Controle op de kwaliteit kan niet streng genoeg zijn d Aho Aha, dit isAlber Heijn Retourshops in studie Ahold wil aandelen splitsen De KAD staat met raad en daad terzijde Flitsen pogino3 Rh aibgj Willem Hofmans (I) en Pierre Pasmam: „We proberen voornamelijk preventief te werken. Wat is voor de klanten van AH één van de belang rijkste argumenten om steeds weer terug te ko men? De kwaliteit van de aangeboden produkten. Elk onderzoek toont dat glashelder aan. Dus ook voor de produkten die AH onder het eigen merk aanbiedt kan de controle op de kwali teit niet streng genoeg zijn. Dat is de taak van de KAD, de KwaliteitsAdviesDienst. De KAD houdt zich bezig met het gehele traject dat een produkt aflegt; van leveran cier tot klant. Pierre Pasmans, levensmiddelentechnoloog bij de KAD, kijkt vooral naar de leveranciers en de distri butie. „Voor ieder huismerk moeten strikte afspraken met de leverancier gemaakt wor den. Die moet de garantie kunnen geven dat zijn pro dukt voldoet aan de strenge kwaliteitseisen die Albert Heijn stelt." In elk distributiecentrum werken twee mensen van de KAD, die via steekproeven de eigen merkartikelen contro leren. Inhoud, verpakking en wijze van transport, niets slaan ze over. Pierre: „Als iets niet goed is, gaat het direct terug naar de fabrikant." Soms glipt er toch nog wel eens iets tussendoor. Pierre Pasmans vertelt dat de KAD bij klachten van klanten di rect wordt ingeschakeld en actie onderneemt. Er zijn dan In opdracht van het Centraal Bureau Levensmiddelenhan del (CBL), waarin ook Ahold is vertegenwoordigd, heeft de Heidemij de haalbaarheid van retourshops onderzocht. Daarbij is uitgegaan van een winkel van 160 vierkante me ter met een bereik van circa tienduizend mensen. Bij de retourshop kan men lege fles sen, verpakkingsmaterialen en klein chemisch afval kwijt. Heidemij heeft berekend dat een gemiddeld huishouden van 2,4 personen 12 flessen, 4,8 kilo oud papier en twee kilo overig afval per week wegbrengt. De jaarlijkse ex ploitatiekosten van de winkel bedragen circa twee ton. De verdeling van de lasten voor zo'n retourshop en de belo ning van de consument bij in levering van het afval zijn overigens nog open vragen. Het CBL wil begin september beslissen of en waar een proefproject wordt gestart. Ahold hecht veel belang aan voortzetting van het onder zoek naar de haalbaarheid van retourshops. ook nauwe contacten met de afdeling Klanten-Service. Ook is Pierre Pasmans ver antwoordelijk voor het toe zicht op de koelketen; vanaf de leverancier tot aan de win kel. Nieuw beleid Willem Hofmans, eveneens levensmiddelentechnoloog bij de KAD, is verantwoorde lijk voor projecten op het ge bied van hygiëne en kwaliteit in de winkels. Op dit moment heeft vooral dat deel van de koel- en diepvriesketen zijn aandacht. „Vanaf 1 septem ber geldt een nieuw beleid voor de koelmeubels in de winkels. Voorheen werden de eisen vooral gebaseerd op technische aspecten. Nu wordt er meer vanuit het produkt geredeneerd. Als een produkt een constante temperatuur van 4° C nodig heeft voor een goede kwali teit, dan stellen we aan de le verancier de eis dat zijn meu bel daaraan moet voldoen. Natuurlijk doen we dat in overleg met de fabrikant." Kwetsbaar Een 'gesloten' koelketen is ideaal voor alle verse produk ten die gevoelig zijn voor temperatuur. Mede door de sterke stijging van de ver koop van verse maaltijden is AH nog meer aandacht gaan besteden aan het koeltraject. Willem Hofmans: „We probe ren die koelketen zo te ma ken, dat er zo weinig moge lijk risicovolle momenten zijn. Wij moeten er dus voor zorgen dat de koelketenon- derbreking zo kort mogelijk Milieu Sinds kort begeeft de KAD zich ook op een nieuw ter rein. Veronica Bos, senior- projectleider bij de KAD, is verantwoordelijk voor mi lieu-aspecten. Zo heeft zij na mens de KAD een begelei dende rol in het project 'Ge controleerde Teelt' van AH. Veronica Bos is enthousiast: „Gecontroleerde teelt is een project dat nooit klaar is. We proberen met kleine stapjes per produkt steeds verder te gaan in onze eisen. Het moet echter haalbaar blijven voor boeren en telers." Veronica heeft zich onder an dere ook beziggehouden met het project 'PVC-eruit', dat nu in een afrondende fase is, en met het Groenlogo. Vero nica: „Wat er op die kaartjes in de winkels komt te staan moet natuurlijk wel juist zijn. Ook dat is kwaliteitsbewa king." Voor inkopers van ver pakkingen heeft de KAD, in samenwerking met andere af delingen, lijsten opgesteld zodat de inkopers precies weten waar ze op moeten let ten. Er is hierbij gekeken naar de milieu-effecten geduren de de totale keten van grond stof tot en met afvalverwer king. „We zijn eveneens druk be zig met onderzoek naar re cycling. Uit onderzoek is ge bleken dat het afval dat de winkels produceren in prin cipe voor 85% te recyclen of te composteren is. Het inza melen van karton vindt op grote schaal plaats. De inza meling van plastic folie Veronica Bos komt met een krop sla het kantoor binnenlopen „Ijsbergsla is één van de produkten uit het project 'Gecontro leerde Teelt'." wordt nu in diverse winkels getest. Met dergelijke voor onderzoeken hoopt AH te weten te komen hoe de be lasting voor ons milieu ver der teruggedrongen kan wor den." Albert Heijn heeft vanaf deze maand de beschik king over een nieuw in formatieblad, waarin de lezer een uitgebreide kijk achter de schermen wordt geboden. Het magazine achtige blad, dat de titel 'Aha, dit is Albert Heijn' meekreeg, zal bij verschil lende gelegenheden wor den verspreid. Omwonen den van een geopend of heropend filiaal zullen het blad op de deurmat vinden. Daarnaast kan de supermarktmanager het blad in de winkel achter de hand houden voor klanten die nader geïnfor meerd willen worden over Albert Heijn in z'n to taliteit. Ook bezoekers van bijvoorbeeld distribu tiecentra, vers- of bloe- mencentrales kunnen het informatieblad mee naar huis krijgen. Het 24 pagina's tellende full-colour magazine is gedrukt in een oplage van 350.000 exemplaren. Alle AH-winkels hebben 'Aha, dit is Albert Heijn' inmid dels ter informatie ont vangen. Deze maand zal tevens een videoprogram ma met dezelfde titel be schikbaar komen, be stemd voor voorlichtings doeleinden. Ahold is van plan zijn ge wone aandelen, die een nominale waarde hebben van 5,-, te splitsen in twee aandelen van nomi naal 2.50. Een en ander houdt verband met de voorgenomen notering van het Ahold-aandeel op één van de Amerikaanse beurzen. Door de split sing van de aandelen beoogt Ahold een koers- niveau te realiseren dat nauw aansluit bij dat van vergelijkbare, in de Ver enigde Staten genoteerde ondernemingen. Ver wacht wordt dat de ver handelbaarheid van het aandeel hierdoor wordt bevorderd. De aandeel houders van Ahold zullen zich op 30 oktober, tij dens een buitengewone algemene aandeelhou dersvergadering, uitspre ken over het voorstel.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3