AMS-partner Allkauf profiteert van Duitse eenwording pagina 4 Flitsen Allkauf, de nonfood-specialist onder de AMS-part- ners, was een paar maanden geleden het eerste Westduitse detailhandelsbedrijf dat zijn produk- ten aanbood in het toenmalige Oost-Duitsland. Vanuit grote tenten en kassen startte Allkauf de verkoop van food en non foodprodukten. De be langstelling voor westerse merkartikelen tegen westerse prijzen is zo overweldigend dat de Duitse partner alle zeilen moet bijzetten om de nieuwe landgenoten van dienst te kunnen zijn. „Met de eenwording van Duitsland ontstaat er een 25% grotere thuismarkt. Dat brengt voor iedere Duit- Door Rob van Straten se onderneming de noodzaak met zich om 25% te groeien teneinde relatief even groot te blijven." Dat zegt Eugen Viehof, ondernemer en voor zitter van AILkaufs bedrijfs leiding. Door de nieuwe mo gelijkheden in eigen land ziet Allkauf af van het opzetten van winkelketens op het Ibe risch schiereiland. Samen werking in AMS-verband blijft echter onverminderd interessant voor de Duitsers, die sinds juli van dit jaar lid zijn. Klaus Krischke. de Duit se AMS-coördinator: „Wij zijn nu ruim vier maanden ac tief binnen AMS en nemen deel in zo'n 20 projecten. Zelf leid ik non foodprojec- ten. We kiezen in eerste in stantie produkten die in com binatie met levensmiddelen worden verkocht, zoals bat terijen, fotofilms en video banden. Dat maakt dat de projecten voor veel partners interessant zijn." FAMILIE Allkauf is een bedrijf waarvan de aandelen voor bijna 100% in handen zijn van de familie Viehof. Samen met een part ner startte Eugen Viehof sr. in 1962 een winkelketen vol gens de 'Cash and Carry'-for- mule, die toen nog nieuw was in West-Duitsland. In 1968 begon Allkauf met de exploitatie van hypermark- ten. Dit type, het SB Waren- haus, is nu nog steeds het pa radepaardje van Allkauf. Sinds 1988 leidt Eugen Vie hof jr. (41), de zoon van de grondlegger, het bedrijf. Twee jongere broers van Eu gen bekleden toppostities in de organisatie. Allkauf bezit momenteel 49 SB Warenhaus hypermark- ten, 103 fotowinkels, 19 opti ciens, 28 meubeltoonzalen, 2 Cash and Carrv-zaken, 6 doe- het-zelf markten en 6 high tech-winkels in België. In de hypermarkten en in de foto winkels zijn in totaal 152 reisbureaus gevestigd. De omzet van Allkauf over 1989 bedroeg 4,8 miljard DM. All kauf behoort hiermee tot de 20 grootste detaillisten van Duitsland. Het aantal werk nemers, dat gestadig toe neemt en nu fors wordt uit gebreid in oostelijk Duits land, bedraagt meer dan 9000. TENTENEN KASSEN Allkaufs slagvaardigheid in het voormalige Oost-Duits land legt het bedrijf geen windeieren. Viehof verwacht dat aan het einde van dit jaar al 8 a 10% van Allkaufs totale jaaromzet uit oostelijk Duits land komt. De eerste proviso rische hypermarkt bestond uit een aantal grote tenten. Ze werden opgezet in Banne- witz bij Dresden. Het assorti ment werd uitgestald op 3500 m2. En de produkten vlogen de eerste weken de deur uit. Op de eerste ver koopdag werden 25.000 klanten geteld. Na een uur waren al 3000 broodjes, 2000 toastbroden, 800 papri ka's, 15.000 liter vruchtesap, 2000 liter melk, 800 salami's en 4000 bekers yoghurt ver kocht. Allkauf verkoopt de produkten tegen dezelfde prijzen als in westelijk Duits land. Kort na de opening in Banne- witz volgden openingen in Gotha en Meissen. In elk van de provisorische hypermark ten wordt dagelijks tussen de 200.000 en 400.000 DM om gezet. Eind november wil All kauf in 16 steden in oostelijk Duitsland aanwezig zijn met hypermarkten van zo'n 4000 m2. Deel van de afdeling levens middelen in een SB 'Waren haus. Allkaufs hypermarkten staan voorlopig op landbouw grond. Het opzetten van de eerste hypermarkt heeft pre cies een week geduurd. 140 mensen hebben zich ervoor ingezet. Viehof: „Goed plan nen kun je dergelijke projec- Eugen Viehof ten niet. Het is een kwestie van uitproberen en bijsturen. We zijn begonnen met het opzetten van tijdelijke mark ten, die nu semi permanent zijn tot we de lokaties voor permanente vestigingen heb ben gevonden. Binnen een half jaar zullen onze eerste permanente vestigingen ver rijzen, verwacht ik." De prestaties van Allkauf heb ben indruk gemaakt. Terwijl het bedrijf met veel moeite een vergunning kreeg voor de eerste hypermarkt, stro men momenteel de aanvra gen van steden en gemeen ten binnen. Maar voor Allkauf zijn alleen gemeenten met minimaal 50.000 inwoners en een omgeving van 100.000 tot 150.000 inwo ners interessant. Allkauf wil permanente SB Warenhaiiser gaan opzetten. Dit type heeft een verkoopvloeroppervlak te van 6000 m2 en een assorti ment dat voor 70% uit food en voor 30% uit non-food be staat. WORSTEN CHOCOLADE Alle leveranties komen voor- maak, dat wij, en dan bedoel ik alle Duitse detaillisten die actief zijn in oostelijk Duits land, onze beloften niet hele maal waar kunnen maken. Dit probleem zal pas goed opge lost kunnen worden zodra voldoende leveranciers zich in de oostelijke regio geves tigd hebben." GOLDRUSH Het spreekt voor zich dat niet alleen Allkauf gretig naar de markt van het voormalige Oost-Duitsland kijkt. De nieuwe markt bestaat uit 16 miljoen consumenten, die zich massaal storten op de westerse merkartikelen, waar ze veertig jaar op heb ben moeten wachten. Viehof: „De grondprijzen zijn geëx- Mönchengladbach. Naast el kaar het hoofdkantoor van Allkauf (r) en een SB Waren haus. Allkaufs eerste provisorische hypermarkt bij Dresden in het voormalig Oost-Duitsland. plodeerd. Weidegrond is soms vele malen duurder dan in westelijk Duitsland, Bo vendien moet met hogere bouwkosten worden gere kend; dit alleen al omdat veel bouwmaterialen uit het wes ten moeten worden aange voerd." Over de concurren ten, die Allkauf al op de hie len zitten, zegt Viehof: „De goldrush is losgebarsten en dat zal ongetwijfeld leiden tot een flinke concurrentie slag, Maar wij hebben een goede eerste slag geslagen. Onze naam is bekend, we hebben een goede indruk ge maakt op de consumenten en de autoriteiten, en belangrij ke contacten gelegd om snel uit te kunnen breiden." lopig vanuit westelijk Duits land. Alleen voor een reeks versprodukten en import- produkten heeft Allkauf in het voormalige West-Duits- land een eigen distributie centrum in gebruik, de overi ge produkten gaan regel recht van de fabrikant of de groothandel naar de hyper markten. Viehof hoopt leve ranciers in oostelijk Duits land te vinden die voor wat prijs en kwaliteit betreft con currerend zijn, om de le veranties van de huidige le veranciers aan te vullen wan neer dat nodig is. „De afgelo pen maanden hebben onze leveranciers zich enorm in gespannen om ons te bevoor raden, maar met de drukke kerstperiode in zicht voorzie ik toch problemen, vooral voor sommige food-produk- ten. Produkten als worst en chocolade vliegen de deur uit. Dat is eigenlijk het enige waar ik mij wat zorgen over

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4