Jack Voskamp, Marvelo HAGELSLAG KREEG MEER GLANS Herman Janssen, Etos VI\i\yiLo VISIE Door Marvelo's gouden idee-team: V.l.n.r. LloydArnpadu, Koos van der Wonde, Celal Gok, Hans Veltman, Domingo Semedo, Ruud Moeke en afdelingschef Ronald Oomes. pagina 14 Flitsen „De belangrijkste gebeurtenis in 1990 is zonder enige twij fel het besluit ge weest om een nieu we fabriek te bou wen aan het Noord zeekanaal in Zaan dam. Daarmee is na 80 jaar het einde in zicht voor de pro- duktieactiviteiten van onze fabriek aan de Oostzijde. Maar er is vorig jaar natuur lijk nog wel meer ge beurd. Wij hebben voor Albert Heijn een nieuw assorti ment broodbeleg ontwikkeld. Verder kon de functieclassi ficatie worden afge rond en werd goede vooruitgang geboekt met de kwaliteitsver betering van zowel onze produkten als de organisatie. Bin nen AMS-verband zijn we met de kof- fiebranders in Zwe den en Finland van start gegaan met de gezamenlijke in koop en logistiek." Voor Marvelo was 1990 qua resultaat een topjaar. „Het was een jaar waarin wij vitaal en actief in de markt waren en steeds scherper werden in onze kwaliteit." De overgang naar de nieu we fabriek zal vanaf begin 1993 gefaseerd worden doorgevoerd. „Er is een speciaal team geformeerd dat erop moet toezien dat het gehele project binnen het budget en binnen het vastgestelde tijdschema wordt gerealiseerd. En verder houden we ons in 1991 druk bezig met een project automatisering. Dit is van groot belang voor een verdere uit bouw van onze professio naliteit. Ook aan de orga nisatie zal uiterste zorg worden besteed, zodat wij de weg naar de beste huismerkleverancier met succes kunnen afleggen." Jack Voskamp is per l april toegetreden tot de directie van Albert Heijn. Wie bij Marvelo in Zaandam op de Ha- gelafdeling komt, ontmoet daar een stel zeer gemotiveerde hagelslag-experts. Mensen die het gehele produktiepro- ces van haver tot gort of beter: van cacao tot slag kennen en die de over vier ver diepingen verspreid staande machines dagelijks nauwlettend in de gaten hou den. Opdat alleen de mooiste hagels in de verpakkingen komen. In juni 1990 sleepte dit team, bestaande uit Lloyd Arnpadu, Ruud Moeke, Celal Gök, Erik de Vries, Domingo Semedo, Hans Veltman en Koos van der Woude, f 4440,- in de wacht, doordat zij het produk- tieproces wisten te verbeteren. Het gouden idee, dat zij al in 1989 naar de ideeënbus hadden opgestuurd, levert Marvelo op jaar basis een besparing van maar liefst f 22.000 op. Waar ging het allemaal om? Erik de Vries, staande naast de acht droogtrommels waar in de hagelslag van zijn typerende glanslaag wordt voorzien vertelt: „Kijk, in deze trom mels wordt de hagelslag besproeid met een suikerlaagje en vervolgens gedroogd. De droging geschiedt door middel van lucht die via een pijp in de droogtrommel wordt geblazen. Tot het moment dat wij op ons idee kwamen werd die lucht altijd in één keer helemaal tot vlak voor de opening van de trommel geblazen, zodat er altijd veel hagelkorrels uit de trommel op de grond terechtkwamen. Wij probeerden die korrels dan op te vangen met dozen, zodat we het grootste deel van de hagels weer opnieuw in het produktieproces konden brengen. Een zwaar karwei en het gebeurde regelma tig dat zo'n doos kapot scheurde en de gehe le inhoud over de vloer rolde. Het beteken de voor ons altijd veel werk. We zijn toen met z'n allen om te tafel gaan zitten om te bedenken hoe we die uitval konden vermin deren." Zijn collega Hans Veltman vult aan: „We hebben van alles geprobeerd: rubbe ren lapjes voor het gat in de trommel, klep jes, noem maar op. Toen we door alle moge lijkheden heen waren zijn we aan de lucht pijp in de trommel gaan denken. Koos, onze technische man, heeft toen schotjes in de pijp gelast, zodat de lucht niet rechtstreeks naar het einde van de pijp werd geblazen, maar eerder in de trommel terecht kwam. Nou dat bleek goed te werken." Ruud: „En door de luchtafleiders droogt de hagelslag nu veel gelijkmatiger en hebben de korrels ook een mooiere glans gekregen!' Het team is blij, want dat betekende minder werk, en toen kwam medio vorig jaar ook nog eens die prijs binnen. Erik: „Dat was hartstikke leuk, alleen jammer dat we het met zovelen moesten delen." Wat hebben ze met het geld, voor ieder zo'n vijfhonderd gulden, gedaan? Koos: „Nou, ik stond niet meer rood op de giro." Erik: „Ik heb er een bekeuring in België van betaald." Lloyd: „Ik heb er een kostuum van ge kocht." Celal: „Helaas verloren bij 't gok ken." Hans: „Wat heb ik er ook al weer mee gedaan? O ja, een stoommachine van ge kocht!" Ruud: „Ik heb er een spaarrekening mee geopend voor m'n dochterje Jennifer van twee." Domingo: „Zakgeld voor m'n kinderen." En Henrique Monteiro? Hans: „Die is er vandaag niet, maar ik weet nog wel dat hij het heeft opgestuurd naar z'n familie in Portugal." En hebben ze nog meer ideeën? Erik: „Er zijn nog tientallen ideeën in de maak. We zijn daar heel fanatiek in en we zien nog veel meer punten in het produktieproces die verbeterd kunnen worden." „We hebben in 1990 onze Beauty Case formule doorgelicht en kunnen vaststel len dat we ons hier mee blijvend onder scheiden van onze concurrenten. Het publiek ziet ons als de betere voordeel drogist met een ac cent op schoonheid. Onze verzorgings- en gezondheidspro- dukten zijn hierdoor wat onderbelicht ge bleven. Om dit te veranderen zullen we de drie produkt- groepen meer in evenwicht met el kaar brengen. Het accent blijft welis waar op schoonheid liggen, maar het wordt wat minder De bedrijfsleiders en het distributiepersoneel van Etos kregen in 1990 een eigen CAO. De overeen komst voorziet onder meer in verbetering van de salarissen en de salaris schalen." Janssen omschrijft 1990 als het jaar van de stabili satie. „En wanneer het re sultaat stabiliseert ont staat er meer druk op de ketel om een betere ver houding tussen vaste kos ten en opbrengsten tot stand te brengen." In 1991 zal het assorti ment worden aangepast. „We hebben zowel in de diepte als in de breedte nogal uitgebreid en zijn daarbij wellicht wat door geslagen. Op wat langere termijn zullen we ook naar de aard en de functie van de winkel nuances in het assortiment aanbren gen. Een buurtwinkel vraagt om een ander as sortiment dan een winkel in een stadscentrum. Ver der zullen we het eigen merkenbeleid bijstellen. Wij richtten ons hiermee op de bovenkant van de markt. Het middenseg ment is enigszins overge slagen of verwaarloosd. We willen ons ook daar gaan profileren. En ten slotte maken we ons sterk om meer klanten in de winkel te krijgen door in tensiever met hen te com municeren. Onder meer met behulp van prijssig nalen."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 14