OVER SAMENWERKING, INDUSTRIBUTIE, MEEVALLERS EN ZEPERDS Leontien sportvrouw van het jaar De tussenbalans van AMS volgens AH's Krijn Dorsman Industributie Fantasie Flitsen pagina 5 Een jaar geleden waagden negen Europese toon aangevende detailhandelsbedrijven, waaronder Ahold, zich aan een unieke commerciële onder neming. Negen bedrijven uit negen verschillende Europese landen, alle succesvol op hun eigen markt, verenigden zich in het samenwerkingsver band AMS (Associated Marketing Services) .Inmid dels is het aantal partners uitgegroeid tot elf. Na een jaar samenwerking, waarin meer dan 90 pro jecten werden gestart, vroeg Flitsen AH's Krijn Dorsman naar de tussenbalans. Marketingsynergie, dat is de doelstelling van AMS. Door middel van kennisuitwisse ling en schaalvergroting ho pen de deelnemende detail- handelsbedrijven zowel voor zich zelf als voor hun leveran ciers kostenbesparingen en Door Rob van Straten andere voordelen te realise ren. Krijn Dorsman, commer cieel directeur Albert Heijn en lid van de AMS Advisory Board: „Het meest bijzonde re van AMS is misschien dat bedrijven die in verschillen de markten opereren, bereid zijn naar elkaar te luisteren, zich te verdiepen in eikaars problemen en te zoeken naar gemeenschappelijke oplos singen, hoe moeilijk dat soms ook is." Als lid van de Adviso ry Board heeft Dorsman de taak om de AMS-coördinato- ren te adviseren bij de keuze en de aanpak van de projec ten. Als commercieel direc teur van Albert Heijn let hij er uiteraard goed op dat Al- bert Heijn bij de samenwer king voldoende aan zijn trek ken komt. „Een jaar geleden hadden we realistische verwachtingen. We wisten dat er heel wat hindernissen te nemen zou den zijn. Denk alleen maar aan het taalprobleem en aan de verschillende bedrijfscul turen. Nu kunnen we zeggen: de voorlopige resultaten stemmen tot tevredenheid. Er zijn geen wonderen ge beurd, maar we zijn er zeker van dat we op de ingeslagen weg door moeten gaan. Mee vallers zijn voor AH vooral het papierwarenprojcct en het kaasproject. De schaal grootte die de partners kun nen bieden, levert de papier fabrikanten grote effiency- voordelen op. Bij het kaas- project levert de directe im port flinke voordelen op. Bo vendien profiteren we bij dit project van de kennis en de contacten van Dansk Super- marked en Casino. In aardap- Industributie wordt de nieuwe marketing term „In de synergie, de meer waarde die we via AMS willen bereiken, moeten niet alleen de detaillisten, maar ook de leveranciers delen", bena drukt Dorsman. „Voordelen voor de leverancier, dat kun nen zijn: een nieuwe markt, ondersteuning bij promotie acties, betere benutting van de produktiecapaciteit. e.d." Een goede relatie met leve ranciers heeft Albert Heijn al tijd al nagestreefd. En dat de leveranciers deze inspannin gen herkennen blijkt onder meer uit het feit dat Albert Krijn Dorsman m) 01 wiegt i aak met de Nederlandse AMS-coördinatoren en de algemeen directeur van AMS, Dieter Disselkamp r). Disselkamp geeft vanuit Zug in Zwitserland leiding aan de 10 Europese AMS-coördina toren. Links één i an de tu ee Nederlandse coördiia to ren, Gerard van Breen. Van Breen coördineert non- foodprojecten o.a. cosmetica, luiers en was- en reini gingsmiddelen). De andere Nederlandse coördinator. Victor Hoy 'nek i an Papendrecht (niet op de foto coördi neert bloemen-, groente- enfruitprojecten. Heijn op 7 januari de Indus- tributietrofee 1991 kreeg. Deze trofee, die AH nu voor de derde keer ten deel valt, wordt jaarlijks ter beschik king gesteld door het tijd schrift Foodmagazine. Een enquête onder fabrikanten heeft uitgewezen dat AH als de beste handelspartner wordt ervaren. AH eindigde Leontien van Moorsel, medewerkster van de Boekelse AH franchise- winkel, is uitgeroepen tot de Nederlandse sportvrouw van 1990. De uitreiking van de Jaap Eden-trofee werd afgelopen maand rechtstreeks uitgezon den door de AVRO. Leontien, in oktober vorig jaar uitgebreid geïnterviewd door Flit sen, heeft de uitverkie zing te danken aan haar wereldtitels ach tervolging en ploegen tijdrit. Zwemster Ma rianne Muis en triatlete Thea Sybesma werden, met een grote punten- achterstand op Leon tien, tweede en derde. als eerste in alle vier de cate gorieën: kwaliteit en vakman schap, houding en betrouw baarheid, het communiceren van gemaakte afspraken en de mate van meedenken met de fabrikant en vernieu wingsgezindheid. „'Industributie' is leuk ge vonden", zegt Dorsman. „Het geeft aan dat je in dustrie en distributie als een eenheid moet zien. Dan kun je produktie- en distributieprocessen zo danig op elkaar afstem men dat de gezamenlijke voordelen optimaal zijn. En dat is nu juist hetgeen we via AMS nog beter den ken te kunnen realiseren dan op eigen houtje." Lang niet alle projecten zijn voor alle partners interes sant, maar dat vindt Dorsman absoluut geen probleem. „Bij sommige projecten valt de meerwaarde voor je eigen bedrijf tegen en dan moet je niet aarzelen, maar er ge woon niet instappen of des noods er halverwege uitstap pen. Aan projecten hoeven niet noodzakelijkerwijs veel partners deel te nemen om ze succesvol te laten zijn." Naast de produktprojecten ziet Dorsman andere voorde len die via AMS zijn te berei ken. Van de grote kennis die het Zwitserse Migros heeft op het gebied van milieu vriendelijke en kwalitatief hoogstaande landbouwteelt, heeft Albert Heijn dankbaar gebruik gemaakt bij het ont- De elf AMS-partners nog eens op een rijtje: Ahold Allkauf, Duitsland Groupe Casino, Frankrijk Argyll Group, Engeland Dansk Supermarked, Denemarken Hagen Gruppen, Noorwegen ICA, Zweden Kesko, Finland Gruppo Rinascente, Italië Mercadona, Spanje Migros, Zwitserland wikkelen van het gecontro leerde-teeltprogramma. Ook op het gebied van logistiek, samenwerkende kwaliteits adviesdiensten, verzekeren en winkelinrichting liggen volgens Dorsman nog volop mogelijkheden. Enthousiast wordt Dorsman als hem gevraagd wordt naar de mogelijkheden voor pro motie-acties in de toekomst. ,Als ik mijn fantasie de vrije loop laat, stel ik mij voor hoe we een schitterende landen- promotie zouden kunnen or ganiseren, met produkten van één van de partners. Je zoekt samen met de partner 100 lang houdbare produk ten uit die hij normaal altijd op de planken heeft staan, je bestelt de artikelen en alles wat je overhoudt stuur je te rug. De partner, voor wie het zeer gangbare artikelen zijn, kan ze zonder problemen in zijn eigen winkels nog verko pen Je kunt het je dan per mitteren om de klant heel bij zondere artikelen aan te bie den. De gigantische zeperds (de onverkoopbare artike len), die er ongetwijfeld tus sen zullen zitten, stuur je ge woon terug. Dat is voorlopig nog fantasie, hoor...", voegt Dorsman haastig toe. „We zijn nog niet zover, maar wel goed op weg."

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 5