Acht uur met... een nieuwe AH- medewerkster UUR MET IIm. Flitsen pagina 9 heeft de bedrijfsleider tever geefs geprobeerd me te be reiken maar gelukkig was ik - toen ik terugkwam - nog niet te laat." Haar circa acht weken duren de opleiding in Bovenkarspel moet uitlopen op de kwalifi catie verkoopster 1 vlees waarmee ze in week 49 in Hoorn 'echt' aan de slag kan. Haar mentor, afdelingsmana ger Slagerij Gerrit Schram, glimlacht. „Reken maar dat je er hier al echt tegenaan kunt. Natuurlijk komt er een hoe veelheid theorie bij kijken maar het vleesvak zul je voor al in de praktijk moeten le ren." Blosje van inspanning En hoe waar zijn woorden zijn blijkt als Rolanda amper een uur na haar entree al schalen met vinken, burgers schnitzels en lappen staat te vullen. Met een blosje van in spanning („en ook wel wat van de zenuwen") neemt ze het eerste complimentje van Gerrit in ontvangst. Een goedkeurend knikje heeft ze dan al geïncasseerd als ze, voor ze aan die klus begint, vraagt of ze haar handen mag wassen. Veel tijd om nieuwe indruk ken te verwerken heeft Ro landa (gek op koken, lezen, ballet en tennis) niet. In de Gerrit Schram jkijkt orer cle schouder ran Rolanda mee Om vijf uur zijn de katenvinken en de voorgebra den cordons bleus uitverkocht. Een haast symbo lisch einde van de eerste werkdag van Rolanda de Vries, 's Morgens heeft ze - als eerste praktijkerva ring - deze vleesgerechten met nog wat aarzelende handen in de vitrine uitgestald. „Denk erom, dak pansgewijs en wel zo dat het eerste exemplaar in al zijn heerlijkheid de klant toelacht", heeft afde lingsmanager Slagerij Gerrit Schram haar opgedra gen. Nu, ruim zeven uur, twintig keer handen schudden, twee videofilms en twee instructieboe ken later, tolt het wat in Rolanda's hoofd. Toch, breeduit lachend: „Het is wel veel, hè, zo'n eerste dag, maar leuk vond ik het wel." Rolanda de Vries helpt haar eerste klanten. kantine krijgt ze achtereen volgens het AH-journaal en de video 'Welkom bij AH' te zien. Verder is er de 'och tendwijding' geweest door Gerrit Schram (vorige week Maandagmorgen, kwart voor negen. In de kantine van het AH-filiaal Bovenkarspel maakt Rolanda de Vries, in modieus zwart broekpak, kennis met 20 van haar 60 toekomstige collega's. Ze is 25 jaar geleden in Australië geboren, op driejarige leef tijd met haar ouders naar Ne derland gekomen en heeft sinds haar LHNO-opleiding in diverse winkels gewerkt. Het laatst in een contactlen- zenzaak „Maar daar moest ik zonder enige kennis van za ken mensen advies geven en dat zag ik niet zitten." Via het arbeidsbureau sollici teerde Rolanda bij Albert Heijn, waar voor het in de cember in Hoorn te openen filiaalmedewerkers nodig waren. „Ik vind dat ik erg heb geboft. Mijn aanmeldingsfor- Sparen voor een reis Sofinummer, werknemers verklaring, ziekenfonds, on gevallenverzekering, uitbeta len van salaris, huisregels. Gelukkig is er veel over te lezen in het boekje dat Rolan da kan meenemen. Even ont staat er onduidelijkheid over het aantal uren dat ze per vier weken zal werken. Als full timer is haar 152 uur voorge steld maar later op de dag blijkt dat het er toch 160 zul len zijn. „Gelukkig maar want ik wil graag het maximale aantal uren werken. Ik woon op mezelf in een leuk appar tement maar ik heb het geld wel nodig. Bovendien spaar ik voor een reis naar mijn ge boorteland Australië." Om kwart voor twaalf begint de middagpauze van een uur. „Wat mij betreft mag het de helft zijn. Ik zou niet weten wat ik al die tijd moet doen", laat Rolanda bedremmeld weten. Of het zin heeft daar over te praten? Het sfeertje in de kantine is, dank zij enkele smaakmakers, gezellig. Vakantiefoto's wor den voorzien van keihard commentaar. Niet minder hard is de mededeling in de richting van Rolanda dat een van haar voorgangers na twee dagen al een topje van haar vinger had gesneden. Een stralende lach van Hoornse Rolanda is het ant woord. „Met dat soort op merkingen maken ze mij niet gek." wie er jarig is. Enkele malen krijgt ze - als blijkt dat ze nieuw is - een welgemeend 'succes' toegewenst. Ze is er zo van opgetogen dat ze op een onbewaakt ogenblik de tweetand in een braadworst prikt. Alziende manager Ger rit schiet toe. „Dat moet je dus nooit meer doen." muiier ging de deur uit toen ik op het punt stond met vakantie te gaan. Drie weken ondanks de opening van een concurrerende naburige su permarkt toch een omzet die hoger ligt dan het verkoop- plan aangeeften het kennis makingsgesprek met super marktmanager P. Prins. Tar-taartjes Huisregels Naar mate de middag vordert krijgt Rolanda meer flair. Ze heeft een paar keer gezien en gehoord hoe collega Anja (over enkele weken examen verkoopster 2 te werk gaat. Een term als 'mag het een ietsje meer zijn?' blijft achter wege, zelden moet het mes in een al afgesneden stuk wor den gezet. Aan het eind van de middag krijgt Rolanda gelegenheid de handboeken en de huisre gels alvast eens door te lezen. „Je krijgt ze mee naar huis maar ook moet er tijdens je opleiding ruimte zijn ze in de baas z'n tijd te bestuderen", zegt supermarktmanager Prins. Rolanda kan met de za kelijk en toch populaire toon van de geschriften wel uit de voeten. „Het meeste spreekt eigenlijk wel voor zichzelf. Dat je goed voor je eigen hy giëne moet zorgen. Dat je geen zware parfum mag ge bruiken, dat je je nagels niet mag lakken." Ze mag van ma nager Gerrit wat eerder weg („ga maar lekker de eerste in drukken verwerken"). Rolan da, op weg naar huis: „Mor gen trek ik iets warmers aan want ondanks de drukte van de eerste dag begon ik het toch wel koud te krijgen, zo vlak bij die vriescel." En dan op aarzelende toon tegen de verslaggever: "„Wat vond u, ging 't een beetje? Ik hoop van wel want het lijkt me een enig vak." Gekleed in witte jas, blauw schort en met een wit mutsje ('daar moet ik erg aan wen nen') staat Rolanda om één uur weer achter de vitrine. Gerrit Schram en verkoop ster Anja Laan stellen haar ge rust. „Vragen hoor, als je iets niet weet. Heus, het gaat best." En het gaat. Om tien over een helpt de assistent- verkoopster in opleiding haar eerste klant. Drie mage re runderlappen en drie schnitzels. En alsof ze het vleesvak al jaren kent vraagt ze. „Gepaneerd, mevrouw?" Natuurlijk loopt ze ook tegen allerlei probleempjes op. I Iet uitmikken hoe groot een homp gehakt van een half pond ongeveer is, het toet senbord van het Digi-beprij- zingsapparaat, waarvan ruim 50 knoppen de logische volg orde niet zo makkelijk prijs geven, het soms wel erg on duidelijk gemompel van de klanten. Aan het benaderen van de klanten is echter dui delijk te merken dat Rolanda haar werk met plezier doet. Het plakje worst voor de kleintjes wordt niet één keer vergeten. Samen met een moeder schatert ze om de kleuter die bij de bestelling van drie tartaartjes denkt dat het om taartjes gaat en vraagt

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9