Hulpmiddelen voor een goede lichaamshouding Ergonom ische begeleiding bij AH Verstelbare stoel i 'an groot beien tg „Wij krijgen veel ideeën voor verbeteringen uit de filialen' Flitsen In de winkels, de distributie-centra en de slagerij en van Albert Heijn wordt heel wat gesjouwd, ge bukt en gereikt. Door zelf alert te zijn op de ma nier waarop je beweegt, zijn veel klachten te voor komen. Maar ook een doordachte uitvoering van inventaris en technische hulpmiddelen is belang rijk. Nieuw op dit gebied zijn onder andere anti- slipklompen, de kassastoel Ergoform en de schap- pen-vulkar. pagina 9 De caissières van het AH-fi- liaal in Kampen zijn razend enthousiast over de Ergo form, de nieuw ontwikkelde kassastoel. „Zij moeten er niet aan denken dat zij straks eventueel weer op een ande re stoel zouden moeten plaatsnemen", zegt Mariolie- ke Emmerich, medewerkster van de afdeling AH Winkello- gistiek en -organisatie. Deze afdeling begeleidt de intro ductie van de Ergoform in Kampen en omgeving. „Het gaat om een proef. Wij den ken dat de Ergoform een goe de kassastoel is, maar dat zal in de praktijk nog moeten blijken." Bovenbenen De Ergoform is slechts één van de initiatieven van Albert Heijn om de medewerkers in de filialen behulpzaam te zijn bij een goede lichaamshou ding. „Caissières vormen in dat opzicht een kwetsbare groep", stelt Mariolieke Em merich. „Zij moeten langdu rig zitten, terwijl het mense lijk lichaam daar niet op is gebouwd. Dat resulteert re gelmatig in rug- en schou derklachten." Tineke van der Horst, pro jectleider van de afdeling Winkeltechniek, Inventaris en Projecten, legt het princi pe van de Ergoform uit. „Op een traditionele kassastoel worden de betrekkelijk zwakke rugspicren belast. Bij de Ergoform verplaatst deze belasting zich. door een ge wijzigde werkhouding, naar de sterkere spieren van de bovenbenen." Van groot be lang is dat de stoel gemakke lijk aangepast kan worden aan de lengte van de gebrui ker. Van der Horst: „Een kas sastoel wordt namelijk geen 52 uur per week door dezelf de caissière gebruikt. De be zetting wisselt voortdurend." Ook wordt gekeken naar een nieuwe stoel voor de Filiaal Management Assistenten (FMA's). .Aan de FMA-stoel worden uiteraard heel ande re eisen gesteld dan aan de kassastoel", zegt Van der Horst. „De FMA werkt voor namelijk met een beeld scherm, terwijl de caissière zeer beweeglijk is en afwisse lend werkt met scanner, toet senbord en kassa-lade." Dubbele codering Als ergotherapeute zoekt Ma riolieke Emmerich ook naar mogelijkheden het werk lich ter te maken. „Bij een caissiè re gaat dagelijks gemiddeld 3-000 kilo aan produkten door de handen. De produk ten worden in de meeste filia len langs een scanner ge voerd die de streepjescode afleest. Deze codering is doorgaans maar op één plaats van de verpakking aange bracht. Dat is bijvoorbeeld ook bij een zak aardappelen het geval. Er is dus een kans van 50% dat de caissière de ze zak moet optillen en om draaien om de code over de scanner te halen. In samen werking met Commerciële Zaken zijn we nu bezig met een inventarisatie van huis- merkprodukten die, op basis van grootte en gewicht, voor een dubbele codering in aan merking komen." Streepjescode- printer In drie filialen loopt een proef met een streepjescode printer, die gebruikt kan wor den voor het afprijzen van ar tikelen, De viltstiften en de bekende 'van/voor' stickers worden overbodig. Het afge prijsde artikel krijgt een eti ket met streepjescode en 'van/voor' prijzen. Van der Horst- „In het geheugen van de handterminal, waarmee ook de order entry-bestellin- gen worden gedaan, worden de afprijzingen meteen opge nomen. Ze hoeven niet meer apart te worden genoteerd. De streepjescodeprinter le vert ergonomische voorde len en efficiencvvoordelen op voor degenen die afprij zen, retouren opnemen en voor de caissière. De afge prijsde artikelen kunnen ge woon over de scanner ge haald worden." Klompen Ook aan het schoeisel moe ten soms bijzondere ergono mische eisen worden ge steld. Je gemakkelijk bewe gen over de soms gladde vloeren van de slagerijen valt niet mee. Van der Horst: „Tot eind vorig jaar liepen de me dewerkers op houten klom- SBm pen. Het hout werd snel door vocht aangetast en de zolen werden snel glad. Iedereen is enthousiast over de nieuwe, ergonomisch verantwoorde, kunststof anti-slipkiompen. De kans op uitglijden is veel minder, het voetbed is com fortabel en het materiaal is duurzamer. Wanneer je je ontspannen kunt bewegen, zonder de angst te vallen, word je minder snel moe." Schappen-vulkar In een tiental filialen wordt momenteel druk geëxperi menteerd met de zogenaam de schappen-vulkar. „Het idee hiervoor is in een van de filialen zelf bedacht", vertelt Van der Horst. „Wij krijgen veel ideeën voor verbeterin gen uit de filialen. Intensief contact met de praktijk is heel belangrijk voor ons. De vulkar moet het vullen van de schappen vereenvoudigen. De kar is van een uitklaproos- ter voorzien. Hierop kunnen AH filiaal 1069 in Oestgeest is één van de filialen waar een proef loopt met een streepjes codeprinter. Tineke van der Horst: ,.Je kunt sneller en ge makkelijker afprijzen en re tours opnemen met behulp van de streepjescodeprinter Bovendien kunnen afgeprijs de artikelen gewoon over de scanner gehaald worden. Rechts 'haast Tineke van der .11<M SI. Riajnffvrmaus. txuA het filiaal Oegs/geesl Mariolieke Emmerich de monstreert hoe cassières de stoel zelf in kunnen stellen Emmerich: Bij de nieuwe Er goform kassastoel verplaatst de belasting zich van de be trekkelijk zwakke rugspieren naar de sterke spieren van de bovenbenen de colli worden geplaatst, zo dat op een juiste hoogte kan worden gewerkt. Bovendien is de kar van een handige tre de voorzien, zodat ook de bo venste plank gemakkelijk kan worden bereikt Rolly De 'rolly' is het antwoord op de toegenomen goederen stromen vanuit de Albert Heijn Verscentrales in Zoe- termeer en Eindhoven. Het gemiddeld gewicht van de kratten, waarin behalve vleesprodukten of zuursto- farm verpakte vis, wild, gevo gelte en buitenlandse kaas worden vervoerd, was zo sterk gestegen de laatste tijd dat chauffeurs en filiaalmede werkers problemen kregen. De rolly is geschikt voor het goederenvervoer over het totale traject van Verscentra le naar filiaal. Peter Pasman, logistiek medewerker Vers Vleesgroep: „De roll)' is een soort rolcontainer zonder zij hekken. Je kunt er van alle kanten bij, terwijl de kratten toch heel stevig vast staan, ook op de laadklep van de vrachtauto. De rolly maakt i veel sjouwen en slepen in en rond de filialen overbodig."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 9