Flitsen uit Amerika v- Gezondheidstrend Afdelingsmanager bij AH word je niet zo maar Colofon Adreswijzigingen AANDEELHOUDERS AKKOORD MET INTREKKING PREFS ■8810). Marjan Houtman secretaresse PZ op Areakantoor 8810) zorgt dat alle opdrachten en rapportages i iekkeloos hun weg i <bidei i. Eén dagje assessment center levert een enorme berg papieren vervolg van pagina 1 en personeelsfunctionaris sen die daarvoor speciaal zijn opgeleid) bijeen en wordt de balans opgemaakt. Wie van de kandidaten is wel of niet geschikt voor de opleiding, en aan welke onderdelen moet nog geschaafd worden? „Voorheen werd er bij Albert Heijn vooral gekeken naar wat iemand had gedaan. Had hij of zij goed werk geleverd dan kwam je vroeg of laat in aanmerking voor de oplei ding tot afdelingschef', zo vertelt Jacques van Houts, personeelschef in Area 8810. Maar zoals een goede mon teur niet automatisch óók een goede bedrijfsleider van een garage belooft te wor den, zo ging dat ook bij Al- bert Heijn. Een te groot deel van de kandidaten aan de management-opleiding viel vroeg of laat toch af. Tijdens de opleiding ofwel later in de dagelijkse praktijk. Pilotentest De gevolgen daarvan laten zich raden. Allereerst teleur stelling bij de direct betrok kenen. En niet in de laatste plaats verloren tijd én geld die zijn gestoken in de oplei ding. Kortom, een duidelijke normering in de voorselectie was geboden. Jacques van Houts: „In 1986 hebben wij toen, in samenwerking met een gespecialiseerde stich ting de opzet gemaakt voor de Assessment Centers. Daar bij let je niet zozeer op wat iemand gedaan heeft, maar vooral op wat hij in zijn mars heeft. Voor een management functie in de winkel moet je over bepaalde eigenschap pen beschikken. En die kun je tamelijk objectief meten. Die FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv november 1990 47e jaargang no. 10 verschijnt 11 x per jaar Oplage; 50.000 Redactie secretariaat iw. G.J. van Buuren Albert Heijnweg 1 KA 249 1507 EH Zaandam Tel. 075-595904 REDACTIE FLITSEN G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O KA 104, 075-595748 W. van Geffen AH-filiaal 1133 075-172528 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations KA 248, 075-595720 Mw. M.M. Raap Speciaalzaken Ahold P 545, 075-593226 A. Schoen, R.P. van Straten Public Relations KA 251, 075-595727/ 595731 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen methode is ontwikkeld tij dens de Tweede Wereldoor log toen er in Engeland een tekort aan piloten was. Het leger heeft toen een pro gramma ontwikkeld om de juiste mensen voor de vliegeropleiding te kunnen selecteren." Inmiddels zijn bij Albert Heijn zo'n 75 Assessment Centers gehouden, waaraan 750 personen hebben deel genomen. Gemiddeld vallen één tot twee personen op de tien af. Eenzelfde gemiddelde geldt voor kandidaten die op een bepaald onderdeel nog wat extra training moeten hebben. Die worden daarin begeleid door hun super marktmanager en perso neelsfunctionaris. Na ver loop van tijd kunnen ze dan alsnog naar de opleiding voor afdelingsmanager. Geert de Vries (ZPOF in Utrecht en coördinator van het Assess ment Center in Zaandam): „Iemand die niet sterk is in plannen van zijn werk, die kun je daarin best trainen. Zo zijn er nog tal van criteria waaraan gewerkt kan wor den. Er is echter ook gedrag dat aangeboren moet zijn, wil je ooit een goede manager wor den." Wie altijd geremd is en nooit openlijk zijn of haar mening durft te geven, is niet ge schikt voor een leidingge vende positie. Hij of zij zou daarin doodongelukkig wor den. Ook voor de mensen met wie hij moet werken, is dat niet prettig. Indianenverhalen Over de Assessment Centers doen de wildste indianenver halen de ronde. Wie er niet ongeschonden doorheen komt, kan het verder wel 'schudden' bij Albert Heijn. „Onzin", roepen Jacques van Houts en Geert de Vries in koor. Allereerst worden de kandidaten voor het Assess ment Center geselecteerd. Totaal ongeschikte mensen worden dus nooit opgeroe pen. In de tweede plaats wordt er een analyse van zowel de sterke als zwakke kanten van elke kandidaat gemaakt. Daarmee wordt verder ge werkt. Edwin de Jong (assis- tent-afdelingsmanager filiaal 1030) weet dat inmiddels ook: „Het is een zware dag geweest, maar uiterst leer zaam. Er werd mij geadvi seerd de opleiding een half jaartje uit te stellen, omdat ik niet sterk ben in het groeps gesprek. Daar ga ik de ko mende tijd aan werken." Katja Murk (assistent-afde lingsmanager filiaal 1327) begint in januari al wel aan de opleiding voor afdelingsma nager: „Vooraf zeggen ze dat je je niet druk moet maken. Dat je vooral jezelf moet zijn die dag. Met een zeer grote re gelmaat wordt de redactie van Flitsen ge beld door lezers die adreswijzigingen door willen geven. Met na druk willen wij u er echter op attenderen dat wij deze wijzigin gen niet kunnen ver werken. Wij krijgen uw adresgegevens nl. kant en klaar door van de afdeling Perso neelsregistratie. De enige manier om Flit sen op het juiste adres toegestuurd te krijgen is door middel van het ver melden van de correcte gegevens op het zgn. W- formulier. Dit formulier wordt beheerd door uw directe chef. Mocht uw chef niet in bezit zijn van uw W-formulier, neemt u dan contact op met uw ei gen afdeling Personeels zaken. Gepensioneerden kunnen in voorkomende gevallen rechtstreeks contact opnemen met de administratie van het Pen sioenfonds. Daar kunt u ongetwijfeld verder ge holpen worden. Tot slot nog het volgende. Gezien het grote aantal exemplaren Flitsen dat telkens weer verzonden wordt, ontvangen wij van de PTT een grote korting op de portokosten. Dat betekent echter wel dat alle adressen waar Flitsen naar verzonden moet wordt wel een postcode moeten hebben. Is uw postcode niet vermeld op uw W-formulier doet u dat dan alsnog. U krijgt Flitsen dan op de meest snelle manier weer thuis bezorgd. Alle uitstaande preferente aandelen (prefs) Koninklijke Ahold zullen worden inge trokken. Tijdens een buiten gewone algemene aandeel houdersvergadering gingen de aandeelhouders akkoord met het voorstel van het Ahold-bestuur. Eerder had den de houders van de prefs al hun goedkeuring gegeven. De aandelen waren destijds geplaatst als bescherming te gen een ongewenste overna me van Ahold door het Duit se bedrijf Asko. Nu die drei ging verdwenen is, kunnen de prefs worden ingetrok ken. pagina 2 Flitsen Jacques van Houts en Geert de Vries kijken over de schouders mee van twee assessoren; Jeanne Spruit (BL '1361en Piet Hoogendoorn (BL 1566)). Je kunt ook niet anders, is mijn ervaring. Je zou meteen door de mand vallen. Die as sessoren hebben het meteen door als je je anders voordoet dan je werkelijk bent." Als een Amerikaan er- ged, gerend en gefietst gens enthousiast over (met helm). In het is, dan is dat ook hele- weekend zie je dit aan maal van top tot teen. tal sportievelingen ver- Dat zie je bijvoorbeeld dubbelen. Er is geen li- heel duidelijk bij de ge- miet aan de leef^ij^, het zondheidstrend. Als ik begint bij 0 (diiders 's ochtends om kwart rërineiid achter de kin- over zes opsta en uit het derwageit): en gaat door raam kijk, wordt er al tot je niet meer kan. druk gewandeld, gejog- er k£ De mensen zijn fraai uitge dost met shorts in alle kleu ren van de regenboog (dit jaar natuurlijk fluorescerend ongeacht leeftijd. Je kan hier als je negentig bent prima rondlopen in een knalgroen short met knaloranje shirt en bijpassende make-up. En ver geet. vooral je pet, zonnebril en walkman niet! Zoals met alles zie je deze trend weerspiegeld in de su permarkt. Van de meeste pro- dukten bestaat tegenwoordig een 'light' versie, zodat je nu het gevoel krijgt dat je met een gerust hart ijs, mayonai se, cake en ga zo maar door kunt eten. Ook kan je hier alle diëten volgen die er maar uitgevonden worden en daarvoor wordt druk recla me gemaakt op de televisie. De oud-burgemeester van New York doet hoogstper soonlijk een reclamespot voor een vloeibaar dieet. Toen ik dit de eerste keer zag dacht ik dat het een grap was, maar nee hoor, dit is Ameri ka, iedereen van hoog tot laag leeft zich in en doet mee aan de trend. Aangestoken door dit enthousiasme ben ik lid geworden van een 'Heallh Club' en inderdaad: het werkt.... iedereen die het maar horen wil raad ik aan: ga aan aerobic doen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2