NATIONALE GROEI DOOR INTERNATIONALE SAMENWERKING Ahold en Europa Stein Erik Hagen, president Hagen-Gruppen: f l pagina 4 Flitsen De jongste AMS-partner van Ahold, en de enige partner die het afgelopen jaar nog niet aan de lezers van Flitsen is voorgesteld, is de Noorse Ha gen-Gruppen. De plannen van het Noorse levens- middelendetailhandelsbedrijf, dat officieel pas sinds 1 januari van dit jaar lid is van AMS, getuigen van ambitie. Terwijl het bedrijf momenteel een marktaandeel van 12% heeft, streeft het manage ment naar een marktaandeel van ongeveer 30% in 1993. Door Rob van Straten uit olie- en gasreserves. Ook beschikken ze over grote hoeveelheden vis, mineralen en hout. De detailhandel is minder grootschalig opgezet dan in landen als Nederland, Engeland of Duitsland, maar de assortimenten zijn kwali tatief goed vergelijkbaar met wat er in deze landen te ver krijgen is. „Het lidmaatschap van AMS komt op het juiste moment", zegt Hagens presi dent Stein Erik Hagen. „We zitten in een fase van snelle groei. Enerzijds kan die groei goed ondersteund worden door een verdere verbete ring van ons assortiment via AMS-projecten. Anderzijds zijn we nu groot genoeg om ook zelf voldoende bij te kun nen dragen in het samenwer kingsverband." Hagen-Grup pen is volledig in het bezit van de familie Hagen. Stein Erik Hagen is pas 34 jaar oud, maar is al vanaf 1982 presi dent van het bedrijf. Zijn va der Odd Hagen, opende de eerste Hagen-winkel in 1956. Noorwegen met een markt aandeel van 20%. Groei Dat Hagen-Gruppen inder daad een snelle groei door maakt, blijkt uit de omzetcij fers van de afgelopen twee jaar. De jaaromzet over 1990, die wordt geschat op bijna 7 miljard Noorse Kronen 2 miljard is tweemaal zo hoog als die over 1989. De jaarlijk se groei van de Noorse detail- handelsmarkt is niet meer dan 1 a 2 De groei is dan ook vrijwel volledig tot stand gekomen door het openen van nieuwe winkels en door overnames van bestaande winkels. De twee sterke win kelconcepten van Hagen- Gruppen zijn Rimi en Arena. Rimi is een discountformule: lage prijzen en een beperkt assortiment. Een gemiddelde Rimi-winkel telt 4 kassa's. Arena-supermarkten zijn ge middeld genomen een stuk groter. De volgende afdelin gen zijn in een Arena-winkel te vinden: vlees, vis en delica tessen; groente en fruit; zui vel; droge kruidenierswaren; bake-ofif. Het aantal kassa's bedraagt gemiddeld 7. „De hypermarktformule", stelt Hagen, „is waarschijnlijk niet erg geschikt voor Noorwe gen. Daarvoor is het land te dun bevolkt." Volgens presi dent Hagen zal, ondanks het enorme succes van de Rimi- keten in de afgelopen jaren, de grootste groei worden ge realiseerd in de Arena-keten. Ook zal een nieuw winkelty pe ontwikkeld worden, geba seerd op versprodukten en kant-en-klaarmaaltijden. Wat onderscheidt de Noorse consument van de overige Europeanen? „Noren hech ten enorm aan huiselijkheid", zegt Hagen, „maar hun maal tijden willen ze wel graag op het niveau van dat van een goed restaurant hebben." Ty pisch Noorse produkten zijn volgens Hagen geitekaas, bruin van kleur en zoetig van smaak „flatbröt", een soort krokante, dunne toast en „lapskaus", een mix van ge sneden rundvlees en diverse groenten die gekookt wordt in een dikke saus. Momenteel exploiteert Hagen-Gruppen 140 Rimi-winkels en 17 Are na-winkels. Daarnaast zijn er nog zo'n 190 winkels met di verse namen, die op den duur zullen worden ingepast in de Rimi- of de Arena-keten. On geveer 100 van het totaal aantal winkels zijn Hagen-fi lialen, de overige zijn franchi- se-winkels of deels franchise en deels in eigendom van de Hagen-Gruppen. Noorwegen is met een bevol kingsdichtheid van 14 inwo ners per km- het dunst be volkte land van Europa. Over economische voorspoed hebben de vier miljoen inwo ners van het onherbergzame land echter niet te klagen. Tot diep in de volgende eeuw zijn de Noren verze kerd van grote opbrengsten Uitbreiding op grote schaal begon in 1969- De grondleg ger van de winkelketen is nu voorzitter van de Adviescom missie van Hagen-Gruppen. De Noorse keten is met een marktaandeel van 12% de nummer twee van Noorwe gen. Marktleider is Coop

Personeelsbladen | 1991 | | pagina 4