Prinses Anne bij AMS Ahold know-how voor Tsjechische winkels Koning Winter op het bord Alle AH-winkels nu uitgerust met computer Flïtieli ïpöc/i'ria(3 Persconferentie in Praag Golfoorlog De Golfoorlog houdt iedereen bezig. De gevolgen strekken zich uit tot ver buiten het Midden-Oosten. Ons wordt regelmatig ge vraagd of er effecten zijn op de Ahold-ondernemin- gen. Gelukkig zijn we in de levensmiddelendetail handel minder gevoelig voor de zakelijke gevol gen van deze oorlog dan in andere branches. De consument is echter toch wat onzeker geworden, waardoor er vaker dan an ders gekozen wordt voor bekende produkten en de vaste winkel. In Nederland, met Albert Heijn, Gall Gall en Etos, bieden we een stukje ze kerheid aan de consu ment, die niet in de stem ming is voor 'experimen ten'. Iets anders is de situatie in de Verenigde Staten. Daar staan enige van onze win kels in gebieden die een sterke economische te ruggang ervaren. Natuurlijk zijn de Ameri kaanse consumenten heel nauw bij de oorlog be trokken. Door het vast houden aan duidelijke formules slagen onze win kels in bijvoorbeeld New- England, New Jersey en Connecticut, er in hun doelstellingen, ook in de ze moeilijke periode, te realiseren. Ingaan op de wensen van de klant, aan sluiten bij zijn behoeften, een prettige winkelsfeer, blijken ook in econo misch flink teruggevallen gebieden en ondanks de oorlog, tot dusdanige klantenbinding te leiden, dat het met de verkopen toch goed gaat. Heeft de oorlog invloed op het Nederlands pro- duktaanbod of de pro- dukt-kwaliteit? Nee, abso luut niet. Fabrikanten hebben volop grondstof fen, de produktstroom stagneert niet, en we heb ben dan ook geen pro bleem om onze schappen te vullen.Gaan energie- en transportkosten omhoog door de oorlog? Ook dat is een vraag die veel ge steld wordt. Olielanden uit de hele wereld, met Saoedie Arabië voorop, brengen zeer grote hoe veelheden olie op de markt. Het ziet er daarom naar uit dat de prijzen van energie voorlopig rede lijk stabiel blijven. Exter ne factoren die met de oorlog verband houden, beïnvloeden op dit mo ment dus nauwelijks de gang van zaken in het be drijf. Het werk gaat door. Concern-top en directies van de bedrijfsonderde len concentreren zich niet alleen op vandaag, maar vooral ook op de toekomst. Tal van beslis singen worden voorbe reid en genomen, zodat we straks onze goede con currerende positie zullen kunnen houden. Laten we hopen dat de oorlog snel achter ons ligt. Hoofdredactie Flitsen «w Vorige maand is de laatste van de ruim 550 AH-winkels uitgerust met een eigen winkel computer. Daarmee werd een belangrijke fase in een veelomvat tend automatiserings project afgerond. De winkelcomputer stelt de winkelteams in staat hun werk efficiënter te organiseren. Van sneller afrekenen via de scan- ningskassa tot beter zicht op omzet en urenver- bruik. Dank zij de compu ter kunnen de winkels hun bedrijfsvoering en daarmee de serviceverle ning verder verbeteren. De winkelcomputer is met andere woorden een belangrijk hulpmiddel bij het handhaven van de sta tus van Albert Heijn als marktleider. AMS, het Europese samemver- kingsverband waar Aholcl deel van uitmaakt, was begin februari voor bet eerst in zijn bestaan aanwezig op een beurs voor leveranciers en producenten van levensmid delen. De AMS-stand op de Londonse beurs 'Better Made in Britainwerd behalve door vele Britse leveranciers, ook bezocht door Prinses Anne. Links AMS-president Fritz Ahlqvist. Een paar nachtjes vorst en het advertentiebord in een Albeit Heijn filiaal verandert op slag. Houten noren, kunst schaatsen, Friese doorlopen en priksleeën.... de inboedel van heel wat stoffige zolders en koude schuurtjes wordt meteen overhoop gehaald zo blijkt uit de aanbiedingen. „Schaatsen in allerlei soorten en maten worden er aange boden. Het hangt echt drie- dubbeldik op bet advertentie bord", zo meldt Vincent B/ui/s (zie foto), afdelingsma nager slagerij in filiaal 1069 in Oegstgeest, enkele dagen nadat Koning Winter in Ne derland heeft toegeslagen. Het bord is een prima stukje service voor de klanten, zo is Vincent van mening. „Et- wordt driftig gebruik van ge maakt. Zelf heb ik ook wei eens een kindei fiets i oor mijn zoontje gekocht via een ad vertentie op het bord. "De ver schillende seizoenen zijn trouwens prachtig op het bord te volgen. Vincent: „Nu zijn het volop schaatsen, in bet voorjaar komen de J'iets-aan biedingen en na de zomer is het de beurt aan de vouwwa gens en caravans. Sinds het afscheid van het communisme volgen de politieke veranderingen in Tsjecho-Slowakije el kaar snel op. Ahold moet zijn plannen als gevolg hiervan bijna wekelijks bijstellen. Een definitieve doorbraak in het overleg wordt binnen enkele weken verwacht. Onlangs hield Ahold een pers conferentie in Praag om zijn plannen uiteen te zetten. Ahold kondigde vorig jaar aan om met 3 Tsjechische winkelketens, Pramen Ostra- va, Potraviny Usti Nad Labem en Potraviny Brno, te gaan sa menwerken. Het besluit van Tsjechische politici om alle staatsbedrijven, waaronder winkels en distributiecentra, aan particulieren van Tsje chische nationaliteit te ver kopen via veilingen, dwingt Ahold tot een andere aanpak. Fritz Ahlqvist, binnen de Raad van Bestuur verant woordelijk voor Europa: Ahold blijft vol goede moed en probeert via een flexibele opstelling zijn voorgenomen activiteiten in Tsjecho-Slo wakije, binnen de wettelijke mogelijkheden, toch te reali seren. Vooral onze mensen van Euro-desk werken hier aan intensief." In Praag vertelde Ahlqvist vertegenwoordigers van de kranten, televisie en radio dat onze onderneming nog steeds graag haar kennis en ervaring op het gebied van winkelketenexploitatie en distributie naar Tsjecho-Slo wakije wil brengen. „Hier voor is echter wel een be hoorlijk aantal door ons te controleren winkels nodig om als basis te dienen van een grote organisatie. Binnen zo'n organisatie kunnen fran chisers een belangrijke plaats innemen," stelde Ahlqvist, „maar een aantal goede eigen winkels is noodzakelijk om als voorbeeld en anker te functioneren." De reacties van de Tsjechische media vertegenwoordigers op dit standpunt waren positief. Zeggenschap Ahold wil samen met Tsjechi sche partners een onderne ming oprichten. Deze onder neming, waarin Ahold 51% van de zeggenschap zal moe ten bezitten, kan dan een ke ten van moderne winkels, zo wel filialen als ffanchisewin- kels, en enige distributiecen tra ontwikkelen. Goede loka le en buitenlandse produk ten, tegen een attractieve prijs, komen dan binnen het bereik van de Tsjechische consument. „De kennis om dit te doen hebben wij bij Ahold in huis", aldus Ahlq vist. „En een financiële inves tering is beschikbaar om de ze doelstellingen te berei ken". In de komende weken zal duidelijk worden hoe de voorgenomen plannen tot uitvoering gebracht kunnen worden. Als de politiek en wetgeving in Tsjecho-Slowa kije niet te veel veranderen, en buitenlandse bedrijven, zoals Ahold, de mogelijkheid krijgen om hun know-how in het land te gebruiken, is er een redelijke kans dat Ahold daadwerkelijk aan de slag kan in Tsjecho-Slowakije. Maar zekerheid is er nog niet. In tussen gaan de medewerkers van Ahold's Euro-desk en de lokale partners door met het ontwikkelen van gezamenlij ke plannen.

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 3