ZWITSERSE NEUTRALITEIT OP DE HELLING Migros' lidmaatschap van AMS du idt op kentering pagina 4 Flitsen QuultiaUii In het lidmaatschap van internationale organisa ties als de EG en de NAVO zijn de Zwitsers nooit geïnteresseerd geweest. Beschermd door de Al pen en hun neutraliteitspolitiek konden ze vele oorlogen geruisloos aan zich voorbij laten gaan. Maar de Zwitsers ontdekken nu dat neutraliteit ook kan leiden tot economisch isolement. Over een lidmaatschap van de EG wordt openlijk ge sproken, internationale kritiek op het bankge heim heeft effect en grote Zwitserse bedrijven kij ken steeds nadrukkelijker over de grenzen. In 1925 werd het Migros-assortiment gedistribueerd via een vijftal T-Fords. In 1983 werd 'Migros City' in Zürich geopend. Een moderne, luxueuze hypermarkt met een verkoopvloeroppervlak van in totaal 9 200 m. Voor levensmiddelen is 1 860 m ingeruimd. Op andere afdelingen vindt men. bloemen, kleding, horloges, huishoudelijke artikelen, sportartike len, elektrische apparaten en een restaurant Migros' lidmaatschap van AMS past in het beeld van de geleidelijke kentering in de Zwitserse neutraliteit. Na een voorzichtige start is de Zwitserse partner inmiddels al in 16 AMS-projecten actief. Erich Gugelmann, lid van de AMS Advisory Board namens Migros: „Door het grote aan tal produkten dat wij zelf pro duceren zijn lang niet alle projecten interessant voor ons. Maar er blijven voldoen de projecten over en boven dien hechten wij veel waarde aan onderlinge kennisuitwis seling." In de Zwitserse de tailhandel is Migros met een marktaandeel van 39% een onbetwiste topper. Tweede is Coop-Zwitserland met een marktaandeel van 28,7% Door Rob van Straten Een zevental kleinere bedrij ven volgt op afstand. De om zet van Migros over 1989 be droeg ruim 12,5 miljard Zwitserse Francs. Migros is een federatie waarin 12 re gionale consumentencoöpe raties verenigd zijn. Het to taal aantal leden (mede-eige naren van Migros) van deze coöperaties bedraagt ruim 1,5 miljoen. T-FORDS Weinig grote bedrijven zijn zo sterk doordrongen van hun geschiedenis en traditie als Migros. De grondslag voor het bedrijf werd gelegd in 1925. In dat jaar keken de in woners van Zürich vreemd op toen op zekere dag een aantal T-Fords, bevoorraad met slechts een zestal levens middelen, de stad doorkruis ten. Het eerste Migros-assor timent bestond uit: suiker, koffie, pasta, rijst, cocosnoot- olie en waspoeder. De T- Fords reden dagelijks hetzelf de traject en hadden een be perkt aantal vaste stopplaat sen. De naar Zwitserse be grippen revolutionaire pro- duktmix en distributiewijze leidde tot prijsvoordelen van 22 tot 45%, terwijl toch nog een groothandelsmarge van 8% werd gerealiseerd. Op de reclameblaadjes die in dat jaar werden uitgedeeld stond een tekst te lezen die nu nog van toepassmg is op Migros' werkwijze: „Grote omzet, la ge marges, verse produkten, direct van producent naar consument." GEESTELIJKE ERFENIS De man achter deze opzien barende activiteiten was Gottlieb Duttweiler. Zijn vi sie op ondernemen bepaalt tot op de dag van vandaag, 28 jaar na zijn overlijden, het ge zicht van Migros. De weer stand die hij bij concurren ten en politici ontmoette, in spireerde hem tot creatieve vernieuwingen. Hij startte eigen produktiebedrijven, breidde het aantal vestigin gen en de assortimenten sterk uit en richtte met suc ces een eigen politieke partij op om zijn ideeën aan de man te brengen. Zijn credo was: een vrije-markteconomie ge koppeld aan een grote so ciale verantwoordelijkheid voor het beheer van het kapi taal. Als Duttweiler in 1941 besluit al zijn Migros-handel- maatschappijen om te vor men tot consumentencoöpe raties, blijken dit niet alleen mooie woorden te zijn. Dutt weiler geeft een groot deel van zijn kapitaal weg aan de consumenten, maar door de sterke decentralisatie en de gedemocratiseerde besluit vorming wordt de slagvaar digheid van Migros vergroot. Het aantal uitbreidingen komt in een stroomversnel ling. In de jaren vijftig laat Duttweiler in de statuten van Migros vastleggen dat de re gionale coöperaties jaarlijks een half van hun omzet, ongeacht de winsten, moe ten besteden aan sociale en culturele activiteiten. Gottlieb Duttweiler, de grond legger van Migros Voor de federatie van coöpe raties geldt een percentage van 1% van de groothandels- omzet, eveneens ongeacht de winst. In 1989 gaf Migros in totaal 126,5 miljoen Zwit serse Francs uit aan deze acti viteiten. In het beleid van Mi gros wordt met grote eerbied vastgehouden aan de opvat tingen van Duttweiler. De 'Geestelijke Erfenis van Mi gros', vastgelegd in de statu ten, laat niet toe dat in Mi- jBiTWiinwmiimi I i mw—p—imibii i—>iii m Itmtamemtmattmttmm gros-filialen tabakswaren of alcoholische dranken wor den verkocht. Ook aan de de centrale, coöperatieve en de mocratische werkwijze van Migros wordt niet getornd. PEPSI Migros beschikte in 1989 over een netwerk van in to taal 534 filialen. Onderschei den worden Migros Centra (35), Migros Markten (175), winkels (186), kleine win kels (103), speciaalzaken (35) en restaurants en snack bars (192). De Centra reali seerden in 1989 24% van de omzet, de Markten 44,5% en de winkels 16% van de om zet. Ook beschikt Migros nog over 97 rijdende winkels, die evenals in 1925 een vast tra ject volgen. Maar terwijl de T-Fords 65 jaar geleden door de grote steden reden, rijden de moderne Migros-wagens juist door de kleine gemeen ten, waar ze op 3 a 4 vaste punten stoppen. Voor som mige merken heeft Migros de exclusieve verkooprechten in Zwitserland. Wie trek heeft in een Pepsi Cola zal naar een filiaal van Migros moeten om zijn dorst te les sen. Wat in de Migros-fïlialen opvalt is het grote aantal huismerken, meer dan 90% in food en non-food. Hiervan wordt een kwart geprodu ceerd in de eigen produktie- maatschappijen. Zelf gepro duceerde of bewerkte pro dukten betreffen onder meer: vlees, delicatessen, kip, koffie, brood, banket, choco la, zuivel, koekjes, vlees-, fruit- en groenten in blik, frisdrank, cosmetica, schoon maakmiddelen en meubulair. Daarnaast is Migros nog ac tief in het bankwezen (25 vestigingen), in verzekerin gen, in het uitgeven en distri bueren van boeken en platen (44 vestigingen), in brand stoffen (273 tankstations) en in het reiswezen (Hotelplan, met vestigingen in Zwitser land, Nederland, Engeland, Frankrijk en Italië). In totaal heeft Migros 31 produktie- maatschappijen en dienstver lenende bedrijven. Voor Mi gros waren in 1989 ruim 69.000 mensen werkzaam. WELZIJN Evenals bij Aliold neemt zorg voor het milieu bij Migros een belangrijke plaats in. Het Sano-programma, dat Migros 15 jaar geleden al opzette, heeft geleid tot een milieu vriendelijker en gezonder aanbod van landbouwpro- dukten. Een veertiental land bouwdeskundigen van Mi gros adviseert en contro leert 1800 landbouwbedrij ven die leveren aan Migros. De leveranciers zijn verze kerd van een afname door Mi gros en Migros is verzekerd van de vereiste kwaliteit. De verkoop van andere milieu vriendelijke produkten, zoals recycled keuken- en toiletpa pier en batterijen zonder kwik of cadmium, wordt sterk bevorderd. Kartonnen dozen zijn voor zover moge lijk vervangen door kunststof kratten, die vele malen ge bruikt kunnen worden. Van de vele culturele en so ciale activiteiten die Migros financieel ondersteunt, orga niseert het bedrijf er veel zelf. Talencursussen, sport lessen en cursussen vrije ex pressie, worden tegen sterk gereduceerde prijzen aange boden. Andere bijdragen gaan onder meer naar film, theater, muziek, exposities, vrouwenemancipatie, buurt- hulp en vakanties voor be jaarden en gehandicapten. Vreemde activiteiten voor zo'n groot bedrijf? Niet vol gens de onconventionele za kenman Gottlieb Duttweiler, want één van zijn stellingen was: „Het welzijn van het volk gaat altijd voor de belan gen van de Migros-gemeen- schap." De nieuwe Mig-os winkel in Aadorf.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 4