Albert Heijn wil nog minder leveranciers aan deur filialen Hoge aanloopkosten drukken bedrijfsresultaat P8* jaarverslageditie 1990 - - Grootverbruik Ahold Flitsen pagina 13 Medewerkers per bedrijfstak Winkels 82,7% Kantoren 6,2% Distributie 4,5% Grootverbruik 2,4% Produktie 2,8% 1990 1989 1988 Aantal in Aantal in Aantal in Winkels 38.957 82,7 36.666 83 1 34 773 79,5 Produktie 1.335 2,8 1.224 2,8 1.220 2.8 Distributie 2.142 4,5 1.846 4 2 1.692 3,9 Kantoren 2.894 6,2 2.728 6? 2.522 5,8 Verscentra'' CS'en 671 1,4 575 1 3 547 1.2 HIRA 1.988 4,5 Grootverbruik 1.H7 2,4 1.093 2,4 1.002 2,3 Totaal 47.116 100,0 44.132 100,0 43.744 100,0 4Indeling op basis van Ie CAO- of arbeidsvoorwaardenregeling. Hogere omzetten en groeiende assortimenten leggen steeds meer druk op de ruimte in de filia len. Albert Heijn wil de bevoorrading van de filia len daarom verder gaan stroomlijnen. In 1990 is het besluit genomen om een aantal distributie activiteiten in Noord-Holland te concentreren in een nieuw te bouwen centrum in Zaandam. Het gaat daarbij om het Regionaal Distributiecentrum Zaandam, het Verscentrum Zaandam en de Groen tecentrale Beverwijk. Vanuit het nieuwe centrum moet straks in één zending een basispakket worden afge leverd, waarvoor nu nog drie leveranciers aan de deur ko men. Door het combineren van de verschillende goede renstromen zal de service aan de filialen aanmerkelijk verhoogd kunnen worden. Er zal frequenter geleverd kun nen worden, waarbij niette min het aantal stops aan de achterdeur van het filialen te ruggebracht wordt. Ritten kunnen daardoor nauwkeuri ger gepland worden en bo vendien kan retourgoed va ker mee teruggestuurd wor den naar het gecombineerde distributiecentrum. De com binatie van de goederenstro men vergroot de mogelijkhe den om de leveringen aan de filialen op maat te snijden. Verwacht wordt dat het nieu we centrum in 1992 in ge bruik kan worden genomen. Als de combinatie aan de ver wachtingen beantwoordt, zullen ook in andere delen van het land distributie-acti viteiten worden gebundeld. Het nieuwe Landelijke Distri butiecentrum (LDC) in Gel- dermalsen zal nog deze zo mer op volle toeren draaien. In het LDC zullen zes reus achtige carrousels worden geplaatst, waarmee een deel van de filiaalbestellingen snel en nagenoeg foutloos kun nen worden verzameld. Het gaat hierbij met name om kleinere artikelen met kleine besteleenhcden. Een uitgebreide reclame campagne onder het motto 'Geniet maar lekker van de zomer' resulteerde in een grote toeloop naar de filialen. Het weer verleende alle me dewerking aan deze actie, want juli en augustus telden 27 zomerse dagen in plaats van de gebruikelijke dertien. De resultaten van de campag ne overtroffen dan ook het succes van de actie in 1989. Risicopreventie De herziening van het hand boek Bedrijfsbeveiliging werd in 1990 afgerond. Dit bevat een compleet over zicht van alle geldende re gels. Bovendien werden aan vullende maatregelen getrof fen voor het centraal tellen van geld. Daarnaast werd een beter kluisbeleid ontwikkeld. Verder werden gerichte voorlichtingsprogramma's over risicopreventie ontwik keld en werd de opvang van medewerkers die bij crimina liteit betrokken raakten beter aangepakt en gestructureerd. De komende jaren zal Albert Heijn nog vele miljoenen in vesteren in het opvoeren van de veiligheid. Ontbijtshow Ter introductie van acht nieuwe soorten zoet brood beleg werd in week 25 door alle 550 vestigingen van Al- bert Heijn een ontbijtshow georganiseerd. Elke winkel kon op zijn eigen manier vorm geven aan deze show. In het filiaal Veenslag in Vee- nendaal ontvingen de mede werkers hun klanten in slaap kamertenue. En het filiaal in Bladel had een compleet ter ras met zitjes ingericht. De nieuwe soorten broodbeleg gingen - en gaan - er bij de consument in als koek. Ergonomie In het kader van de Wet op de Arbeidsomstandigheden, de Arbowet, werd in 1990 veel aandacht besteed aan het welzijn van de medewerkers. Volgens de Arbowet hangt dit nauw samen met de ergo nomie van de werkplek en de inhoud en de organisatie van het werk. Albert Heijn tracht te het welzijn onder meer te bevorderen met een nieuwe kassastoel, slipvaste en war me klompen in de slagerijen en een vervolgtraining fysio therapie. Vrouw Werk De campagne Vrouw Werk bij Albert Heijn resulteerde in vier AH/TV Journaals en de uitgave van een speciale krant. Onderwerpen die aan de orde kwamen waren on der meer loopbaanplanning voor vrouwen, financiële on afhankelijkheid, zwanger- schaps- en bevallingsverlof, kinderopvang, part-time werken en duo-banen. In 1990 liep een proef met het gastouderproject met de Stichting Humanitas af. Dit project leidde tot de afspraak dat iedere ouder die gebruik maakt van een reguliere vorm van kinderopvang recht heeft op een gedeelte lijke vergoeding op uurbasis. Hoge aanloopkosten in verband met de herstruc turering van de Versorganisatie hebben bij Groot verbruik Ahold (GVA) tot een onbevredigend be drijfsresultaat geleid. De omzet steeg evenwel met 4,3% tot f 663 miljoen. In het vierde kwartaal de den zich problemen voor bij de overgang naar een nieuw logistiek systeem. Deze zijn inmiddels op gelost. De activiteiten in de verssec tor werden uitgebreid door de overname van het vlees bedrijf Le Primeur in Mep- pel. Volgens plan werden ook enkele onderdelen van eer dere overnames verkocht, omdat deze niet in de strate gie pasten. De komende jaren zal GVA door autonome groei en overnames het marktaandeel trachten uit te breiden. Institutioneel Ondanks de geringe groei in de gezondheidszorg kende de hoofdgroep Institutioneel een goed jaar. De verkoopac tiviteiten van Kok-Ede en Al- bert Heijn Grootverbruik werden eind 1990 geïnte greerd in één verkoopformu- ie onder de naam Kok Ede Grootverbruik. De bundeling had tot gevolg dat de activi teiten van Albert Heijn Grootverbruik van Breuke- len naar Ede zijn verplaatst. Het magazijn werd om die re den met 9000 m- uitgebreid. Door deze uitbreiding kan te vens de assortimentsgroci in de komende jaren worden opgevangen. Horeca/Bedrijfsres- tauratief De gang van zaken bij de hoofdgroep Horeca/Be- drijfsrestauratief was be vredigend. Instel kende in de bedrijfsrestauratieve markt een goed jaar: marktaandeel en bedrijfsresultaat verbeter den. In de horecamarkt boek te HIC weliswaar goede re sultaten bij de grotere klan ten. maar bleef de omzet ach ter bij de verwachtingen. Om de positie in deze groeimarkt te verstevigen zal GVA zich ook meer gaan richten op middelgrote horecabedrij ven. Daarnaast wordt ge werkt aan een regionale aanpak om tot nog kortere le vertijden te komen. Vers De hoofdgroep Vers kamp te met hoge aanloopkosten bij de exploitatie van de re gionale verscentra. De omzet ontwikkelde zich echter bo ven verwachting. Het lande lijk netwerk van verscentra voorziet duidelijk in een be hoefte. Veel afnemers onder kennen de voordelen van de levering van een volledig versassortiment in één be stelling. In 1991 zal verder worden gewrerkt aan het stroomlijnen van de organi satie. NonFood De omzet van de hoofdgroep Non Food ontwikkelde zich naar wens. Het bedrijfsresul taat stond onder druk door de verhuizing van de distri butie-activiteiten van Waalre naar Ede. Deze verhuizing bracht eenmalige kosten met zich mee.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 13