Aanzienlijk betere resultaten in Amerika Flitsen jaarverslageditie 1990 pagina 11 Detailhandel VS Aandelen ook in Amerika genoteerd Aantal medewerkers per winkelketen Wendy Manciagli, Finast Wallingford, Connecticut De economische teruggang in het noordoosten van de Verenigde Staten heeft in 1990 nauwelijks invloed gehad op de gang van zaken bij BI-LO, GFS en FNS. De Ahold-werkmaatschappijen boekten zeer aanzienlijke verbeteringen van het resultaat. De gezamenlijke omzet steeg van 4.057 miljoen tot 4.413 miljoen, een stijging van 8,8%Ook het bedrijfsresultaat nam belangrijk toe. Het totaal aantal winkels ver minderde met 343 tot 341, maar de gezamenlijke ver koopoppervlakte nam toe van 691.000 m- naar 720.000 m2. Samenwerking tussen de drie bedrijven leid de tot belangrijke voordelen op gebieden als inkoop, ma nagement development, ver zekeringen, managementin formatie en distributiesyste men. Eind 1990 werd beslo ten tot de bouw van een cen traal distributiecentrum. Dit zal de Amerikaanse winkelke tens voorzien van drogisterij en parfumerie-artikelen en andere non-food-produkten. BI-LO De enkele jaren geleden in gang gezette aanpassing van de verouderde winkelformu le aan de eisen van deze tijd sorteerde in 1990 duidelijk effect. BI-LO kende namelijk een goed jaar waarin de om zet met 7,9% werd vergroot tot 1.543 miljoen. In de nieuwe aanpak combineert BI-LO lage prijzen met meer kwaliteit, verse produkten, variëteit en service. De nieu we formule is in de meeste supermarkten reeds inge voerd. De komende jaren zul len ook de resterende win kels worden aangepast. Het goede resultaat kan voor een deel ook worden toegeschre ven aan verbeteringen in het logistieke proces, uitbreidin gen in het assortiment, ver kleining van de voorraadver- Giant vestiging schillen en het succes van het huismerk van BI-LO. Resultaat en marktaandeel van de in 1989 gekochte win kels in Charlotte en Charles ton, gaven onder de vlag van BI-LO een belangrijke verbe tering te zien. BI-LO opende in 1990 vijf nieuwe winkels, terwijl er ook vijf winkels werden gesloten. Drie vesti gingen werden vergroot of verbouwd. Het aantal vesti gingen bedroeg eind 1990 179- FNS First National Supermar kets (FNS) realiseerde we derom een flinke groei. De omzet steeg met 7,1% tot Begin april 1991 kreeg de notering van aandelen Ahold op het Amerikaan se NASDAQ-systeem zijn beslag. Ahold komt met de notering op NASDAQ tege moet aan dc sterk gegroei de belangstelling voor het Ahold-aandeel onder be leggers in dc Verenigde Staten. 10.044 14 S1.968 miljoen. Het bedrijfs resultaat kwam eveneens ho ger uit. De Ohio-divisie opende in Cleveland drie nieuwe Fi- nast-superstores met elk een verkoopoppervlakte van meer dan 6.000 m2. Hier door konden zes kleine en verouderde Pick-n-Pay-win- kels worden gesloten. De elf overige Pick-n-Pay's zullen in de komende jaren worden vervangen. Ondanks de toe genomen concurrentie wist FNS de omzet en het markt aandeel in dit gebied op nieuw te vergroten. In Cleve land werd een nieuw distri butiecentrum voor verse produkten in gebruik geno men. De temperatuur kan hier per produktgroep wor den geregeld, zodat voor alle artikelen optimale verblijfs- omstandigheden kunnen worden geschapen. De eco nomische terugslag in het oostelijke werkgebied van FNS kon niet verhinderen dat ook hier omzet en marktaan deel toenamen. De identieke groei, dat wil zeggen: de om zetgroei van de bestaande winkels, was echter minder dan in andere gebieden. De modernisering van Finast- winkels werd onverminderd voortgezet. De vernieuwde Edward- winkels realiseerden met hun lage prijzen voortreffelij ke resultaten onder de gege ven economische omstandig heden. Het uitbreidingsprogramma in de oostelijke divisie liep vertraging op. Het verwer ven van nieuwe lokaties vergt door de vaak slepende procedures meer tijd dan was voorzien. Dit verandert echter niets aan de strategie om zowel de Finast- als de Edward-formule verder uit te bouwen. In het vierde kwartaal intro duceerde FNS onder de naam .549 16.261 Sensational een tweede huis merk. Eerder was reeds het Finast-label uitgebracht. De verwachtingen voor dit nieu we, kwalitatief zeer goede merk zijn hoog gespannen. Ook BI-LO en GFS zullen in 1991, ter aanvulling van hun bestaande huismerken, plaats voor het nieuwe Ahold-huis- merk op hun schappen inrui men. Eind 1990 exploiteerde FNS 108 winkels met een geza menlijke verkoopoppervlak te van 259-000 m2, een stij ging van 3% ten opzichte van 1989. GFS Ook voor Giant Food Stores (GFS) verliep 1990 uitste kend, ondanks vakbondsac ties bij een zestal filialen. Voor de omzet had dit geen noemenswaardige gevolgen. Deze steeg dank zij een on verminderd forse identieke groei met 14,3% tot S 903 miljoen. Ook het bedrijfsre sultaat liet een aanzienlijke stijging zien. GFS wist zijn martkaandeel ondanks de komst van een nieuwe concurrent verder uit te breiden. In 1990 wer den vijf nieuwe winkels ge opend. Het accent in deze winkels ligt op vers en varië teit. Omzet en resultaat van de nieuwe winkels waren bo ven verwachting. Er werden zeven winkels verbouwd. Drie vestigingen werden ge sloten. Het totale aantal win kels kwam hiermee op 54. Als voortvloeisel van de sa menwerkingsactiviteiten werd in de loop van 1990 met succes het huismerk Fi nast van zusterbedrijf FNS in de winkels geïntroduceerd. Eind 1990 voerde GFS 500 Finast-huismerkartikelen. In de loop van dit jaar zal het aantal worden uitgebreid tot 750.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 11