Zo maar Zo maar ETOS HASSELT (België) Zo maar Zo maar lil In miclere Belgische u nnkels hen je verkoopster en dan I) lijf je dat. Bij Etos is dat gelukkig anders. De Belgische topgroep Clouseau maakte 's morgens opnamen i oor een clip in de Koning Albertstraat. De zonnestudio hoven de winkel was hun kleedkamer pagina 12 Flitser V.l.n.r. ElsBcierts (24) eerste verkoopster Etos in Hasselt met dochter Marisa, Marline Claickens, //se Hollen, Greet Philippaerts, Maritia Stals en Rina Cloosen. Els Baerts kon niet bij het interview aanwezig zijn i.v.m. zwangerschapsverlof. De grens is wit. Een stuk niemandslanden dan een slagboom. Een 'echteouderwetse slagboom; op de randen een richteltje sneeuw. En langs de weg een douanier die zwaait. Bibberend achter het glas van zijn wachthuisje. Via de Vlaamse'steenweg'komt Hasselt, cle hoofdstad i mi Belgisch Limburg, snel naderbij. Een reportage over het Et os-filiaal aan de Konii igAlbertstraat. Marina Stals (27), de jonge be drijfsleidster, of op zijn Vlaams: 'ge- rante', werkt nu bijna twee jaar voor Etos in België. Niet te verwar ren met Etos in Nederland, zoals blijkt uit haar woorden. De drogis terij, zoals we die kennen in Neder land, heeft in België eigenlijk nooit bestaan. „Het is hier of een parfu merie, of een afdeling verzorging in een supermarkt of een waren huis", zegt Marina Stals. „En wij verkopen bijvoorbeeld ook geen drop. Of medicijnen. Dat is hier strikt voorbehouden aan de apo theken." Voor Etos in Hasselt zijn de haarverzorgingsartikelen en make up-artikelen echte omzetkra- kers. Die omzet noemt de bedrijfs leidster zonder meer goed. „Vanaf de opening zijn we blijven groeien. We zien ook veel vaste klanten, dat is ook één van de voordelen van ons klantenkaartsysteem. "Marina Stals tovert een kaart te voorschijn: „Kijk, na tien aankopen krijgt de klant op dezelfde aankoop vijf pro cent korting." De Etos-winkel in Hasselt onderscheidt zich naast de eerder genoemde zaken ook nog op ander terrein van de Nederland se Etos Beauty Cases. Boven de winkel staan twee zonnebanken, die klanten voor twintig minuten kunnen huren. Vol trots laat Marina de ruimte zien. Voor honderd vijf tig franc kunnen bruinlustigen te recht. „Maar ze moeten beneden wel eerst een jetonneke (penning) voor de machine kopen." Marina en haar man wonen in Opglabbeek, een kleine dertig kilometer naar het oosten. „Wel een hele rit, maar we wonen er goed." In haar 'spaar zame' vrije tijd luistert ze naar mu ziek en doet aerobic. „Maar daar naast kan ik ook van zoveel andere, kleine dingen genieten." seau maakte 's morgens opnamen voor een clip in de Koning Albert - straat. De zonnestudio boven de winkel was hun kleedkamer. Ze is er niet erg van onder de indruk. De heren reageerden een beetje blasé. „Ze wilden niet met ons op de foto. Het viel eigenlijk tegen, ze waren nou ook weer niet zo geweldig sympathiek. Maar ja, die mannen worden natuurlijk ook moe van al die mensen die met hen op de foto willen." Momenteel volgt Greet lessen aan een avondschool, een cursus schoonheidsspecialiste. „Niet dat ik hier weg wil. Het be valt hier echt goed. Maar ik werk 27 uur. Dan is een studie nog te sters is zij één van de drie die 36 uur per week aanwezig is. „Het be valt me hier goed. Voorheen werk te ik in een kledingboetiek. Beviel helemaal niet. In andere Belgische winkels ben je verkoopster en dan paard gevallen. De eerste maanden had ik ook vreselijk veel moeite om het paard te bestijgen. Nu gaat het goed en ik moet zeggen: het is echt een heel plezante hobby." Taalstrijd Rina Cloosen (31) werkte eerst als 'gerante' in een - nu gesloten - Colour Shop in Tongeren. Nu is Rina Cloosen weer 'gewoon' ver koopster. Ze heeft de overgang goed opgevangen. Rina heeft nog geen concrete toezeggingen ont vangen. Toch verwacht ze dat ze binnenkort in een nieuw filiaal weer kan beginnen als bedrijfsleid ster. „Etos groeit snel. dat is het voordeel." Rina Cloosen woont in Hoeselt, in de buurt van haar oude filiaal in Tongeren. Ze is getrouwd - „al acht jaar" - en heeft sinds een maand of tien een dochtertje. San ne. Hobbies? „Daar is geen tijd voor. Ja, mijn dochtertje. Daar steek ik veel tijd in. En mijn man heeft onder het huis een fitness- studio aangelegd. Vroeger sportte ik ook graag. Nu ontbreekt het me alleen aan de tijd om uitgebreid van die apparaten gebruik te ma ken." Een klant komt binnen en klopt de sneeuw van zijn jas. Geduldig staat Greet Philippaerts hem te woord. Even later zegt ze dat juist zo aantrekkelijk te vinden aan deze baan. Het omgaan met mensen. „Ik deed een marketing-opleiding. Na een jaar ben ik gestopt. Via vakan tiewerk heb ik hier een vaste baan gekregen als verkoopster. Ik wilde veel liever de praktijk in." Greet (21spreekt over een 'drukke, op merkelijke dag' voor het Etos-fi- liaal. De Belgische topgroep Clou- combineren. En ja, misschien heb ik er later binnen het bedrijf nog iets aan." Ze woont nog thuis, maar Greet heeft wel een vaste vriend. „Zonder al te grote plannen voor de toekomst, hoor." Veel vrije tijd heeft ze niet. „Geen echte hobbies, nee." Ze lacht: „In mijn vriend gaat natuurlijk ook veel tijd zitten". Promotie Ilse Bollen werkt full-time als ver koopster. Van de vijf medewerk- blijf je dat. Bij Etos is dat gelukkig anders." Ilse zal dat binnenkort zelf ervaren. Volgende maand gaat een nieuw filiaal open in Leuven en dat betekent voor haar een promotie. Ze wordt daar eerste verkoopster. De sfeer bij deze Etos in België is ook anders. „We spreken elkaar aan bij de voornaam. Op andere plaatsen in België ondenkbaar. Daar is het twintig jaar lang me vrouw dit, meneer dat. Hier heb je met iedereen goed contact. Je di recte collega's, je personeelschef, de mensen van het hoofdkantoor van Etos-België in Antwerpen. Nee, ik ben echt blij dat ik hier ben gaan werken." Ilse Bollen komt uit mis schien wel de eerste Vlaamse Etos- familie. „M'n moeder werkt in het filiaal in Tienen. Zo ben ik ook hier terechtgekomen." Tienen was ook de plaats waar ze stage liep. „Maar dan zit ik liever in Hasselt. De men sen in Tienen zijn anders. Bijna Waals." Ze woont met haar man in Landen, precies tussen Hasselt en Leuven. In Landen is Ilse ook lid van een ruitervereniging. Op aan raden van twee vriendinnen werd ze lid. „Na lang aarzelen. Ik ben vroeger als jong meisje van een Open deuren Ook Martine Claickens werkte tijdelijk in The Colour Shop in Ton geren. Daar woont ze ook nu nog, bij haar ouders. „Ik moet nu elke dag zo'n vijftig kilometer reizen. Dat is lastig, maar het werk zelf doe ik met plezier." Martine is 21 jaar en werkt 27 uur per week. Voor haar komst bij Etos volgde ze een opleiding tot schoonheidsspecia liste. Plannen om op dat terrein iets te ondernemen, heeft ze niet. „La ter wellicht. Maar het zou ook mooi zijn een eigen winkel te be ginnen. Of bij Etos als gerante werken. Ik weet het nog niet pre cies. Maakt ook niet veel uit. Zo lang het hier goed gaat, hoor je me niet klagen." Toeval of niet, ook Martine Claickens zit graag te paard. „Niet te vaak, het moet een hobby blijven. En zoveel vrije tijd is er niet. De reistijd komt er ook nog eens bij." Buiten sneeuwt het niet langer. Toch trekt via de oude 'steenweg' naar het noorden een wit Hasselt en Belgisch Limburg voorbij. Bij de grens weer een douanier. Een Nederlander, deze keer. Ook hij steekt zijn hand op en zwaait.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 12