in Marvelohuis Het lef om mannen te parfumeren WALVIS WINT ALLIANCE - TOERNOOI VerkooptrainingETOS-verkoopsters slaat aan Flitsenpagina 7 TAP- I VERGUNNING: ;#arlem staat al vast en een ipositie in het politiebureau on Alkmaar zit in de pijplijn. te)k binnen Ahold ziet John jfigelijkheden. „Bij de Vers centrale in Zoetermeer zit ook een amateur-fotograaf die ex poseert. Misschien kunnen we ons werk eens uitwisselen." Een intensieve oplei ding waaraan je in de praktijk veel hebt. Een opleiding die je over drempels helpt. Dat vin den Naomi Aferiat (22) uit Amsterdam en be drijfsleidster Liesbeth Barink (25) uit Almelo van de verkoopbevorde rende cursus van de Stichting Parfumerie Vakopleiding o.l.v. Joke Zwaini. Zowel Naomi als Liesbeth heb ben het afgelopen jaar deelge nomen aan een verkooptrai ning. De cursisten kregen vooral veel handige en prakti sche hulpmiddelen aange reikt. De cursus bestond uit vier da gen verdeeld over een periode van drie maanden. Het draaide daarbij om het verbeteren van de verkooptechniek, met als uitgangspunt het woordje WINST (Welkom heten, Infor meren, Notitie nemen, Stimu leren en Tot ziens). Worden die fases goed doorlopen, dan leidt dat tot winst voor de klant (die koopt het juiste pro- dukt, kent de toegevoegde waarde en weet wat er nog meer is) en voor de zaak (om zet, en behouden van klant). Bedrijfsleidster Liesbeth Ba- rink heeft ervaren dat dat juist is. De Almelose bedrijfsleidster: „Doordat we met meer men sen zijn geweest, is het makke lijker om de verkooptechniek aan nieuwe verkoopsters over te brengen. We merken nu al dat de omzet met name in de bijverkoop is gestegen. We hebben geleerd hoe we klanten op een leuke manier Het zaalvoetbalteam van Ahold-restaurant De Hoop Op De Zwarte Walvis heeft begin februari het jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi van de Alliance Gastronomique ge wonnen. Van de 25 restau rants bleek De Walvis over de beste schutters te beschik ken. In de finale werd het team van restaurant Vreugde en Rust na strafschoppen ver slagen. verder kunnen adviseren na dat het artikel is gekocht waar voor ze kwamen. Dat kan door goed te luisteren naar wat de klant zegt, je eigen 'ik' uitscha kelen, niet denken 'oh wat heb ik het druk', maar met de klant verder praten over bijvoor beeld haar gevoelige huid." Liesbeth geeft een voorbeeld: Als ik iets duur vind, betekent dat nog niet dat de klant dat ook vindt. Vroeger was het zo: als een klant had gekocht waar hij of zij om kwam, dan was de kous af. Nu hebben we geleerd niet bang te zijn om verder te praten en om dat op een leuke en ontspannen manier te doen. Want de klant mag het nooit als opdringerig gaan er varen." Ook Naomi Aferiat, die ruim een jaar bij Etos werkt, waar deert met name de praktijkge richte aanpak van de training. „Eerst vond ik het gek om een klant te parfumeren. Op een gegeven moment was het heel normaal geworden en ging ik zelfs mannen parfumeren. Ik heb meer lef gekregen." Ze gaat verder: „Kijk, een pro- dukt verkopen waar de klant om vraagt, is niet moeilijk. Het verder stimuleren van de ver koop, daar komt veel meer bij kijken. Goed luisteren naar de klant, die altijd wel iets vertelt waarop je kunt inspringen. Iets uitleggen of een oplossing aandragen voor een probleem waarmee de klant zit, betekent al gauw dat hij of zij iets erbij koopt of daar later op terug komt." Naomi realiseert zich dat voorop staat dat de warenken nis goed moet zijn. Ze houdt dat dan ook nauwgezet bij. „Ik ben oorspronkelijk schoon heidsspecialiste en kapster. Al les wat met het vak heeft te maken boeit me. Omdat ik met een collegaatje was, konden Naomi Aferiat parfumeert een klant. we elkaar stimuleren om in de praktijk met het geleerde aan de slag te gaan, ook al vonden we sommige dingen in het be- gin gek." V.l.n.r. mw.J. v. Toledo en de heren D. Bootsman, N. de Bruin, W Zandt, R. Möllenkamp11.P. Boekelaar, R. Haak, R. Ernst, AW. Vriend.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 7