Tussen Gall Gall en Impodra klikte het meteen Winkelen in Amerika is een hele ervaring "TT Functiebenamingen LEIFOII Flitsen uit Amerika Colofon pagina 2 Flitsen Met de voorgenomen overname van de slijterijke ten van Impodra gaat Gall Gall fiks uitbreiden. De 200 medewerkers van de 70 Impodra-winkels worden in de loop van 1991 geleidelijk ingepast in de Gall Gall organisatie. Directeur K.A. Goed koop spreekt over: „Een mooie acquisitie, die snel tot stand is gekomen en waarbij niet alleen naar de cijfers is gekeken. Het bleek te klikken tussen beide organisaties." De directeur van Gall Gall weet als geen ander hoe be langrijk emoties kunnen zijn bij het samengaan van twee bedrijven. In juli 1988 voer de hij als directeur van Bols Nederland met Ahold de on derhandelingen over de overname van Gall Gall door datzelfde Ahold. Begin 1989 werd hij door Ahold als interim-manager aangesteld om het samengaan van Alber to, Gall Gall en Party Shop te begeleiden. Als een bom „Als je concurrent ineens je collega gaat worden, tja dat is natuurlijk nogal wat. Vooral in de winkels kan dat nieuws als een bom inslaan. Filiaalbe heerders waken over hun winkel alsof het hun eigen bedrijf is. Veel klanten erva ren dat ook zo. Voor hen is de beheerder de eigenaar van de slijterij. Als daar dan ineens het bord van de concurrent op komt, betekent dat nogal wat." Dat Allied Spirits Wi nes Nederland bv zijn slijte rijketen gaat verkopen kwam temeer als een verrassing voor de medewerkers omdat de slijterijen uitstekende re sultaten boeken. Goedkoop: „En dat was voor Allied juist het probleem. Eigenlijk zou den ze de keten nog verder willen uitbreiden. Maar als distributeur van merkpro- dukten als o.a. Ballantines, Courvoisier en Pedro Do- mecq komen ze daarmee in botsing met hun afnemers, de slijters. Allied heeft daarop de keuze gemaakt zich te richten op hun voornaamste activiteit. Dat is het deels produceren en vooral distri bueren van een breed assorti ment dranken. En niet het runnen van een aantal slijte rijen. In feite zien we een her haling van wat er bij Bols met Gall Gall gebeurde. Ook daar werden de detailhan dels-activiteiten afgestoten. Bols richt zich nu volledig op het produceren en op de markt brengen van gedistil leerd en wijn." Waarmaken Met de aankomende overna- In het schema bij het artikel over LEIFO II in Flitsen sep tember zijn helaas enige fou ten geslopen. Het schema, LEIFO I LEIFO II AC 1 AC 2 AM 1 ABL 1 AM 2 ABL 2 AM 3 AM 4 AC afdelingschef ABL assistent bedrijfsleider AM afdelingsmanager dat de verschillen in functie benaming tussen LEIFO I en LEIFO II aangeeft, dient er als volgt uit te zien: Ook in de kassagroep treden veranderingen op. Voortaan kent Albert Heijn: AMK 1 AMK 2 AMK 3 AMK 4 AMK - afdelingsmanager Kassa FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv oktober 1990 47e jaargang no, verschijnt 11 x per jaar Oplage: 50.000 Redactie secretariaat Mw. G.ü. van Buuren Albert Heijnweg 1 KA 249 1507 EH Zaandam Tel. 075-595904 REDACTIE FLITSEN G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 1708, 075-592240 H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O KA 104, 075-595748 W. van Geffen AH-filiaal 1133 075-172528 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations KA 248, 075-595720 Mw. M.M. Raap Speciaalzaken Ahold P 545, 075-593226 A. Schoen, R.P. van Straten Public Relations KA 251, 075-595727/ 595731 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen K.A. Goedkoop me van de Impodra-keten, telt Gall Gall straks bijna 350 winkels en 1150 mede werkers. In 1989 zette Impo dra 100 miljoen en Gall Gall 350 miljoen gulden om. Het gezamenlijke marktaan deel ligt rond de 23%Goed koop haast zich om daar met een aan toe te voegen dat Gall Gall niet de markt gaat dicteren: „Dat kunnen we ook niet. De klant komt heus niet naar je toe omdat je de grootste bent. Je zult dat moeten waarmaken. Al ben je nog zo groot, als je dingen verkeerd doet dan kun je het vergeten." Allerlei instanties zijn inmid dels op de hoogte gebracht van de voorgenomen overna me. Goedkoop verwacht hun adviezen op korte termijn, waarna de formele over dracht nog voor het einde van dit jaar kan plaatsvinden. Impodra blijft voorlopig nog onder de eigen naam werken. Pas in de loop van volgend jaar wordt de keten geleide lijk in de jas van Gall Gall gestoken. Zwaar beslag Goedkoop: „Bij de samen voeging van Alberto met Gall Gall is er een geweldige krachtsinspanning geleverd. In een paar maanden tijd zijn 90 Alberto-slijterijen ver bouwd tot Gall Gall-slijte- rijen. Achteraf kun je vaststel len dat dat iets te ambitieus is geweest. Technisch is de ver bouwing rond, maar met de verfijning zijn we nog bezig. Bovendien heeft een en an der een zwaar beslag op de mensen gelegd in de winkels en op het hoofdkantoor. Dat gaat niet straffeloos. Dat is toch wat ten koste gegaan van het commercieel hande len." Oplossingen Ook al omdat Impodra voor treffelijk draait, is er geen noodzaak de slijterijen snel te verbouwen. De tussenlig gende tijd wordt gebruikt om oplossingen te vinden voor enkele filialen die elkaar 'overlappen', voor besprekin gen met een vijftal Impodra- franchisers en voor het op lossen van enkele personele gevolgen. Goedkoop: „In de filialen verandert er eigenlijk niets voor de medewerkers. Op de twee hoofdkantoren, dat van Gall Gall in Hoofd dorp en van Impodra in Et- ten-Leur, zitten wat doublu res in functies. Ahold neemt in principe alle mensen van Impodra over. We gaan ech ter eerst inventariseren wat de mensen uit met name Et- ten-Leur willen. Je kunt je voorstellen dat niet iedereen het Brabantse land wil verla ten om te verhuizen naar de Randstad. Met Allied zullen we kijken of we die mensen hetzij bij Allied hetzij bij Ahold werk in hun woonom geving kunnen bieden." Studeren? Zoals in 1989 alle Alberto-, Party Shop- en Gall Gall- filiaalbeheerders bijeen wa ren om de gezamenlijke koers vast te leggen, zo komt er begin 1991 ook een bij eenkomst met de Impodra- medewerkers. De koers die Goedkoop gaat varen is nog onzeker. De acquisitie van Impodra vormt een fraaie kroon op zijn carrière. Vol gend jaar april gaat hij met de VUT. Ooit liet hij zich ontval len om dan politicologie te gaan studeren. Zijn directe omgeving denkt daar iets an ders over en verwacht dat hij het werken niet kan laten. Goedkoop zelf houdt zich op de vlakte: „Volgend jaar word ik 62. Dan vind ik het mooi geweest. Hooguit dat ik af en toe nog een project wil doen..." Net als de gemiddelde Ameri kaan ga ik één keer per week naar de supermarkt voor alle boodschappen. De meeste supermarkten zijn open van af 7.00 uur 's ochtends tot 10 of 12 uur 's avonds en in de grote steden is er ook een aantal 24 uur per dag open. De eerste keer dat ik hier een supermarkt binnenstapte voor de wekelijkse bood schappen, was ik gewoon weg overdonderd door de keuze in artikelen. Welk was middel moet je kiezen als je de keuze hebt uit 20 verschil lende soorten en maten? En welke ketchup, als je keuze hebt uit 4 soorten en 5 ver schillende maten. In een win kel staan ongeveer 35.000 ar tikelen en ik heb me regelma tig afgevraagd waarom dat er Alles is groot in Ameri ka. Dit geldt niet alleen voor auto's en ijskasten, huizen en wegen maar ook voor de super markten. Winkelen is. hier een heie ervaring als je uit Nederland komi zoveel zijn en vooral waarom er zoveel verschillende soor ten zijn van een merk. Dat was dan ook een van mijn eerste vragen toen ik op be zoek was bij de Finast super markten in Connecticut. Ed Cormier (vic-president Ope rations Finast) vertelde me dat één van de redenen voor het gigantische assortiment is, dat er meer merken naast elkaar kunnen bestaan en toch nog winst kunnen ma ken. Een andere reden is dat Amerika een land is met veel verschillende groepen men sen die allemaal weer andere eetgewoontes hebben, waar ook rekening mee gehouden wordt. Zo heb je in een su permarkt al de keuze tussen Italiaanse artikelen, Spaanse artikelen, reform-artikelen, kosher (joods) eten, kinder maaltijden en ga zo maar door. En als laatste reden gaf hij dat Amerikanen graag kie zen uit een breed assorti ment. Ik heb me hierbij rnaar gewoon aangesloten en ben dus nog steeds aan het expe rimenteren met de koffie. He laas ben ik nog niet beland bij ons 'huismerk'.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 2