Elfduizend nieuwe collega's! Werken aan Tsjecho- Slowakije Ahold met Tops Markets naar de achtste plaats in USA Flitsen pagina 3 fn het vorige num mer van Flitsen heeft u kunnen le zen hoe Ahold bezig is in Tsjecho-Slowakije zijn plannen te realise ren. Bij de afdeling Eu ro-desk op het con cern-hoofdkantoor in Zaandam werkt een kleine groep specialis ten aan de ontwikke ling van onze activitei ten in dit tot voor kort volledig communisti sche land. Onze mensen moeten in hun werk een grote mate aan flexibiliteit tonen omdat in het nieuwe Tsjecho-Slowa kije wet- en regelge ving nog per dag veran deren. Maar stap voor stap komen we dichter bij ons doel. De publie ke opinie in Tsjecho- Slowakije is duidelijk pro-Ahold. In krante artikelen en op televi sie is gemeld dat men graag de kennis en er varing van Ahold wil inzetten om het win kel- en distributie-sys teem voor levensmid delen te modernise ren. Het zal nog wel even duren voor zulke mo derne winkels vol met goede produkten er werkelijk zullen zijn. Maar aan onze mensen van Euro-desk, die zich inzetten om deze toe- komst-gerichte activi teit van de grond te til len, zal het niet liggen. Hoofdredaktie Flitsen Zijn er nog meer overnames in de Verenigde Staten te ver wachten? Zwartendijk: „Voorlopig niet. We willen niet al ons kruit in Amerika verschieten, anders blijft er niets meer over voor onze Europese plannen. De ko mende jaren zullen we eerst het geld moeten verdienen voor een volgende stap. Of dat een vijfde keten in de VS wordt of dat we ergens an ders onze slag slaan is nog niet te voorspellen. Daarvoor verandert de markt veel te snel. Maar we zullen de ont wikkelingen overal in de we reld goed in de gaten hou den." 1 TOPS MARKETS 2 FIRST NATIONAL SUPERMARKETS 3 GIANT FOOD STORES 4 BI-LO Vervolg van pagina 1 dert dit de status van Ahold als een Nederlands bedrijf? Zwartendijk: „Welnee, we blijven een Nederlands be drijf. Het feit dat de meeste medewerkers straks in Ame rika zitten heeft daar niets mee te maken. Philips is ook groter in het buitenland, maar dat is ook nog steeds een Nederlands bedrijf. En als je, zoals Ahold. wilt blij ven groeien, zul je het ook elders moeten zoeken. Hoe wel we in Nederland nog steeds flink groeien, blijft Ne derland natuurlijk maar een klein land!" Juiste moment Ahold heeft gezocht naar een keten die aansloot bij de werkgebieden van de be staande bedrijven. Zwarten dijk: „We wilden niet naar de westkust. Dat is zo ver ver wijderd van onze huidige werkgebieden, dat je de sa menwerking wel op je buik kunt schrijven. Het zuidoos ten viel ook af. De bevolking neemt daar weliswaar sterk in aantal toe, maar dat geldt ook voor de supermarktke tens. Iedereen wil daar zitten. De concurrentie is moor dend. Daarom keken we vooral naar mogelijkheden in het noordoosten. Tops stond meteen op ons lijstje, zij het niet bovenaan, want we ken den het bedrijf niet zo goed. hoewel er ook vroeger wel eens contact mee geweest is. Maar toen we begin novem ber geruchten opvingen dat Tops mogelijk te koop zou komen, zijn we snel gaan kij ken." Volgens het RvB-lid heeft Ahold de overeenkomst met Tops precies op het juiste moment getekend. „In het noordoosten van de VS was sprake van een economische Visa/deling van een Tops Markets-filiaal teruggang. Dat heeft een drukkend effect op de prijs gehad. We hebben toevallig de intentieverklaring gete kend op het moment dat de Golfoorlog beëindigd werd. Terugkijkend kun je vaststel len dat het moment niet be ter had kunnen zijn. Daar hebben we inderdaad een beetje geluk bij gehad. Je hoort nu toch weer veel eco nomen zeggen dat de reces sie achter de rug is en dat geloof ik zelf ook. Ik denk dat we na deze héle Golfcrisis weer een heleboel positieve stimulansen voor de econo mie kunnen verwachten. Ik ben dan ook zeer positief over de groeimogelijkheden in de VS. Als je ziet wat er in een paar jaar tijd met de FNS is gebeurd, dat is fantastisch. Het bedrijf is heel snel ge groeid, ook wat betreft de winstgevendheid. Ik ben ook erg enthousiast over het sy- nergisme dat de afgelopen ja ren tussen de drie bedrijven tot stand is gekomen. Met Tops erbij denk ik dat we de snelle ontwikkeling die we de afgelopen jaren hebben gezien nog eens extra kun nen versterken. Tops gaat een belangrijke bijdrage le veren aan de verdere winst groei bij Ahold." Witte plek De meeste winkels van Tops Markets bevinden zich in en om de steden Buffalo. Ro chester en Syracuse. In het westen sluit het gebied aan op dat van de Ohio-divisie van FNS, in het oosten op dat van de oostelijke divisie van FNS en in het zuiden op dat van Giant Food Stores. Zwar tendijk: „De witte plek die we tussen de beide FNS-divi- sies en Giant hadden, wordt met Tops precies ingevuld. De ketens zitten nergens in eikaars vaarwater, hoewel het laatst weinig heeft ge scheeld. Toevallig wilden zo wel FNS als Tops een super markt openen in het stadje Erie. We zullen binnenkort nog even om de tafel moeten R. Zwartendijk om te kijken wie daar gaat zitten. Het feit dat de ketens zo dicht bij elkaar zitten bete kent dat er allerlei voordelen te realiseren zijn. Bijvoor beeld op het gebied van dis tributie en gezamenlijk inko pen. Dat kun je natuurlijk be ter doen naarmate de afstan den minder groot zijn." Het management van First National Supermarkets (FNS) heeft bij de besprekingen met Tops een belangrijke rol gespeeld. Zwartendijk: „Ik kan het verhaal wel vanuit Ahold vertellen, maar het is veel overtuigender als ze het van de FNS-mensen horen. Die zaten drie jaar geleden in een soortgelijke situatie en konden dus precies vertellen hoe hun ervaringen met Ahold waren. Dat heeft ge weldig geholpen om Tops te overtuigen van de voordelen om zich bij ons aan te sluiten. Als je dan toch gekocht gaat worden kun je maar beter overgenomen worden door een bedrijf waar je je prettig bij voelt." Zelfstandigheid Een van de belangrijkste voordelen voor Tops is dat het bedrijf zal kunnen mee profiteren van de samenwer king tussen de Amerikaanse Ahold-bedrijven. Bovendien behouden ze. net als de ande re ketens, een grote mate van zelfstandigheid. „Natuurlijk zullen we regelmatig bij hen over de vloer komen, maar dan hebben we het over de grote lijnen: strategie, bud get. investeringen. We gaan hen niet precies vertellen wat ze moeten doen. Dat kan ook niet. want niemand kent de lokale markt beter dan het lokale management zelf Wc zijn dan ook heel gelukkig dat het management na de over name aanblijft. Er zijn een he leboel dingen die wij van hen kunnen leren en omge keerd". Tops is een gezond bedrijf, maar van de winst bleef tot nu toe weinig over als gevolg van de zware financierings lasten. Er kon daardoor niet zo veel geïnvesteerd worden als nodig was. „Tops kon on geveer twee a drie nieuwe winkels per jaar openen. Te weinig om zijn marktpositie te versterken. Door financië le hulp van Ahold is Tops straks in staat om het aantal nieuwe winkels te verdubbe len. Dat is natuurlijk ook een van de redenen waarom ze erg blij met ons zijn. In plaats van met bankiers praten ze nu met retailers. Dat gaat toch wel wat prettiger." Gunstige reacties Het nieuws van de voorgeno men overname is in de Ver enigde Staten zeer positief ontvangen. „Voor de mensen bij FNS, Giant en BI-LO is het toch een teken dat we ver trouwen hebben in de Ameri kaanse markt. En ze zien na tuurlijk ook dat de synergis- memogelijkheden weer ver der zijn vergroot. Ook bij Tops is het nieuws in alle ge ledingen positief ontvangen. De reacties van de medewer kers waren onverdeeld gun stig. Kennelijk heeft Ahold in de afgelopen jaren een rede lijk goede reputatie in de VS opgebouwd."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 3