IffWhar Zo maar Zo maar Houdbaar II, DC Zaandam yv. jg?; pagina 12 Flitsen Jaap Verkroost stopt. Ik heb hier nu een aardige baan, een flat waar ik met mijn vrouw en dochter van drie jaar woon en ik voel me soms meer Nederlander dan Turk." Kazim zegt niets te merken van enige vorm van discriminatie. „Ik werk nu twee jaar bij Albert Heijn maar uitgescholden ben ik nog nooit." Kazim spreekt goed Nederlands, maar gaat nog steeds twee keer per week naar cursus om het lezen en schrijven van die taal nog beter on der de knie te krijgen. Hij peinst er niet over terug te gaan naar zijn geboorteland. Wel om de vakantie HansSiebenlist rechts) en Geen kassa 's maar laadperrons heftrucks in plaats can winkel wagentjes, schappen zou je hier met enige fantasiepickplaatsen kunnen noemen. Dit keer dus niet 'zo maar een filiaal' maai deproduktïeafdeling Houd baar II in het Distributiecen trum Zaandam. Maandagmiddag, een straffe noord ooster wind giert over het parkeer terrein waar chauffeurs met hun opleggers manoeuvreren. Op de laadperrons en de immense ruim ten erachter is de windkracht ge luwd maar nog duidelijk voelbaar. „Dat is een nadeel van het werk hier. Het is hier vaak koud en toch tig. We hebben via verwarming en bodywarmers geprobeerd verbe tering te brengen in die werkom standigheden, maar het blijft soms behelpen." John van Heilsber gen (43) is produktieleider en heeft er 22 Ahold-jaren opzitten waarvan 8 bij DC Zaandam. Zijn team bestaat uit 180 mensen die zich, grof geschetst, bezighouden met de ontvangst van goederen, het in de magazijnstellingen zetten en daar weer uithalen en die ver volgens filiaalsgewijs voor verzen ding klaarmaken. de verpakking er uitziet." IJskes is over het algemeen best te spreken over de chauffeurs die hij aan de deur krijgt. „Chauffeurs zijn vaak alleen en hebben er soms behoefte aan hun verhaal kwijt te kunnen. Dat kan tot een vertrouwelijk gesprek lei den." Kritiek heeft IJskes op de voorna melijk jonge vrachtrijders. Die scheuren naar zijn mening te veel met hun wagen met als gevolg dat er nogal eens beschadigde lading wordt aangeboden. Ook is hij niet KlaasNienhuis te spreken over de overdaad aan plastic die veel leveranciers ge bruiken om de pallets af te dekken. „Er gaan soms meters van dat spul over één pallet en als je dan weet dat hier dagelijks zo'n 1400 pallets aankomen kun je wel begrijpen hoeveel plastic we in de afvalcon tainer moeten gooien. Waarom zouden ze daar niet touw of band voor kunnen gebruiken?" Klaas Nienhuis komt, net als de befaamde Berend Botje, uit Zuidla ren. De potige Drent zette koers naar het Noordhollandse Sint Pan- cras, vond vier jaar geleden een baan als magazijnmedewerker in het DC en staat daar vooral bekend als Bartje. De 27-jarige Klaas werkt in ploegen: de ene week van 7.00 tot 15.00 en de andere van 15.30 tot 23.30 uur. „Ik heb daar geen hekel aan. In Zuidlaren was ik lid van de korfbalclub maar aan dat soort teamsporten kom je met ploegendienst moeilijk toe. Ik houd gelukkig wel van uitgaan en van - hard- autorijden en dat kun je in je eentje doen." Klaas is op de werkvloer, zoals hij dat zelf zegt, allround. Heftruckrij den, orders pieken, ontvangsten sorteren, controleren en corrige ren, hij doet het met veel plezier omdat er zoveel afwisseling in zit. Reserve-ploegchef Hans Sieben list (43) is nauw betrokken bij een verbetering van het werkoverleg waardoor meer begrip moet wor den gekweekt voor eikaars werksi tuatie. „We moeten er in dit be drijf, waar alles toch gestroomlijnd moet verlopen, voor waken dat el ke afdeling in de eerste plaats oog heeft voor haar eigen toko. We hebben de laatste maanden al flink wat bereikt door bijvoorbeeld een voor ieder zichtbaar schema te ma ken waarop het werkrouleringssys- teem staat. Ook is er nu een werk plek-instructeur die nieuwe mede werkers wegwijs maakt o.a. aan de hand van een beeldplaat." Siebenlist is een man met een op merkelijke levensloop. Hij was zo'n 25 jaar geleden actief in de Provo-beweging, vond het toch te benauwd worden in het in regels en wetten gevangen Nederland, verhuisde naar Israël, ('ik ben van Joodse afkomst') waar hij twintig jaar doorbracht. Vanaf maart '89 werkt hij bij DC Zaandam. Zijn gro te hobby is studeren. Op zijn score- lijst staan een universitaire graad in Engelse literatuur, een zesjarige cursus voor yogaleraar, een bijna afgeronde studie in orthomolecu laire medicijnen, terwijl hij nu be zig is met een leergang psycho therapie. „In m'n vrije tijd lees ik enorm veel, en maak ik meubelen en poppen van papier-maché." Ongeveer 65 van de 180 collega's van Houdbaar II zijn van Turkse afkomst. Magazijnmedewerker Ka zim Bek (27) is één van hen. Hij kwam elf jaar geleden naar Neder land waar zijn vader al een aantal jaren werkte. „In vergelijking met toen is er heel veel verbeterd. Mijn vader moest werken en nog eens werken, zijn gezin zat in Turkije en zelf werd hij in een woonoord ge- daar door te brengen. „Dit jaar heb ik geen vakantie opgenomen, maar volgend jaar ga ik acht weken naar Turkije." Problemen om zijn vrije tijd te vul len heeft ook Jaap Verkroost niet. Op de gebruikelijke vraag: heeft u nog hobby's? komt hij met een nog al ongebruikelijk antwoord. „Ik maak bordspellen." De 46-jarige Zaandammer bedenkt dus spellen a la Monopoly, Mens-erger-je-niet en Halma. „Ik heb er al zo'n twintig verschillende gemaakt. Ik teken het bord, maak de pionnen en Kazim Beek. de andere speelbenodigdheden, schrijf de spelregels en speel het spel vervolgens tientallen keren om te kijken of er zwakke plekken in zitten. Als ik er tevreden over ben stuur ik het naar spellenfabri- kanten zoals Ravenburg en Jum bo." Tot zijn teleurstelling is er nog nooit een spel van Jaap in produk- tie genomen. „Ik krijg meestal wel te horen waarom niet. Het is of te moeilijk of te duur in de fabricage. Maar ik houd vol, want wat zal het toch leuk zijn als één van mijn spel len op de Nederlandse huiskamer tafel zou komen." Jaap Verkroost is afroeper Ont vangst, dat betekent dat hij - samen met zijn collega's - de schakel vorrpt tussen leveranciers en DC. Zij zorgen voor het op peil houden van het assortiment. „Als het plot seling vijf graden gaat vriezen moe ten wij ervoor zorgen dat de filia len binnen de kortste keren vol doende spliterwten op de schap pen hebben staan." Geen wonder dat Jaap van dit 'spannende werk' ook een bordspel heeft gemaakt. Verkroost werkt 23 jaar in het DC en even zoveel jaar gaat hij als lei der mee met het Albert Heijn Pink sterkamp dat ruim honderd kinde ren jaarlijks een kostelijk week be zorgt. „Ik krijg tegenwoordig kin deren mee van ouders die vroeger zelf zijn meegeweest." Houdbaar II (alle levensmiddelen die niet in kratten zitten, zoals kof fie, soep, koek en toiletpapier) in Zaandam zorgt voor de bevoorra ding van circa 220 filialen in West- Nederland. „Daar zijn vaak heel moeilijke klanten bij", legt Van Hensbergen uit, daarbij doelend op de slechte bereikbaarheid in bij voorbeeld de binnenstad of het ge brek aan magazijnruimte waardoor er soms twee keer per dag moet worden bevoorraad. „Ons DC staat bekend als lastig maar flexibel ofte wel: we mopperen wel eens maar als het erop aankomt zijn we er. Ik zou jiet daarom liever positief kri tisch willen noemen." Geirit IJskes Gerrit rjskes, de 56-jarige contro leur Ontvangst werkt 20 jaar bij het DC en heeft het er nog altijd naar de zin. „Mijn taak is de binnen gekomen goederen te controleren op aantallen en kwaliteit. Dat laat ste slaat dan op de manier waarop

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 12