„Dank zij FPS win je simpel aan kwaliteit" NDC in Geldermalsen gaat carrousels installeren AMS-project aardappelprodukten: Europa aan de patat Najaarsbeurs werpt z'n vruchten af. Jacques Wulms, kersverse projectleider: pagina 6 Flitsen Melk is goed voor elk. Deze foto ontvingen wij van mevrouw A. de.Iloed uit Leiden, Het aantal aardappelen dat industrieel ver werkt wordt tot patat- frites en andere aardap pelprodukten neemt de laatste jaren flink toe. In de landen van de Europese Gemeen schap is dit momenteel zo'n 25 van de totale teelt. In het AMS project Aardappelprodukten worden de mogelijkhe den voor Europese de taillisten en leveran ciers op deze groei markt benut. De inkopers van diepvries- produkten van Albert Heijn, Casino, Dansk Supermarked, ICA, La Rinascente en Safe way (Argyll) zijn sinds een paar maanden op zoek naar gezamenlijke leveranciers. Terwijl in Nederland en Bel gië het zelf frituren van frie ten al jarenlang is ingebur gerd, krijgt men nu ook el ders in Europa de smaak te pakken. Tot voor kort was er in landen als Frankrijk, Spanje en Italië vrijwel alleen vraag vanuit de horeca. Nu wordt de particuliere markt met na me in deze landen ieder jaar belangrijker. Nederlandse leveranciers Tijdens de eerste vergade ring in Amsterdam werden onder leiding van de Spaanse AMS-coördinator José Ribera de marketing- en distributie situaties van de partners geïnventariseerd. Vervolgens bezochten de inkopers een aantal toonaangevende Ne derlandse exporteurs van aardappelprodukten. Niet al leen werden de inkopers voorgelicht over assortimen ten en produktiemethoden. ook konden de produkten ge proefd worden. José Ribera legt uit waar de inkopers op letten bij het beoordelen van de leveran ciers: „Belangrijke criteria voor ons zijn kwaliteit, pro- duktvariëteiten en mogelijk heden voor A-merken en huismerken. Ook kijken we naar de organisatie van een bedrijf, hun commerciële be leid, produktiecapaciteiten en de bereidheid van de leve rancier om tot lange termijn samenwerking te komen. Het laatste houdt in dat we ook kijken naar voordelen voor de leverancier, zoals vergro ting van volumes en verbete ring van efficiency." Met Aviko en Farm Frites zijn inmiddels AMS-contracten afgesloten. Dit wil echter niet zeggen dat het project al beëindigd is. De partners moeten nog individuele on derhandelingen voeren over leveringsvoorwaarden en specificaties. Van de al 'warmgedraaide' fi lialen kreeg Wulms goede reacties. AH's afdelingsmana gers dienden mee te denken met de gehele gang van zaken omdat medewerkers ook wel eens voor andere klussen worden ingeschakeld. „Als het eenmaal goed in de com puter zit, heeft men er bijna geen omkijken naar." Per periode van vier weken zullen acht filialen met FPS in contact komen. Het gaat uit sluitend om winkels, die over de zogenoemde scanningkas- sa's beschikken. Binnen een dag zullen de betrokken su permarktmanager en zijn di recte vervanger de kneepjes onder de knie hebben. „Ik zorg voor de verfijning van het systeem. De vragen, de aanvullingen, de opleiding worden weer door anderen verzorgd." Zodra alle ge schikte filialen zijn voorzien, zal Wulms zich richten op de overige winkels, die nog over groepentoets-kassa's be schikken. Wulms, die sinds 1952 alle type winkels van nabij meemaakte en dus met recht een man van de werk vloer mag worden genoemd, vermoedt dat dit jaar al het aantal van negentig filialen kan worden bereikt. Is Jacques Wulms straks, kris kras door Nederland in ieder filiaal te vinden? „Ach nee, ik stel me zo voor dat ik bijvoor beeld eens een vragenlijst opstel en aan de hand daar van de ervaringen peil. FPS blijft een hulpmiddel: de mens zal er wat van moeten maken." De najaarsbeurs, die ieder jaar plaatsvindt in het pand van Kok-Ede, heeft dit jaar 4.700 bezoekers getrokken. Een aardig resultaat, vinden de organisatoren. Van 11 t/m 20 september konden afne mers, producenten en Kok- Ede elkaar ontmoeten en kennismaken met de diverse nieuwe produkten, systemen en diensten gericht op de in stitutionele grootverbrui- kersmarkt. Het thema van de beurs was: 'Samenwerken met Kok-Ede werpt zijn vruchten af....ook in vers.' Dit thema werd ge kozen omdat er zich de laat ste jaren belangrijke nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan op het punt van de dagelijkse levering van verse en dagverse produkten. De enthousiaste reacties van zowel bezoekers als exposan ten en de nu al geboekte re sultaten rechtvaardigen de stelling dat de Kok-Ede Na jaarsbeurs een vruchtbare zaak is geweest voor alle par tijen. aan het Haagse Lórentzplein een helder voorbeeld voor de dag. „Als je een hammen- week hebt, zullen meer men sen die week ham moeten snijden, die moet je dan in gezamenlijk overleg ergens vandaan halen. Dat is een kwestie van de juiste roosters opstellen." Een supermarktmanager maakt in principe een uren- rooster voor dertien weken. Daarin puzzelt hij zo dat de ene afdeling enkele uren (dus mankracht) doorgeeft aan de ander zodat het voltal lige personeel optimaal wordt ingezet. In dat rooster neemt de supermarktmana ger net zo goed uren op voor het vullen van vakken als het opmaken van de kassa's. „Al met al kun je door FPS heel simpel kwaliteit winnen: klanten hoeven niet meer lang te wachten, vakken blij ven niet leeg en wat bijvoor beeld ook net zo goed heel erg belangrijk is, zaken die minder aandacht krijgen, zo als hygiëne, schoonmaak en het aanpassen van prijsstic- kers, worden ook ingeroos terd. Het gaat om een goede balans tussen service en pro- duktiviteit. Jacques Wulms„Het mag duidelijk zijn dat ik enthou siast over FPS ben en daarin ben ik niet de enige. In Distributiecentrum Geldermalsen zullen vol gend jaar zeven carrousels worden geïnstalleerd. De carrousels moeten ertoe bijdragen dat de uitlevering aan de filialen nog verder wordt verbeterd. Toepassing van dit systeem moet tot een daling van het aantal piekfou- ten leiden. Daarnaast biedt een carrousel nog een aantal extra voordelen. Er wordt minder ruimte in het maga zijn in beslag genomen. Bo vendien behoeven de mede werkers minder te lopen en te rijden in het magazijn, om dat de carrousel de artikelen naar de medewerkers toe brengt. Met de carrousel kan verder voor twaalf filialen te gelijk worden verzameld, ter wijl dat vroeger per filiaal diende te gebeuren. 300 artikelen Het assortiment voor de car rousel bestaat uit 300 kleine artikelen. Deze artikelen worden op winkelassorti ment opgeslagen en uitgele verd, zodat deze in de filialen snel en eenvoudig kunnen worden verwerkt. Produktieleider Ruud Bogers omschrijft de carrousel als „een berg ijzer die opvallend geruisloos zijn werk doet. Het ding is echt stil te noe men." Op dit moment wordt alleen nog maar geëxperimenteerd met de carrousel. Het sys teem wordt nog niet daad- Een meter of tien voor zijn kamer hoor je hem al volop fluiten. Niemand hoeft er aan te twijfelen: Jacques Wulms heeft het naar zijn zin. Sinds hij maandag 10 september het project 'Filialen Plan ning en Sturingssysteem' (FPS) leidt, loopt hij be paald niet nagelbijtend en knarsetandend rond, maar straalt het plezier van deze nieuwe uitdaging van hem af. Wulms, die met recht een oudgedien de binnen de AH-gelederen mag worden ge noemd met zijn 38-jarig dienstverband, zegt het zelf: „Het mag duidelijk zijn dat ik enthousiast ben en daarin ben ik niet de enige." werkelijk ingezet voor de uit levering aan de filialen. Dat betekent een extra aanslag op de medewerkers. „Wij hebben voor de bediening van de carrousel mensen uit de produktie gehaald. Er zijn straks immers mensen nodig om de carrousel in werking te houden. Die worden op dit moment opgeleid. Het gaat daarbij straks om in totaal veertien medewerkers. Die mensen worden dus aan het j eigenlijke produktieproces onttrokken, zodat er meer werk op de schouders van hun collega's komt te rusten. Dat lukt echter voortreffelijk. Iedereen is enthousiast. En voor een deel wordt dit on dervangen door het inzetten van uitzendkrachten," aldus Bogers. In sommige filialen die als proefstations hebben ge draaid, is het nieuwe systeem al ettelijke maanden een ge waardeerde, collega, die het werk er over het algemeen prettiger, overzichtelijker en dus efficiënter op maakt. Grofweg komt het er op neer dat het aan de computer toe vertrouwde systeem op grond van de al bekende om zetcijfers nagaat welke uren per dag per afdeling nodig zijn. Wulms: „Zeg maar: wie doet wat en wanneer. Voor het gemak haalt de 60-jarige projectleider in zijn kantoor

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 6