ZE LOPEN NIET MEER VOOR ELK WISSEWASJE NAAR DE OR OR OPERATIONS HOUDT ADVIESRECHT DOELSTELLING Arbo-aanpak OR Albro maakt medewerkers mondiger Flitsen pagina 11 Henk Fikke (1.) en Nico van der Tol voorde nieuwe hake-ott-bakkerij. Er zijn maar weinig terreinen waarop een OR zich zo duidelijk kan laten gelden als op het gebied van de arbeidsomstandigheden. Vooral in de produktiebedrijven hebben de OR'en zich vol overgave op de Arbeidsomstandighedenwet, kortweg Arbo-wet. gestort. En met succes, zoals blijkt uit een bezoek aan de Albro Bakkerijen. ..Het ziekteverzuim ligt onder het landelijk gemiddelde. Dat moet er iets mee te maken hebben!" We zijn hier in een bakkerij en der halve wordt er dus koek bij de koffie geserveerd. Gevulde koeken en ko kosmakronen. De lekkernijen zijn, naar we mogen hopen, geheel op vei lige wijze vervaardigd, zonder ge vaar voor de gezondheid van de me dewerkers en onder omstandigheden die het welzijn ten goede kwamen. Mocht dat niet het geval zijn, dan loopt de betrokken produktiechef een grote kans om door de OR ter verant woording te worden geroepen. FORMULIER De OR heeft namelijk een adequate procedure ontwikkeld om eventuele onvolkomenheden in de arbeidsom standigheden te signaleren en aan de kaak te stellen. Hoe? Simpel. Je zorgt er als OR eerst voor dat het werkoverleg overal in het bedrijf van de grond komt. Daarna zie je erop toe dat bij elk overleg het punt 'Arbeids omstandigheden' op de agenda staat en vervolgens laat je de verslagen van dat overleg opsturen naar het OR-secretariaat. Op die manier kom je alles aan de weet en kun je indien nodig tot actie overgaan. Afdelingen die een werkoverleg overslaan krij gen prompt een formulier van de OR waarin om opheldering wordt ge vraagd. Blijkt uit de verslagen dat er bepaalde zaken niet worden opge pakt, dan kan de chef eveneens een formulier tegemoet zien. Als er na drie formulieren nog geen sluitende verklaring is binnengekomen, dan wordt de kwestie bij de directie aan gekaart. TRAPLEUNING OR-voorzitter Henk Fikke en Nico van der Tol, lid van de VGW-commissie (veiligheid, gezondheid en welzijn) Zolang de arbeidsvoorwaarden bij Albert Heijn niet voor alle onderdelen gelijk zijn, is de OR Operations niet van plan het adviesrecht over de gedecentraliseerde concernregelingen af te staan aan de Groepsondernemingsraad (GOR). Dat heeft de OR vorige maand laten weten aan de directie van Albert Heijn. De directie had de vijf OR'en gevraagd hun adviesrecht over de re gelingen af te staan aan de GOR, omdat het eenvoudiger is alleen aan de GOR advies te vragen dan aan vijf verschillende OR'en. De OR'en Vers 1, Vers 2 en Hoofdkantoor, hebben inmiddels positief gereageerd op het verzoek van de directie. De OR Distri butie liet eerder al weten niet bereid te zijn om de adviesbevoegdheid af te staan aan de GOR. De OR Opera tions heeft zich daar nu bij aangeslo ten. ,,De OR Operations deelt het standpunt van de directie om te ko men tot een geïntegreerd arbeids voorwaardenbeleid voor geheel Al- bert Heijn, maar vindt dat alle ar beidsvoorwaarden dan wel voor alle onderdelen gelijk zouden moeten zijn. Omdat de directie dit niet nodig vindt, is de OR de Operations van mening dat er geen aanleiding is het adviesrecht op dit moment over te dragen aan de GOR", aldus de OR. Onder verantwoording van de COR zijn zeer te spreken over de door de OR ontwikkelde procedure. Het zit leuk in elkaar, al zeggen ze het zelf. En, wat belangrijker is, het blijkt nog te werken ook. „Vorige week hebben we vijf formulieren verstuurd. Ze zijn allemaal terug. Ingevuld en wel", al dus Fikke. „We zijn er nu een half jaar mee bezig en het gaat steeds be ter", zegt Van der Tol. „Vroeger wer den we als VGW-commissie aange klampt als er ergens een trapleuning loszat, of een machinekap ontbrak. Dat zijn zaken die nu in het werkover leg worden afgehandeld. De mensen zijn opmerkzamer geworden en los sen nu veel dingen zelf op. Ze voelen zich meer betrokken en zijn mondiger geworden. Ze lopen niet meer voor elk wissewasje naar de OR. Daar door kunnen wij ons meer op beleids matige zaken richten." Zeker, het loopt aardig, maar het kan volgens de OR-leden nog een stuk beter. Nico van der Tol: „Arbo is nog niet op elk werkoverleg een vast agendapunt. Daar werken we nog aan. Het is ons streven om de mensen nog actiever en mondiger te maken. Ja, het ideaal is natuurlijk als we geen formulieren meer hoeven te versturen, maar het zal nog wel even duren voor het zover RUGKLACHTEN Het Arbo-besef is de laatste jaren flink gegroeid bij Albro. Dat komt niet in de laatste plaats omdat de veiligheid, gezondheid en welzijn van de medewerkers ook de directie ter harte gaan. Over gebrek aan me dewerking van die kant heeft de OR althans niet te klagen. „De directie zit in veel gevallen op dezelfde lijn als wij", aldus Fikke. „We hebben elk jaar een bijeenkomst met het hele managementteam. Daar staat Arbo altijd hoog op de agenda." De samen werking op Arbo-gebied tussen OR en directie heeft tot nu toe al het nodi ge succes opgeleverd. Een kleine greep: de rugklachten van medewer kers op de inpakafdeling behoren tot het verleden dank zij nieuwe stoelen; monotoon werk is geautomatiseerd; werkkleding, schoeisel, stofbrillen en oorkleppen zijn verbeterd; de kan tine serveert nu ook magnetronmaal tijden en bevat een koekvitrine waar uit de medewerkers zichzelf kunnen trakteren. „Allemaal kleine dingen waardoor mensen prettiger naar hun werk gaan", aldus Nico van der Tol. DEEGKUIPEN Als er vroeger een nieuwe machine moest komen, dan werd pas in laat ste instantie gekeken naar zaken als warmte-uitstraling, geluidsoverlast en bedieningsgemak. Tegenwoordig krijgen leveranciers een door de OR ontwikkelde checklist waarop staat aan welke eisen de machine moet voldoen. Van der Tol: „Leden van VGW-commissie en direct betrokken medewerkers gaan zelf mee naar le veranciers om apparatuur te bekij ken. Laatst moesten er nieuwe deeg- kuipen komen voor de banketafde ling. Wat bleek tijdens ons bezoek? Die dingen waren te laag. De mensen moesten veel te diep bukken. Op ver zoek zijn die kuipen toen hoger ge maakt. Het vergroot de betrokken heid natuurlijk enorm als mensen zien dat hun adviezen serieus worden genomen. Op die manier wordt opti maal gebruik gemaakt van de des kundigheid van de vloer." BUITENWERELD De nieuwe bake-off-bakkerij. Ook een mooi voorbeeld. Vanaf het begin is de ÖR bij de bouw, de' inrichting en de aanschaf van machines betrokken geweest. Het resultaat mag er zijn. Voorzitter Fikke: „De OR heeft daar een belangrijk stempel op gedrukt. We hebben op zaken gelet als kleu ren, veiligheid, kleedkamers, dou ches, onderling contact. Kunnen de medewerkers elkaar zien? Dat soort dingen. En of ze naar buiten kunnen kijken. Het is bewezen dat dat het welzijn ten goede komt. Er is een hele rij ramen bij gekomen zodat het con tact met de buitenwereld is verbe terd. Machines zijn beoordeeld op veiligheid. En we hebben ervoor ge pleit dat machinebeschrijvingen in het Nederlands werden bijgeleverd, zodat iedereen ze kan lezen. Onze wensen zijn eigenlijk allemaal geho noreerd. We zijn dan ook uitermate tevreden over het resultaat." TEMPERATUREN Natuurlijk, er blijven altijd dingen te wensen over. Wat te denken van het terugdringen van de temperaturen in de bakkerij. Daar is de OR druk mee bezig. Nico van der Tol:,In het verle den is er nooit gekeken naar de warmte-uitstraling van de ovens. Te genwoordig is dat een eis. Er blijft altijd werk te doen in een bakkerij. We moeten continu blijven werken aan het verbeteren van de arbeids omstandigheden. Maar we zijn een aardig eind op weg. Het ziektever zuim ligt onder het landelijk gemid delde. Dat moet er toch iets mee te maken hebben." OR'en die nader geïnformeerd willen worden over de Arbo-aanpak van de OR Albro zijn van harte welkom in Zwanenburg. De OR van Marvelo is inmiddels al geweest. „We zijn graag bereid om voorlichting te ge ven", verzekert voorzitter Fikke. De COR heeft onlangs een nieuwe doelstelling geformuleerd. Deze ziet er als volgt uit: „Het voeren van een doelgericht overleg op nationaal en internatio naal niveau met de Raad van Bestuur van Ahold, waarbij een optimaal re sultaat zal worden nagestreefd ten behoeve van het bedrijf en de mede^ werkers."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 11