Meer terughoudendheid in reclame en verkoopacties van alcohol n Mmm Feestdagen in Amerika Ahold opent kantoor in Brussel - WW Tlitsen uit Amerika v.. Ahold ondertekent code voor alcoholhoudende dranken Alcohol en filialen 'xnj*Jt&LïfA Colofon pagina 2 Flitsen Ahold voert enkele belangrijke veranderingen door in de verkoop van bier, wijn en gedistilleerd bij zijn supermarkten en slijterijen. De reclame ervoor is aangepast, evenals een aantal voorschrif ten. Zo is het filialen nu absoluut verboden drank aan te bieden op braderieën of voor sponsoring van lokale evenementen - de plaatselijke klaver- jasclub krijgt dus niet meer een paar flessen wijn om die als prijs te kunnen uitreiken. Medewerkers van Al- bert Heijn hebben al wat gemerkt van een nieuw alcoholbeleid. Een videofilm en een boekje - 'Alcohol, ofwel wat je moet weten als je wel eens alcoholhou dende dranken drinkt of verkoopt' - zijn in middels verspreid. Die geven informatie over wat alcohol is en wat er met je gebeurt als je het drinkt. Ook bevatten ze tips. Ahold wil in zijn opleidingen meer tijd besteden aan voorlich ting over alcohol. De groeiende maatschap pelijke aandacht voor verantwoord alcohol gebruik kan namelijk in het filiaal tot meer vragen leiden. En een caissière moet weten hoe ze 'nee' verkoopt aan jongeren onder de zestien die drank wil len kopen. Ahold heeft goede re denen om extra aan dacht te vragen voor verantwoord alcohol gebruik. Omdat het al coholhoudende dran ken verkoopt, natuur lijk, maar ook omdat het veel jongeren in dienst heeft - een groep waarop de over heid haar voorlichting over alcohol richt. De verstrekte informatie beantwoordt veel vra gen over gebruik en verkoop van alcohol. Bij moeilijke vragen of bij twijfel of bepaalde verkoopacties van alco holhoudende dranken zijn toegestaan, kun nen medewerkers te recht bij de beheerder, supermarktmanager of assortimentsmanager. Dit is een gevolg van de Code voor Alcoholhoudende Dranken, een serie afspraken tussen de overheid en bedrij ven die alcoholhoudende dranken produceren, impor teren, distribueren en ver strekken. De overeenkomst, die Ahold onlangs onderte kende, gaat een stuk verder dan het bekende verbod op verkoop van alcoholica aan personen beneden de zestien jaar. Op overtreding van de Code staat een geldstraf die kan oplopen tot 50.000 gul den. Het nieuwe akkoord legt be drijven beperkingen op bij het aan de man brengen van dranken die meer dan ander half procent alcohol bevat ten. Grofweg zijn daarbij drie hoofdlijnen te onderschei den, Alcohol mag in reclame niet overdadig en onmatig worden aangeprezen; mas sa's drinkende mensen in ca fés zijn dus uit den boze, evenals rijkelijk gedekte ta fels met allerlei dranken. De tweede lijn sluit bundeling van alcohol en sport uit, de derde wil voorkomen dat al cohol en jongeren met elkaar in verband worden gebracht. Dat luistert vrij nauw. Recla me mag bijvoorbeeld wel worden gemaakt met een hengelaar die een borrel drinkt, maar als zichtbaar is dat hij deelneemt aan een hengelwedstrijd (sport!dan is die reclame verboden. Een STER-spotje waarin een groepje biljarters in een café een pilsje drinkt is ook goed, maar topbiljarter Raymond Ceulemans mag het pils niet aanprijzen. Jongeren in drankreclame zijn eveneens taboe. Ook al is het model in de advertentie 26, wanneer 47e jaargang no. 11 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 50.000 Redactie secretariaat Mw. G.ü. van Buuren Albert Heijnweg 1 I KA 249 1507 EH Zaandam Tel. 075-595904 REDACTIE FLITSEN G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 hij of zij er uitziet als een 16- jarige dan is de reclame in strijd met de Code. Autootjes en t-shirts De reclamemakers van Ahold en de leveranciers kennen de nieuwe voorschriften en han delen daarnaar. Daarnaast let ten de Ahold-inkopers erop dat alles volgens het boekje verloopt. En tenslotte wordt elke actie op het gebied van alcoholica even afgestemd met de juridische afdeling. Daardoor is het bijvoorbeeld uitgesloten dat flessen drank worden verkocht met een miniatuurautootje erbij. Zo'n speeltje is gericht op kinde ren, en dus is zo'n actie ver boden. Een t-shirt in kinder maat weggeven bij een krat bier is evenmin toegestaan. Ook in de filialen gaat het no dige veranderen. De displays bij bier en wijn blijven zoals ze zijn. Wat wel verdwijnt, is zogeheten collectieve recla me: reclame voor bokbier, of voor Bulgaarse wijn. Recla me-uitingen moeten beperkt blijven tot een merk, hooguit tot een streek (Bordeaux, Beaujolais). Filialen die voorheen nog wel eens braderieën aangre pen om hun drankenassorti ment onder de aandacht te brengen, of - met toestem ming van de politie - proeve- rijen organiseerden, mogen dat niet meer. De Code staat namelijk uitstalling van alco holica buiten de verkoop ruimte niet toe, net zomin als het weggeven van gratis alco holhoudende drank. Fijne nuances In z'n meest extreme vorm Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations KA 248, 075-595720 Mw. M.M. Raap Speciaalzaken Ahold P 545, 075-593226 A. Schoen, R.P. van Straten Public Relations KA 251, 075-595727/ 595731 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen komt het verbod op uitstal ling erop neer dat een zojuist afgeleverde pallet bier met voorrang het filiaal moet worden binnengebracht. Omdat zo'n pallet daar ech ter niet voor de directe ver koop staat, zal niemand er aanstoot aan nemen. Maar wat zeker niet mag, is een fles drank voorzien van een proefflesje met een ander drankje. Dat is namelijk een verboden weggevertje. En dus is het ook afgelopen met acties als 'vijf flessen halen, de zesde gratis'. Wat wel mag is zes flessen van een tientje per stuk aanbieden tegen een actieprijs van vijftig gulden. Juist dit soort fijne nuances kan in de praktijk leiden tot discussie. Juristen hebben in middels kilo's papier volgc- pend met hun uitleg van de Code voor Alcoholhoudende Dranken. Die Code zelf is Ahold heeft vorige maand een kantoor geopend in Brussel om van daaruit de Europese belangen van het bedrijf te be hartigen, Het nieuive kantoor wordt bemand door hoofd EG-zaken mr. Aad van Ewijk, die zich inmiddels in België heeft gevestigd. De opening van het kantoor, dat zich MM II Wil BaWMMH Zoals met zoveel din gen worden ook de feestdagen in Amerika totaal anders gevierd dan in Nederland. Het begint hier in novem ber met Thanksgiving; een feest dat ontstaan is bij de eerste immigran ten als dankfeest voor de goede oogst. vastgelegd in een klein boek je met 28 pagina's. Maar om dat de 35 artikelen erin vrij algemene voorschriften be treffen, kan in bepaalde ge vallen best verschil van me- recht tegenover het gebouw van het Europese Commissie bevindt, illustreert hei toene mende belang dat Al:old hecht aan contacten op Euro pees niveau, mede in verband met de een wording i>an Euro pa na 1992. Tijdens de ope ning waren velschillende hoogwaardigheidsbekledeis Thanksgiving is een na tionale feestdag en alle winkels en kantoren zijn gesloten. In New York en andere grote steden worden specta culaire optochten ge houden, die gespon sord worden door Macy's (een groot wa renhuis). ning bestaan over de vraag of iets wel of niet mag. De on dertekenaars van de code zullen jaarlijks met de over heid nagaan of de code in praktijk goed werkt. aanwezig. Op de foto v.l.nr.-.Eons Schmid (hoofdExterne Be trekkingen AJjoldC.Brekel- mans (lidEuropese Commis sie), Aad van Ewijk (hoofd EG- zakenAJoold), W. de Boer (mi nisterie i 'an Economische Za ken) en K. Bashford (slagerij- keten Dewhurst, Engeland). Toen wij in New York gingen kijken, zagen wij voor het eerst de stoet gigantische bal lonnen, die allemaal bekende figuren voorstellen (bijvoor beeld Popeye, Olive, Minnie en Mickey Mouse). Sommige ballonnen moeten in be dwang gehouden worden door een team van 20 men sen die ze met lange touwen besturen. Dit alles wordt be geleid door fanfare en praal wagens. De laatste praalwa gen is de arreslee met de kerstman, 's Middags is er de traditionele familiemaaltijd van kalkoen, zoete aardap pels en als toetje pompoen taart. Sinterklaas Sinterklaas kent Amerika niet. Wij hebben nog wel eens geprobeerd om het te vieren maar het blijkt toch te moeilijk om een Sinterklaas sfeer in huis te halen terwijl buitenshuis niets aan Sin terklaas doet denken. Er lo pen bijvoorbeeld geen zwar te pieten rond en op school is niemand op de hoogte van het bestaan van Sinterklaas. Kerstmis wordt hier uitge breid gevierd. De tuinen worden prachtig opgetuigd met levensgrote lichtgeven de stalletjes, rendieren met de kerstman, en veel gekleur de lichtjes. Iedereen geeft el kaar al van tevoren cadeaus, die je vervolgens onder de boom legt en op kerstoch tend openmaakt. Op le kerst dag heb je vrij, maar 2e kerst dag bestaat hier niet, en op Nieuwjaarsdag zijn de mees te supermarkten gewoon open. Omdat waar ook ter wereld feestdagen een ge voel oproepen van intimiteit in familiekring is dit ook de maand waarin ik het meeste last heb van heimwee. Aan de andere kant voel ik me ook bevoorrecht om uitbundig mee te genieten van een Kerst op zijn Amerikaans! Vanuit Amerika wens ik u al len heel prettige feestdagen! FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv december 1990 W. van Geffen AH-filiaal 1133 075-172528 N. Hupkens

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2