„Verkoop geschenkpakketten zit nog steeds in de lift" Joke van Ruiten, manager geschenkpakketten AHGV: Flitsen paging 9 Joke van Ruiten (44) is ruim 26 jaar werkzaam bij Ahold. Zij begon in 1964 op de afdeling Marktonderzoek in Zaandam. In 1973 ver huisde zij naar Albert Heijn Grootverbruik. Zij hield zich hier bezig met in- en verkoop. De inkoop had voor een deel betrekking op ar tikelen voor geschenk pakketten. Aanvanke lijk was dat nog een ne venactiviteit. Vanaf 1976 ging zij zich full time met geschenkpak ketten bezighouden. De dinsdagavond is haar heilige avond. Dan moet het werk wij ken voor haar grote hobby: tennis. Een deel van februari brengt zij op de ski's door. „Dan vergeet ik alles. Hou ik mij alleen maar bezig met de vraag hoe ik op mijn pootjes heelhuids naar beneden kom." Tijd en weder dienende mag Joke graag tuinieren. De tuin bij haar woning in Hoofddorp biedt daartoe volop gelegen heid. Daarnaast be steedt zij veel aandacht aan haar 16 jaar oude Ierse setter. Dagelijks gaat zij met hem op stap, weer of geen weer. Terwijl de thermometer buiten om half negen 's morgens nog tamelijk warme temperaturen aan geeft, ademt het kantoor van Joke van Ruiten een sfeer uit die doet denken aan de donkere dagen voor Kerstmis. Miniaturen van kerstbomen, bus sen met poedersuiker, flessen champagne en in kerstpapier gewikkelde dozen sieren haar bureau en de vensterbanken in de kamer. Ook de aan grenzende showroom staat duidelijk in het teken van Kerstmis. Hier kunnen bedrijven hun eigen kerstpakket samenstellen, waarbij zij de keuze hebben uit zo'n 3000 artikelen. Bij haar eerste kopje koffie slaat Joke de agenda open en zij constateert dat de afspra ken voor een bezoek aan de showroom zich al aardig op stapelen. De showrooms spe len een belangrijke rol. „On geveer 50% van onze omzet wordt in de showrooms ge realiseerd. Daar komen de grote bedrijven hun eigen kerstpakketten samenstellen. Het gaat daarbij vaak om vele honderden pakketten. De resterende 50% van onze omzet, die vorig jaar elf mil joen gulden bedroeg, komt uit de verkoop van standaard pakketten. Deze pakketten staan beschreven in een bro chure die wij na de zomer vakantie in een oplage van 45.000 exemplaren hebben verspreid onder bedrijven met meer dan tien medewer kers. In de brochure is een kaart opgenomen waarmee men de gewenste pakketten kan bestellen." Stijgende lijn De verkoop van geschenk pakketten heeft tot nu toe voortdurend een stijgende lijn vertoond, vertelt Joke, nadat zij in de showroom en kele vaste klanten heeft ver welkomd en van nuttige ad viezen heeft voorzien. „De verkoop is gestegen van 30.000 pakketten in 1972 tot 250.000 pakketten vorig jaar." Volgens Joke van Ruiten moet een geschenkpakket aan drie voorwaarden vol doen. „De kwaliteit van de produkten en de verpakking moeten goed zijn. Bovendien moeten de foodprodukten herkenbaar zijn voor de men sen. Daarnaast moet het aan bod bestaan uit produkten die de ontvanger zelf niet zo snel zou kopen. Het moet iets bijzonders, iets feestelijks zijn." Relatiegeschenken Joke van Ruiten zou haar klanten niet alleen met Kerst mis willen bedienen, maar ook bij jubilea en andere feestelijke gebeurtenissen. Joke van Ruiten: Wij hebbej i de pakketten namen van edelstenen gegeven. Dat klinkt wat leuker dan pakket 1,2 of3 of pakket A, BofC." met zeer veel enthousiasme. Marijke Reehorst meldt aan Joke dat er in de ochtend uren goede zaken zijn gedaan met een bedrijf dat al jaren lang klant is. „Dat is het leuke van dit werk. Je komt elk jaar vele bekende gezichten te gen. Daarnaast komen er elk jaar ook vele nieuwe gezich ten bij." Het team van de afdeling Ge schenkpakketten AHGV. Van links naar rechts Rat ia Beoul, administratief medewerkster (uitzendkracht), Marianne Ileus, medeiverkster telefoni sche verkoop, Kees van Rij i an Logistiek, Joke van Ruiten, Marijke Reehorst, medewerk stershowroom verkoop, en Diny Fleurbaay die vanaf 24 oktober in de showroom in AC Restaurant 't Harde werk zaam was en tot die tijd het bedrijfsleven telefonisch be werkte. „De omzet is nu vrijwel volle dig afhankelijk van de ver koop van kerstpakketten. Ik zou de activiteiten graag ver der uitbreiden. Ik denk dan bijvoorbeeld aan relatiege schenken. Het probleem is echter dat een bedrijf voor de aanschaf van een vulpen of een ander relatiegeschenk niet zo gauw aan een kruide nier denkt. Je zou deze ne venactiviteiten dus onder een andere naam dan AHGV moeten doen." Bekende gezichten Alleen Kees van Rij van de afdeling Logistiek en Joke van Ruiten zijn het hele jaar bezig met de geschenkpakketten. Marijke Reehorst werkt er van 1 september tot en met 31 december. Zij verzorgt al gedurende zeven jaar de ver koop in de showroom in Breukelen. Marianne Heus doet de telefonische ver koop. Zij doet dit al acht jaar Marijke Reehorst mnj en Joke van Ruiten (l.) in deshoiv- room met een klant.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9