 een compleet nieuw assorti ment pindakaas, chocolade pasta en hagelslag. Ook de verpakking werd vernieuwd. Voor Schuitema werd begon nen met de produktie van ei gen huismerken koffie en thee. Daarnaast werd voor Ter Huurne een eigen huis merk koffie gemaakt, terwijl voor Albert Heijn nieuwe va rianten vruchtenthee wer den ontwikkeld. De pinda-af zet steeg tot recordhoogte. In 1990 werden alle functies geëvalueerd en beschreven in een functieclassificatiesys teem. Dit systeem zal in 1991 operationeel worden. Gall Gall boekte in 1990 een aanzienlijk beter bedrijfsresultaat dan in het jaar daarvoor. Daar stond echter tegenover dat de omzet door een nog steeds dalende markt iets terugliep. Bovendien leidde de integratie van de drie oude organisaties - Gall Gall, Party Shop en Alberto - tot kostenover- schrijdingen. Door harmonisatie kwam een einde aan de onderlinge verschillen in de arbeids voorwaarden van de mede werkers. Ook de cultuurver schillen zijn inmiddels goed deels verdwenen, zodat het jaar 1990 kan worden gety peerd als het jaar van de een wording. In de loop van 1990 diende zich een nieuwe over name aan. Deze kreeg aan het einde van het jaar zijn beslag. Per 31 december werd Impo- dra de uit 70 winkels bestaan de slijterijketen van Allied Wines Spirits, onderdeel van Gall Gall. Gall Gall verwacht de komende jaren de resultaten te kunnen ver beteren door nieuwe com merciële activiteiten en ex tra opleidingsinspanningen voor de medewerkers. Abdellab Hejji Marvelo behaalde een uitstekend resultaat. Dit was vooral te danken aan de verhoogde afzet van produk- ten met hogere marges. Ook een goede beheersing van de kosten droeg bij tot de verbetering van het resultaat. In 1993 zal Marvelo verhuizen naar een nieuw te bou wen fabriek aan het Noordzeekanaal in Zaandam. Het oude complex aan de Zaan, in gebruik sedert 1910, voldoet niet langer aan de eisen van deze tijd. Ondanks de toegenomen concurrentie realiseerde Etos in 1990 met de eigen filialen een omzetstijging van 6,3%Het marktaandeel bleef nagenoeg gelijk, terwijl het bedrijfsresultaat achter bleef bij dat van 1989. Het aantal eigen filialen werd met zes uitgebreid tot een totaal van 147. De groei van het aantal franchisevestigin- gen was aanzienlijk: van vijf naar veertien filialen. De geplande ombouw naar de Etos Beauty Case-formule werd nagenoeg voltooid. Etos manifesteerde zich in 1990 met promoties en ac ties op het gebied van haar- en mondverzorging. Hier voor werd nauw samenge werkt met de belangrijkste fabrikanten van de desbetref fende produkten. Uit onder zoek is gebleken dat Etos in brede kringen als mondver- zorgingsspecialist wordt ge zien. De in 1989 gevoerde mondpromotie vond in de reclamewereld alom waarde ring. Dit resulteerde vorig jaar in de toekenning van de Zilveren Meetlat. Onderhandelingen met de vakbonden resulteerden in een aantal verbeteringen in de salarisschalen van be drijfsleiders en distributie- medewerkers. Door de ver sterkte concurrentie heeft het resulaat in 1990 onder druk gestaan. Daarom zal in 1991 veel aandacht worden besteed aan beheersing van de kosten, onder meer door voorraadreductie. Otmar Carrilho en Maarten Schipper

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 15