EIEROMZET MET PASEN 30% OMHOOG Drie ei is een paasei O® pagina 4 Flitsen Het ei is al meer dan tw intig eeuwen het universele sym bool voor nieuw leven. Heel vroeger stond het ei centraal bij het feest dat gevierd werd ter gelegenheid van het be gin van de lente. Want met de- lente begint in de natuur weer nieuw leven. Het ei is drager van vruchtbaarheid en van leven, er komt een nieuwe generatie uit te voor schijn. Symbool van vernieu wing en verjonging. Ook het versieren van eieren is een oud gebruik. Chocola- de-eieren kwamen pas in de 19e eeuw in de mode. De paashaas is via allerlei overleveringen verbonden met het paasfeest. Zo zou de haas het lievelingsdier zijn geweest van de oude heiden se godin Eastre lente of da geraad) die haar naam aan het paasfeest heeft gegeven. Maar dat is slechts één van de verklaringen. Er zijn er veel meer, te veel om hier te noe men. Pasen is voor veel mensen niet compleet, wanneer ze bij het ontbijt niet hun zacht of hard gekookt paaseitje- hebben verschalkt. Tijdens de paasdagen worden in ons land maar liefst dertig mil joen eieren verorberd. Dat lijkt heel wat, maar het is slechts één procent van onze jaarlijkse eierenconsumptie. Met z'n allen zijn wc goed voor zo'n drie miljard eieren per jaar. Dat zijn er ongeveer tweehonderd per persoon. Bij Albert Heijn is het Paasas- sortiment groot. En er komen ieder jaar nog nieuwe artike len bij. Ter illustratie: De om zet bij AH van de zoete lek kernijen die speciaal voor Pa sen gemaakt worden, is sinds 1986 toegenomen van twee- miljoen gulden naar zo'n tien miljoen gulden nu. Denk hierbij aan de chocolade-eie ren, met of zonder vulling, de paaskoekjes en de luxe mandjes met grote chocola de-eieren. Wim Baars, mana ger zuivel bij Albert Heijn. vertelt dat c-r bij AH rond Pa sen zo'n 30% meer eieren worden verkocht. Een Oud nederlands kinderversje- luidt dan ook: „Eén ei is geen ei. twee ei is een half ei en drie ei is een paasei." „AII verkoopt veel voorge kookte, gekleurde eieren, maar we hebben dit jaar ook iets nieuws voor de kinderen: gekleurde eieren met figuur tjes erop, zoals vogeltjes", al dus Baars. Waar komen de eieren van AH eigenlijk vandaan? Baars: „Alle eieren komen uit Nederland. Leuk om te weten is, dat er landelijk zo'n 70% batterij-eieren verkocht wor den en zo'n 30% scharreleie ren. Bij AH ligt dit percentage precies andersom, omdat we proberen zo diervriendelijk mogelijk bezig te zijn." Per jaar worden bij AII 250 miljoen eieren verkocht. Zijn hier nog verschillende soor ten in te ontdekken? .Jazeker. Onder onze schar releieren is 12% een zoge naamd viergranen-ei en dit percentage groeit gestaag. Kippen die viergranen-eie- ren leggen, krijgen speciaal, hoogwaardig voer, waardoor het percentage onverzadigde vetten in de eieren hoger w ordt en de eieren gezonder zijn." Etos Ook Etos is rond de paasda gen helemaal in de paassfeer. Paasartikelen als vrolijke beestjes om aan paastakken te hangen, allerlei attributen om eieren mee te venen, paaskaarsen in pastelkleuren tot en met zeep in de vorm van een ei. Zelfs verkoopt Etos speciale eiermolens om het ei tijdens het schilderen in te laten ronddraaien. De medewerkers rem AI I-filiaal Ankersmidp/ein Zaandam zijn al helemaal in de paassfeer. Van links naar rechts: Frans Feij, Arnold Warbou.x, Veronique Blok en Gina Mazurel. Alhro-hakkers laten trots het assortiment paasprodukten zien. V.l.n.r. Mohammed Madmar, José Baqnero. Ab- doelab F.l Azarr. Abdes/am Sahla, Aad ran der Werff Kip in etalage Ook bij andere Ahold-werk- maatschappijcn zorgt Pasen voor extra activiteiten. Bij Gall Gall, zo vertelt Tom Heidman, manager com merciële zaken, wordt in de paasweek zeker vijf keer zo veel advokaat verkocht als in andere weken. Pasen inspireert sommige- winkeliers tot opmerkelijke stunts. Zo haalde Giel van Donselaar, filiaalbeheerder van Gall Gall te Sittard. vo rig jaar een kippenhok met vier witte leghorns in zijn winkel. „Ik had ze van een kinder boerderij in de buurt ge leend. want ik vond het wel een grappig idee om met pa sen kippen in mijn winkel te- hebben. Nou. ik heb het ge weten. Het liep storm, ieder een wilde ze zien. Soms mochten de kippen ook even loslopen en eentje sprong er dan weieens in de etalage. Sommige klanten keken dan echt alsof ze water zagen branden", lacht Van Donse laar. „En kakelen dat ze de den, het was gewoon een lust om te horen." Als Van Donselaar de kippen weer kan lenen, gaat hij de stunt dit jaar herhalen. „Ik heb er namelijk een hekel aan om saai te zijn. Het mooiste vond ik wel, dat die kippen ook eieren legden. De Gall Gal I-directeur heeft zich er tijdens een bezoek persoon lijk van vergewist dat ze goed aan de leg waren. De stunt had ook een zeer goede uit werking op mijn omzet: de verkoop van Weduwe Visser - advokaatstceg in die periode- met sprongen." Feestbrood Bij de Albro Bakkerijen in Zwanenburg zorgt Pasen PaashaasfLopus pas&nsis): Het helejaarbereid ik me fysiek en mentaal hier op Wr: He ink»f> Van "paaf-atiri buten. iKdoe't met plezier, daar niet van, maar nu ewfalll] zich He gelegenheid in 'flitsen' soorrfoct, 'moeten my toch setter opmerkingen van het Hart aan al dit men sen Van wie ik uztnefenm^ van mjn Job Mhtfockf af hankelyk. ben,a\s alleenstaande <iaas. Allereerst'- k Winkel wafens zfn buitensporig poft en met optimaal altered f ei-vernet En kyk chef, Hit kan dus hiet, i/lak voor pa sen! Er moeteen rui-/ me overdaad zyn aan nulletjepaento eniomrt. Echte kunststofuitwermp? verstopte exemplaren zowel als choco-,suiker-en ~'tn dan mtuurlakweral rots Om iet! Kassa '.Toch Binnenkort vieren we weer Pasen. En wie aan Pasen denkt, denkt aan de paashaas, paasbrood en, natuurlijk, eieren. Eieren van chocolade, leeggeblazen eieren of bont beschilderde eie ren. Waarom eten we met Pasen eigenlijk eie ren? Waar haalt Albert Heijn zijn eieren van daan en wat zijn dit voor eieren? I

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4