Samenwerken is het sleutelwoord AMS-OVERLEG INFORMATIESYSTEMEN Teamwork en onderzoek centraal in BOSNO-training I gif5 Flitsen pagina 3 V.l.n.r. Cees Moorman, Willem-Jan Bleys, Bonne IIoogeree lldiko Orban, Wim Mantel, Jeroen Smits, John Oosters/nis. Van enkele reis naar retour' is de titel van een onderzoeksrapport dat een team van vijf Ahold- medewerkers de afgelopen maand presenteerde. Het is het resultaat van een negen maanden du rende intensieve cursus. Het team, dat bestond uit managers van AH, Ahold en Marvelo, deed op ver zoek van AH-directeur Operations J.G. Andreae onderzoek naar de mogelijkheden van een re toursysteem voor kunststof flessen en leverde daarbij een uitgewerkt plan. team enthousiast te werk gaat", constateert Moorman. „Tijdens de eerste bijeen komst hebben we dan ook spontaan de agenda's getrok ken en één keer in de twee weken een BOSNO-dag ge pland." Allereerst is de op dracht uitgeplozen, werd de route bepaald en werden deadlines vastgelegd. Litera tuur werd uit de kast gehaald, deskundigen werden be zocht en van alles werd op papier verslag gedaan. „Dat zijn allemaal onderdelen van het leerproces", vertelt Je roen Smits. „Tegelijkertijd krijg je een veel beter zicht op de Ahold-organisatie en je eigen plaats daarin. Wim Mantel bijvoorbeeld heeft ons op een andere manier naar de winkel leren kijken. Dat is voor mij leerzaam en nuttig geweest." John Oos terhuis vult aan: „Maar ook het contact met de andere teams is nuttig. Hun ervarin gen en visies zetten je aan het denken en je kijkt of je daar in de eigen dagelijkse praktijk iets aan hebt. Het is soms verfrissend om over je eigen schutting in de tuin van de AMRO, DSM of de Hoog ovens te kijken. Je hoort van andere bedrijfsculturen en weet dan ook onze eigen Ahold-cultuur beter te waar deren." Voor Jeroen Smits was het contact met de colle ga teams ook in ander op zicht belangrijk. „Zij houden je met hun kritiek een soort spiegel voor. Het is de kunst daarnaar te luisteren en de juiste zaken eruit te pakken." De BOSNO-cursus bestrijkt een periode van negen maan den. Een intensieve tijd waar in een onderwerp bij de kop wordt genomen dat voor de meeste deelnemers ver van het bed staat. Het gaat daar om ook niet altijd over rozen. „Er zijn van die momenten waarop het minder gaat. Dis cussies verzanden, de com municatie stokt. Het is de kunst om op zo'n moment als team de kern van de zaak weer op te pakken", blikt Cees Moorman terug. In de laatste maand moest het eindrapport worden ge schreven. „Ieder heeft een hoofdstuk geschreven. Daar na zijn er vele avonden en weekenden aan besteed om het tot één rapport samen te brengen. Ook hierbij hadden wc niet zonder de sturende- en praktische begeleiding van Willem-Jan Bleys (afde ling Management Develop ment) en Ildiko Orban (se cretaresse hoofd Manage ment Development) ge kund". aldus Cees Moorman. Wens John Oosterhuis hoopt dat de aanbevelingen die uit het on derzoek naar een retoursys teem voor plastic flessen zijn voortgekomen, ook in de praktijk zullen worden uitge probeerd. .AH zal dan overi gens niet de eerste zijn. In Engeland is een soortgelijk retoursysteem al door een grootwinkelbedrijf inge voerd." Ook meldt het rap port dat het inzamelsysteem voor klein chemisch afval zo als bij AH in Emmen draait, in andere winkels moet worden uitgeprobeerd. Na de positieve ervaringen van deze eerste Ahold-groep is inmiddels een volgend team gestart met een BOS NO-cursus. Het doet onder zoek naar de mogelijkheden voor het grootwinkelbedrijf en specifiek voor Ahold in Oost-Europa. BOSNO is een stichting waar een aantal grote Nederlandse ondernemingen en instellin gen lid van is. BOSNO organi seert voor de leden intensie ve management-trainingen. Elk jaar wordt een actueel onderwerp aan de bedrijven Door Arthur Schiphorst voorgesteld. 'Doende leren, lerend doen' is het motto van deze bijzondere cursus voor managers bij Ahold. De cur sisten krijgen geen les, maar geven eigenlijk zichzelf les. Hoe? Door het uitvoeren van een opdracht. Al doende le ren dus. Het aardige van BOS NO is bovendien dat de deel nemers ook andere bedrijven en hun culturen leren ken nen. Teamgeest Het Ahold-team dat een mi lieu-opdracht (waaraan naast het dagelijks werk moest worden gewerkt) kreeg voorgeschoteld, bestond uit Jeroen Smits (hoofd Informa tion Services AH), Cees Moorman (hoofd Vestigings plaatsonderzoek bij de Dienst Onroerend Goed Wim Mantel (zonemanager AH in de regio Eindhoven John Oosterhuis (hoofd Pro- duktontwikkeling en Kwali teit bij Marvelo) en Bonne Hoogeveen (accountmana ger Administratie Centrale Diensten Ahold). Een geva rieerd gezelschap dus. „Wij waren voordat we begonnen volledig onbekend met el kaar en werkten op verschil lende plekken in het land", vertelt Cees Moorman. „Daarin ligt ook één van de doelen: met mensen van ver schillende disciplines een team vormen en tot een ge meenschappelijk resultaat komen. Samenwerken is het sleutelwoord." Voor de com municatie tussen de verschil lende vestigingen werd een praktische oplossing gevon den. Jeroen Smits: „De elec tronic mail, een brievenbus per computer, was een uit komst. De ander is daarmee altijd te bereiken. We zijn het ook na de cursus blijven ge bruiken." Spiegel De groep van vijf heeft de cursus van meet af aan bena derd als een speciaal project. „Een project kan alleen sla gen wanneer je als een hecht Als marketing groep houdt AMS zich primair bezig met projecten rond produkten en produkt- groepen. De samenwer king tussen de AMS-part- ners en internationaal geïrianteerde leveran ciers leidt tot kostenbe sparingen op het gehele traject van produktie tot en met winkeldistributie. Een bijzonder AMS-pro- ject, gericht op informa tiesystemen, werd on langs gestart als voortzet ting van de activiteiten binnen ERA op dit terrein. De aanleiding voor dit pro ject was een besluit van de ERA-partners Ahold, Argyll en Casino om een groot deel van hun scanners en hand terminals te standaardiseren. De AMS-partner,s die niet te vens deel uitmaken van ERA kunnen nu overwegen zich hierbij aan te sluiten. De eer ste vergadering vond onlangs plaats op Schiphol en werd georganiseerd door Rien van Marion, directeur informatie systemen Ahold. Vertegen woordigers van Migros. ICA, Gruppo Rinascente, Kcsko, Allkauf en Ahold brachten el kaar op de hoogte van hun bedrijfsactiviteiten, hun posi tie op de markt en, in relatie daarmee, hun apparatuur en informatiesystemen. De be langrijkste conclusies waren dat een standaardisatie van scanners, van POS systemen en van back-office computers Timo Uski ran Kesko legt uit hoe Kesko's informatiesystemen zijn aangepast aan de organisatie en de commerciële activitei ten van het bedrijf. In het midden rechts Rien van Marion, links van hem Jan Boon, ManagetTechnology Assessment Ahold voor meerdere partners inte ressant zijn. De eenwording van Europa zal leiden tot een toenemende behoefte aan communicatie, zowel tussen de AMS-partners onderling als met leveranciers. Vandaar dat ook standaardisatie van electronische informatie-uit wisseling (EDI) en samen werking met netwerk leve ranciers zeker punten zullen zijn voor de agenda van één van de volgende vergaderin gen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3