Management Trainings Traject speelt in op veranderingen in en om de supermarkt Hoogste punt NDC Geldermalsen Hij komt, hij komt. De winkel als snookerspel Flitsen De wereld om ons heen verandert in hoog tempo. Buiten op straat en binnen in de winkel. Neder land vergrijst, het aantal artikelen in de winkel groeit gestaag, de concurrentie neemt toe en het wordt steeds moeilijker voldoende goed ge schoolde medewerkers aan te trekken. Verande ringen waar AH niet aan voorbij kan gaan. Het management van de filialen moet dan ook meer mogelijkheden krijgen op die veranderingen in te spelen. In het in februari van dit jaar gestarte Ma nagement Trainings Traject, een interne oplei ding van AH, krijgen zone-, supermarkt- en afde lingsmanagers de mogelijkheden aangereikt. j „Het runnen van een filiaal werd vroeger wel vergeleken met een biljartspel. Commer- I de, beheer en personeel wa ren de drie ballen waarmee 'het spel' werd gespeeld. Van- Door Arthur Schiphorst daag de dag zou je kunnen spreken van een snookerspel. I Er zijn veel meer biljartballen bij betrokken. Het spel is I complexer èn interessanter." Met deze vergelijking begint Roel Woudstra, hoofd Oplei- I dingen Operations AH, zijn verhaal over het Manage- ment Trainings Traject. Van beheerder tot manager Met een pakket van maatre gelen wil de directie van All de complexe jaren '90 aan pakken. Het programma Tijd voor Kwaliteit dat in novem ber 1989 werd gepresen teerd, geeft daartoe de voor zet. Het Management Trai nings Traject is één van de concrete gevolgen van Tijd voor kwaliteit. Roel Woud stra: „De klant gaat andere ei sen stellen aan kwaliteit en service, het assortiment in de winkel breidt zich voortdu rend uit, het aantal klanten groeit, terwijl het aantal vier kante meters gelijk blijft. De komst van de filiaal-manage mentassistent (FMA) en de assistent-afdelingsmanager is een voorbeeld van de wijze waarop Al l op de veranderin gen wil inspelen". Terugkomend op zijn eerde re vergelijking met het edele biljartspel stelt Woudstra dat de supermarktmanager (de vroegere bedrijfsleider) in middels niet meer de beheer der is die op de winkel past. „Hij is manager geworden. Hij moet het complexe ge heel van het filiaal leren ma nagen." Flexibele organisatie De situaties kunnen per filiaal verschillen. De vergrijzing kan voor de ene winkel be langrijk zijn terwijl voor een ander filiaal misschien niet het juiste personeel kan wor den gevonden. „Het manage ment van een filiaal moet dan ook in staat worden gesteld om zelf veranderingen te sig naleren en beleid en doelstel lingen daar op af te stemmen. In de cursus wordt daarom aandacht besteed aan een fle xibele organisatiestructuur van het filiaal, de systemen die ter ondersteuning kun nen dienen en het perso neelsbeleid. Maar ook ver schillende managementstij len en de AH-cultuur komen aan bod." AH-management- model Centraal in de cursus staat het AH-managementmodel. De deelnemers wordt ge leerd duidelijke doelen te stellen voor de jaren '90 en hoe deze doelen ook werkelijk kunnen worden bereikt. „De zone-, super- en afde lingsmanagers volgen, elk met hun eigen invulling, de zelfde programma's. De vak technische onderdelen staan het eerst op de agenda. Als deze zijn afgerond, zijn we zo'n vijf jaar verder", aldus Roel Woudstra. In februari van dit jaar werd gestart met een driedaagse cursus voor de zonemana gers. Daarna werden de su permarktmanagers over het AH-managementmodel geïn formeerd. In verscheidene zones zitten nu de afde lingsmanagers in de cursus- banken. Op woensdag 7 november kon op het Nationaal Dis tributiecentrum (NDC) van Albert Heijn in Gel dermalsen de vlag in top. Die dag werd overeen komstig de planning het hoogste punt bereikt. Het is de bedoeling dat het NDC voor de grote vakan tie van volgend jaar geheel operationeel is. Met de bouw van het centrum werd medio maart een be gin gemaakt. Vanuit het NDC zullen de fi lialen van Albert Heijn straks rechtstreeks worden voor zien van ruim 5.000 artikelen met een lagere omzetsnel- heid. De belevering vindt tot nu toe plaats vanuit het voor lopige Nationaal Distributie centrum in Utrecht. Vanuit dit centrum worden de filia len gemiddeld 2,1 keer per week beleverd. De verwach ting is dat de frequentie na de verhuizing naar Geldermal sen op 2,5 keer per week kan worden gebracht. Het NDC in Geldermalsen heeft een oppervlakte van 21.000 vierkante meter en is voorzien van 39 docks, waar aan vrachtwagens kunnen worden gestationeerd voor het lossen en laden van goe deren. Het hoofdmagazijn is 172,8 meter lang en 115,2 meter breed. De vloer is van beton, de dakconstructie van staal. Het NDC bestaat verder uit een kantoorblok van circa 25 bij 20 meter. Op de bega ne grond van dit blok, dat drie verdiepingen omvat, be vindt zich het bedrijfsrestau rant. r VvVvVs

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7