DE EMOTIES VAN HET WINKELEN Gall Gall bezorgt met PTT Post flessen drank in geheel Nederland Divisie Speciaalzaken Ahold is uit op versterking Flitsen pagina 5 Ahold's werkmaatschappijen Etos, Gall Gall en Pharmatos (farmacie) exploiteren speciaalzaken. De kennis en de ervaring die noodzakelijk zijn om Aholds positie verder te versterken in deze sector zijn zo specifiek dat de Raad van Bestuur in 1988 besloot om een divisie Ahold Speciaalzaken (SpA) in het leven te roepen. SpA bundelt de belangen van de drie werkmaatschappijen en ontwikkelt een lange-termijnstrategie. Chris van den Broek, directeur van SpA, legt uit wat het speciale is van speciaalzaken en waarom Ahold ze heeft. Het marktaandeel van spe ciaalzaken in Nederland is de afgelopen 10 a 15 jaar toege nomen. Dat is vooral ten kos te gegaan van de warenhui zen, maar meer recent wordt ook de positie van de super markten aangetast. „Het suc ces van de speciaalzaakfor mules", stelt Van den Broek, „hangt samen met een indivi dualiseringsproces in de sa menleving. Er is een groeien de groep consumenten die zich wenst te onderscheiden van de massa. Die consumen ten hebben behoefte aan pro- dukten die passen bij hun persoonlijkheid en hun indi viduele wensen. Speciaalza ken voeren een smal maar diep, duidelijk afgebakend as sortiment en bieden hierin een grotere keuze aan varië teiten dan een supermarkt of een warenhuis. Iemand die van rode stropdassen houdt, zal erg blij zijn met een win kel waar uitsluitend rode stropdassen worden ver kocht, want daar heeft hij de grootste kans een exclusieve, onderscheidende das te vin den. Wie van vijgen houdt zal in een speciaalzaak op het ge bied van groente en fruit eer der de door hem gewenste Mexicaanse woestijnvijg aan treffen dan in de super markt." EMOTIES Maar individualisering duidt volgens Van den Broek op meer dan 'je onderscheiden van de ander'. Het betekent ook dat de emotionele bele ving bij het winkelen een rol speelt. De herkenbaarheid van de winkel, het persoonlij ke contact met het personeel en de service zijn hierbij doorslaggevend. Van den Broek: „Uiteraard is service in een supermarkt ook heel belangrijk, maar in een spe ciaalzaak ligt dit veel gevoeli ger. De klant verwacht bij voorbeeld in een Etos Beauty Case-winkel eerder een des kundig advies over het ge bruik van een shampoo dan in een supermarkt. Als aan dit verwachtingspatroon niet wordt voldaan, kan dit voor de klant een reden zijn om niet meer terug te komen." De herkenbaarheid, die naast de service de klant emotio neel moet binden, ontleent een speciaalzaak aan zijn spe cialisatie. „Wie een Etos dro gisterij/parfumerie binnen stapt en de bekende kleuren, logo's en bedrijfskleding (de huisstijl) ziet, moet zich op dat moment thuis voelen in de winkel. Op den duur gaat de klant zich dan hechten aan die winkel." PRIKKELS „Vooruit zien, flexibel en trendsettend zijn", stelt Van den Broek, „dat is van levens belang voor een speciaalzaak. Daarmee kun je je onder scheiden van de supermarkt en het warenhuis. Dat vereist ook een andere manier van managen." Communicatie is hierin van het grootste be lang. Korte communicatielij nen garanderen optimale in formatie en betrokkenheid op alle niveaus. De SpA-divi- sie wil de omgeving creëren waarin dit management opti maal kan functioneren. De SpA-divisie bestaat uit 7 me dewerkers, onder wie des kundigen op het gebied van marketing, financieel-econo- mische zaken en personeel en organisatie. SpA heeft de taak om op verschillende ge bieden prikkels uit te laten gaan naar de werkmaatschap pijen om tot betere resulta- „Nederland maakt dankbaar gebruik van de mogelijkheid om naar aanleiding van een feestelijke gebeurtenis een bloemetje te laten bezorgen. Bloemen stralen immers iets feestelijks uit. Met drank is dat ook het geval. Een mooie fles wijn of whisky leent zich dan ook uitstekend als ca deau. Maar de bezorging van dat cadeau bij de persoon in kwestie vormde een pro bleem. De bezorging kon niet worden uitbesteed aan de ten te komen. Die gebieden 'zijn het strategisch beleid (dat wil zeggen de marktpo- sitionering en de afbakening van het assortiment), het per slijter. Met onze flespost-ak- tie lossen wij dit probleem op. Vanaf 14 november is het voor iedereen mogelijk een fles drank naar elk adres in Nederland te versturen", al dus Matti Emondts, commer cieel manager van Gall Gall. Felicitatiekaartje De procedure hiervoor is simpel. De klant bepaalt in de winkel van Gall Gall zijn soneelsbeleid, expansie en synergie. Ook over de finan ciële resultaten leggen de werkmaatschappijen verant woording af. „Dat lijkt heel keuze. Hij kan vervolgens een felicitatiekaartje invullen dat aan de hals van de geko zen fles wordt bevestigd. De medewerker van Gall Gall pakt de fles in in de speciale flespost-doos. De klant no teert hierop de naam en het adres van zowel de ontvan ger als de afzender. Gall Gall brengt de doos dezelfde dag tussen 18.00 en 19.00 uur naar het dichtstbij zijnde postkantoor en de doos wordt de volgende dag op het aangegeven adres be zorgd. Geen minimum Het bedrag dat aan de bestel ling moet worden besteed, is niet aan een minimum ge bonden. „Het versturen van een fles drank is daarom veel al goedkoper dan het verstu ren van een bloemetje en het is minstens zo creatief. Bo vendien is het vaak ook prak tischer om een fles drank te wat", zegt Van den Broek, „maar laat ik vooropstellen dat de SpA-divisie bewust klein blijft en dat de werk maatschappijen zoveel mo gelijk zelfstandig moeten opereren. Op dit moment zijn we bezig met het ontwik kelen van de samenwerking- tussen de werkmaatschappij en. Er zijn synergie-werk- groepen opgezet en er is een wijze van informatie-uitwis seling afgesproken." EXPANSIE Om een lange-termijnstrate- gie te ontwikkelen voert SpA regelmatig branche- en be- drijfsanalyses uit. „We zoe ken niet alleen naar mogelijk heden voor een gestadige ex pansie van de bestaande acti viteiten (vorig jaar heeft de samenvoeging van Alberto en Gall Gall plaatsgevon den en het komend jaar wor den de Impodra-slijterijen toegevoegd), we willen ook nieuwe kernactiviteiten star ten." Welke branches de divi sie op dit moment op het oog heeft, wil Van den Broek lie ver niet kwijt. Wel geeft hij aan dat SpA heeft geleerd van verschillende experimenten uit het verleden en dat men nu beter weet in welke bran ches Ahold een succesvolle keten zou kunnen opbou wen. Een superspecialisatie en een assortiment van zeer trendgevoelige produkten zijn minder geschikt voor versturen. Drank is in verge lijking met bloemen aanzien lijk langer houdbaar", aldus Emondts. Breukgarantie De kosten voor de bezorging van deflespost bedragen 9.- 2.- voor de doos en 7.- portokosten. Dit bedrag is in clusief een breukgarantie. Mocht een fles ondanks de breukvrije verpakking toch sneuvelen, dan wordt deze op kosten van PTT Post ver vangen. De flespostcampag- ne zal in de komende periode ruimschoots onder de aan dacht worden gebracht bij zowel particulieren als be drijven. PTT Post zal onder meer op al zijn brievenbus sen in Nederland posters plakken, waarop deze nieu we service wordt uiteenge zet. En Gall Gall heeft een speciale introductie-actie ontwikkeld met Mouton Ca det rode en witte wijn. De functies die Chris van den Broek 51in 34 jaar tijd bij Ahold heeft ver vuld. vormen een indruk wekkende reeks. In 1956 begon hij als medewerker zelfbediening bij Albert Heijn. Vervolgens werd hij achtereenvolgens: chef Kruidenierswaren, bedrijfsleider in verschil lende AH-fïlialen, groepsleider, zonemana ger, districtverkooplei- der. verkoopleider Vers Vlees, algemeen be drijfsleider Centrale Sla gerijen, directeur Vers Vlees Groep, algemeen directeur Miro en ad junct-directeur Albert Heijn. Vanaf begin dit jaar is Chris van den Broek di recteur van Speciaalzaken Ahold. Ahold omdat dan bij winkel exploitatie inkoop en locatie een te doorslaggevende rol spelen. „Een nieuwe kernac tiviteit", aldus Van den Broek, „zal daarom inhaken op een trend die een brede basis heeft in de maatschap pij en waarvan de winkelfor mule verwantschap toont met bestaande activiteiten van Ahold. Dan kunnen we een goede marktpositione- ring combineren met het voordeel van grootschalig heid onder de Ahold-para- plu." Aan de toekomst van speciaalzaken en hun belang voor Ahold twijfelt Van den Broek geen moment. „Met de nog steeds toenemende indi vidualisering zal ook de be hoefte -aan speciaalzaken met een duidelijk herkenbare identiteit toenemen. Op een heidsworst raakt de consu ment uitgekeken." Beheerdersdag De flespost-actic was één van de onderwerpen van gesprek tijdens de beheerdersdag van Gall Gall die op 5 novem ber werd gehouden en werd bijgewoond door de 270 be heerders en regiomanagers. Nadat de ochtend besteed was aan bedrijfsbezoeken (bierbrouwerijen en de drukkerij waar het magazine van Gall Gall wordt ge drukt), werd 's middags in Nijmegen het zakelijke ge deelte afgehandeld. Het gezelschap begaf zich vervolgens aan boord van een raderboot, waarmee een tocht over de rivier de Waal werd gemaakt. Gall Gall is op 14 november begonnen met de bezorging van drank in geheel Nederland. Hier voor wordt samengewerkt met PTT Post, die spe ciale dozen heeft laten maken waarin de flessen breukvrij kunnen worden verstuurd. De slijterij keten wil met dit initiatief zijn positie als marktlei der nog eens onderstrepen en verder uitbouwen. De flespost-campagne heeft een voorlopig karak ter. In februari 1991 zal op basis van de tot dan toe behaalde resultaten de verdere strategie worden bepaald.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5