FNS blaast binnenstad Cleveland nieuw leven in CLEVELAND, OHIO paginn d( Vervolg van pagina 1 Kroger, Fisher Foods en an dere", vertelt Bogomolny. „Die besloten geen zaken meer te doen in de city. Het werd ze te moeilijk en te duur. Ze gingen allemaal naar de buitenwijken. FNS besloot juist om wèl winkels in de city te openen, omdat we ie dereen willen bedienen, on geacht inkomensniveau of huidskleur." Tranen Gesteund door de gemeente, ontwikkelde FNS een strate gie die voorzag in de opening van negen superstores in de arme buurten. Drie jaar gele den ging de eerste open, een trum gebouwd, alleen omdat wij één van de huurders zou den zijn!" Vorig jaar opende FNS de tweede nieuwe Finast op Buckeye-road in de wijk Buckeye-Woodland. „Bij de opening komt er een vrouw binnen die met tranen in haar ogen tegen me zegt: Ik had nooit verwacht de dag nog mee te maken zó te kunnen winkelen in mijn eigen buurt." Burgemeester De bevolking is enthousiast en de gemeente is zo moge lijk nog enthousiaster. De nieuwe winkels passen uit stekend in het gemeentelijke Dick Bogomolny nieuwe winkel aan West 110 Lorain, op de West Side van Cleveland, in een buurt waar voornamelijk Hispanics wo nen, de Spaans sprekende minderheid. „Het was voor het eerst in twintig jaar dat er een nieuwe supermarkt in ci ty werd geopend," meldt Bo gomolny met gepaste trots. „De winkel staat op een loka- tie waar vroeger een Sears- winkel zat. Toen Sears ver trok was iedereen bezorgd. De buurt ging achteruit, het voorzieningenniveau daalde. De komst van Finast bracht daar verandering in. Er is een compleet nieuw winkelcen- beleid om de verpauperde binnenstad nieuw leven in te blazen. Burgemeester Mi chael White laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan om FNS in het openbaar lof toe te zwaaien. Tot op de lokale TV-zender aan toe. „De gemeente is erg blij met ons, omdat we niet praten maar doen. FNS doet echt iets aan de renovatie van de stad. Wij doen wat niemand an ders doet: supermarkten ope nen in de city. En het mooie is dat dat belangen van de ge meenschap hier hand in hand gaan met de belangen van het bedrijf. Dat maakt het zo inte- Finast-superstores in en om Cleveland. Biefctuk Natuurlijk, de winkels in de binnenstad brengen aparte problemen met zich mee. „Maar," zo zegt Bogomolny, „we krijgen alle medewer king van de gemeente. Bo vendien hebben we ook be waking in de winkels, zodat de klanten zich op hun ge mak voelen." Behalve aan de beveiliging stellen de lokaties ook spe ciale eisen aan de commer ciële bedrijfsvoering. Op de eerste van de maand krijgen veel buurtbewoners hun loon, of als ze niet werken, een bijstandsuitkering met voedselbonnen. "Zoals in elk land is er dan meer vraag naar biefstuk, dus moeten we zor gen dat er biefstuk is. Maar aan het eind van de maand moeten we extra bonen, maïsmeel en kip op de schap pen hebben, de goedkopere levensmiddelen. De eerste week van de maand is de om zet zeker 16% hoger dan in de vierde week. Dat heeft ge volgen voor de personeels planning." De bewoners van de city eten veel vis. Maar het soort vis dat ze kopen is met kop en staart. Ze willen de hele vis zien om zeker te zijn dat ze vers is. In de rijke buitenwijken ver kopen we dat niet. Daar wil len ze kant-en-klare filets. Dat zijn dingen die je moeten we ten." Miljoen dollar Ahold heeft vorig jaar een miljoen dollar geïnvesteerd in de Cleveland Develop ment Cooperation, een non profit organisatie die helpt bij het opknappen van de ver waarloosde buurten. Bogo molny: „Onze business hier is afhankelijk van het opknap pen van die buurten. Over vijf jaar is de binnenstad on herkenbaar veranderd. FNS zal daar een belangrijke bij drage aan leveren. Uiteinde lijk zullen we negen grote Fi nast-stores in de city' hebben. Daarmee bestrijken we het hele gebied. Er wonen wel meer dan 500.000 mensen, en wij zijn praktisch de enige met supermarkten hier. Ons marktaandeel in de city zal straks meer dan 50% zijn." 209 medewerkers en daar van zijn er 170 zwart. Bogomolny: „Twee jaar gele den maakten we bekend dat we daar een winkel zouden openen. Sindsdien zijn er al veel nieuwe huizen ge bouwd. Dat was in jaren niet gebeurd. De buurt is enorm opgeknapt. De bewoners konden nauwelijks wachten tot we opengingen. Store-ma nager Joe Polomsky en zijn managementteam hebben zich voor de opening voorge steld aan alle kleine winke liers in de omgeving. Die wa ren bang voor ons, maar de meesten profiteren juist van onze komst." Finast Garrett Square. A Garrett Square ressant. De buitenstaander zegt: "FNS is gek om zich in die buurten te wagen". Maar de winkels die we daar heb ben draaien als een trein!" Half november 1990 werd in de wijk Garrett Square, de armste buurt van Cleveland, de nieuwste Finast-supersto re op feestelijke wijze ge opend. Tot de gasten behoor den leden van de gemeente raad en vertegenwoordigers van de staat Ohio. De winkel behoort met een oppervlakte van ruim 6.500 m' tot de al lergrootste Finast-stores. In gericht volgens de nieuwste inzichten, met grote vers- en non-foodafdelingen en een apotheek. 'State of the art' zo als de Amerikanen zeggen. In de winkel werken in totaal Finast Garrett Square.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4