Acht uur met: Engbert Jilderda Albert Heijn zet mes in broodbeleid Flitsenpaging 9 Vrijdag 9.00 uur: Engbert kijkt of de blauwe Albert Heijn-vlaggen buiten hangen en de borden met aanbiedingen buiten staan. De schoonmaakploeg is de vorige avond aan het werk geweest. De win kel ziet er keurig uit. De plaatsvervangend super marktmanager maakt vervolgens een rondje door de winkel. „Ik kijk naar de grote lijnen. Er mogen geen dozen of pallets rondslingeren. De klant moet vrij baan hebben," zegt Engbert. „Ik kijk bijvoorbeeld hoe zo'n tafel met meloenen erbij staat en is dat niet erg netjes, dan haal ik de groen teman erbij." Bij 'bedien uzelf blijken de deksels nog op de plastic bussen te zitten. Engbert haalt ze er zelf snel af en gaat dan naar de bedrijfskantine. „Dat doe ik altijd even, koffiedrinken en een praatje maken." Het is een stralende dag. Er zijn tropische temperaturen voorspeld. Het is 's morgens meteen al druk in de zaak. „De mensen doen hun bood schappen vroeg en gaan daar na in de zon zitten," ver moedt Engbert. De hele dag is hij in de win kel. Als afdelingsmanager van Houdbaar, Non-food en Drogmetica moet hij ervoor zorgen dat 'zijn winkel' com mercieel, beheersmatig en op personeelsgebied 100 procent draait, zoals hij het omschrijft. „Ik werk met vijf tien mensen en samen moe ten wij ervoor zorgen dat on ze afdeling er goed bij ligt, dat alle schappen gevuld zijn." Jilderda benadrukt het 'samen werken'. ,Ja, je moet het met elkaar doen, je hebt elkaar nodig. Ik ben dan wel afdelingsmanager, maar ik houd niet van rangen en stan den. Een magazijnman is voor mij even veel waard als een afdelingschef." Een goe de sfeer vindt hij erg belang rijk. ,Je moet open en eerlijk met elkaar omgaan. Ik maak ook fouten en men mag mij daar best op attenderen." Om elf uur ratelt er opeens uit de computer achter zijn rug een strook papier. „Ah, de omzet van de kassa's tot nu toe", zegt hij. De plaats vervangend supermarktman - ager stelt tevreden vast dat er al een aardig bedrag is bin nengekomen. „Ik had niet an ders verwacht met dit weer." All-rounders De afdeling Houdbaar spreekt Engbert bijzonder aan. ,Je bent minder van de klant afhankelijk. Je kunt je gang gaan, je kunt bijvoor beeld bijvullen voor de ope ningstijden. „Ik vind klanten wel leuk", haast hij zich te zeggen, „maar ik hoef ze niet de hele dag om me heen." Engbert vindt dat mensen soms te afdelingsgericht den ken. „De medewerkers moe ten zich verantwoordelijk voelen voor de hele winkel. Daarom zijn we bezig ze zo veel mogelijk all-round te maken. Drie van mijn men sen kunnen kassa draaien. Als het druk is kunnen ze zo in springen." De chef-slager stapt binnen. Hij is vanmid dag vrij wegens een bruiloft. „Als er iets is bel me dan", zegt hij. Belangrijk moment „Mijn taken zijn: het opleiden van verkopers, het beoorde len van mensen, het regelen van vakanties en ATV-dagen, het registreren van verliezen en omzet, het invullen van de werkroosters, het opstellen van het verkoopplan, de MT- vergadering en de winkel ronde. Ik vind het bovendien leuk om zo nu en dan mee te helpen in de winkel of in het magazijn." Een vaste dagindeling heeft Engbert door zijn afwisselen de werkzaamheden niet. Om één uur maakt hij wel nor maal gesproken een rondje door de zaak. „De winkel moet gewoon pico bello in orde zijn", zegt hij als hij langs de schappen loopt. Ter loops pakt hij een stukje rondzwervend papier op. Engberts doel is uiteindelijk om bij Albert Heijn in het Om één uur maakt Engbert een ronde door de winkel en kijkt hij of alles er goed bij ligt. personeelswerk aan de slag te komen. „Een van de moge lijkheden daarvoor ligt in een functie als zone-personeels- opleidingsfunctionaris. Zo ie mand heeft een aantal win kels onder zich waarbij hij sa men met de supermarktma nager verantwoordelijk is voor het personeelsbeleid. Hij geeft ook cursussen." Om 16.00 uur spreekt Eng bert het verkoopplan voor de komende week door met twee medewerkers van de af delingen Houdbaar en Vers. Er wordt onderling bespro ken welke acties er zijn en welke artikelen in de aanbie ding zijn. Ook wordt beslo ten welke displays worden neergezet en waar. „De meeste aanbiedingen komen van Houdbaar. We bekijken onderling ook waar we iets neerzetten. Je kunt chips moeilijk naast de appels leg gen", zegt Engbert. Aan het einde van de dag, na sluitingstijd, loopt hij met een medewerker de winkel rond om af te sluiten. Alle Engbert Jilderda (31) is vanaf september 1984 werkzaam in AH-filiaal 1280 in Delfzijl. Hij is afdelingsmanager van Drogmetica, Non-food en Houdbaar. Daar naast is hij plaatsver vangend supermarkt manager. Vanaf april is hij lid van de OR Opera tions en de Groeps-OR. Daardoor is hij nog maar anderhalve dag in de winkel werkzaam. Jilderda is eigenlijk bij toeval in de branche verzeild geraakt. Op zijn zeventiende deed hij vakantiewerk in een kruidenierswin keltje in het Groningse Farmsum. Als manusje van alles maakte hij de boodschappen klaar en bracht ze rond, zat ach ter de kassa en vulde bij. Hij kreeg er vast werk, maar solliciteer de bij Albert Heijn in Appingedam als verko per en kassier. Vervol gens werkte hij in di verse filialen in Gro ningen en werd hij benoemd tot afde lingsmanager van het filiaal aan de Korreweg. Jilderda was toen 24 jaar. „Ik heb niet echt bewust gekozen voor de levensmiddelen branche: ik ben er in gerold. Ik vind het leuk om met klanten en col lega's om te gaan." Toen de nieuwe twee de AH in Delfzijl werd geopend werd hij ge vraagd. „Er was hier vlakbij een De Boer, dus het was een gewel dige uitdaging om deze winkel op poten te zet ten." Jilderda wil in de toekomst het liefst in het personeelswerk aan de slag. nooduitgangen worden op slot gedaan, lichten gaan uit en rolluiken gaan dicht. Tij dens deze laatste controle wordt ook de winkel zelf nog even geïnspecteerd. Daarna gaat de plaatsvervangend su permarktmanager voor het laatst naar het kantoortje om de eindstand van de kassa's uit de computer te halen. Dan springt Engbert op zijn fiets en gaat hij fluitend naar huis. Het aantal bakkerijen dat brood aan Albert Heijn-supermarkten le vert zal worden terug gebracht van 72 naar 33. Dat is de belangrijkste uitkomst van een groot onderzoek naar de hui dige brooddistributie bij Albert Heijn. Het onderzoek is verricht in overleg met de overkoepe lende bakkerij-organisaties. Het nieuwe broodbeleid zal op drie hoofdpunten belang rijke verbeteringen opleve ren: een uitgebreide- kwali teitsbewaking, een assorti ment dat beter is aangepast aan de wensen van de consu ment en een efficiënter logis tiek proces. Het reorganisa tieproces waarmee in okto ber is begonnen zal in fases plaatsvinden. In totaal zal on geveer 40% van de 550 AH- vestigingen door een andere bakker bevoorraad gaan wor den.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9