ar Zo maar Zo maar AH IN ENKHUIZEN ïfm&spffrr-- ®3^jiEïï U Flitsen pagina 12 tochten, barbecue. Maar blijkbaar niemand wil zoiets meer organise ren. Zelf heb ik er, met een baan van 40 uur en een gezin, geen tijd voor." Knollen voor citroen Met: „Ik ben hier de groenteboer", stelt Ab Jongsma zich voor. Hij is met zijn 60 jaar de oudste uit het 75 mensen tellende team. „Twintig jaar geleden, toen deze winkel werd geopend, ben ik hier geko men. Daarvoor had ik in de tuin bouw gezeten als eerste knecht. Het was wel effe wennen, zo van het land in het magazijn, maar spijt heb ik nooit gehad. Tien jaar heb ik met potlood en papier collo voor collo aan me voorbij zien rollen. En dan maar kruisjes tellen om te zien of alles klopte. Handwerk, maar gezellig was het wel." Nu staat Jongsma alweer tien jaar temidden van de produkten die hij van huis uit zo goed kent. „Aardap pelen, groenten, fruit, ze kunnen mij geen knollen voor citroenen verkopen. Ik vind het een machtig vak en echt: m'n werk is m'n hob by. Ik ben een platte boer, die ge leerd heeft wat werken is en daar ben ik trots op. Zelfs als ik een vrije dag heb loop ik vaak binnen om te kijken of ik een handje kan hel pen." Jongsma's hobby is voorspel baar: een volkstuin met een kas. Flink wat werk Op Hans Eiff moet Flitsen even wachten. „Hij is naar de haven", luidt de cryptische mededeling. La- De Westerstraat in het hart van Enkhuizen. De historische panden rijen zich aaneen, klokgevels, halsgevels, trapgevels, elkeen nadere beschouwing meer dan waard. En dan plotseling, ter hoogte van nummer 188, een verandering. Op de plaats waar eens een zaadpakhuis stond met. daarachter een grote tuin, huist nu alweer 20 jaar de supermarkt i >an Albert Heijn. De winkel is zo'n 50 meter van de straat af gebouwd zodat er rondom een flink aantal parkeerplaatsen is. Ruimte die men best kan gebrui ken, hoewel Enkhuizen zelf slechts 16.000 inwoners telt, is het wel een winkelstad voor de wijde om geving. Bovendien zorgen drie jachthavens 's zomers voor veel ex- zen tot voorzitter van de COR. Henk (sinds eind augustus vader van een zoon, Thijs) neemt nu voor hem waar. Hij stapt 's mor gens meestal om kwart over vijf uit bed. Zijn eerste gang is dan naar zijn buitenvolière waar hij 40 vo gels houdt. „Tot voor vijf jaar kweekte ik postuurkanaries, maar toen ben ik overgestapt naar dia- mantvinken. Op de kanaries was ik een beetje uitgekeken hoewel ik schoenendozen vol prijzen op zol der heb staan. Het kweken van vin ken is wat lucratiever. Een stelletje brengt 75,- op en daarmee kom ik net uit de kosten. Fitness We krijgen zo 'n gemengdpubliek over de vloer dat er altijd wel wat te beleven is", zegt Henny Verdiesen. Een echte hobby heeft Henny Ver diesen (32) niet. De caissière, die al 13 jaar bij AH Enkhuizen werkt, heeft al een paar jaar rugklachten. Bezoeken aan allerlei therapeuten brachten daarin geen verbetering, maar nu ziet het ernaar uit dat ze zelf voor verlichting van de pijn kan zorgen. „Via via heb ik Callane- tics ontdekt. Een nieuwe vorm van fitness waarmee je door allerlei oe feningen spiergroepen kunt ver sterken. Ik ben nu een paar weken bezig en heb al veel minder last. Achter de kassa sta ik meestal en dan denk ik o ja, bekken kantelen, billen spannen. Oefeningen die ik tijdens m'n werk kan doen." De in Amsterdam geboren maar in Enkhuizen getogen Henny heeft het best naar haar zin. „We krijgen zo'n gemengd publiek over de vloer dat er altijd wel wat te bele ven is. Deze zomer bijvoorbeeld waren er opvallend veel Italianen. Met Duits en Engels kan ik me aar dig redden maar bij die Italianen moest er gebarentaal aan te pas ko men." Jammer vindt ze het dat de activiteiten van de personeelsver eniging tegenwoordig op een laag pitje staan. „In het verleden had den we gezellige avonden, puzzel ter blijkt dat filiaal Enkhuizen at tent inspeelt op de pleziervaart. Wekelijks worden aan opvarenden van 'de bruine vloot' bestellijsten overhandigd. De daarop ingevulde boodschappen worden acht dagen later door een van de AH-mede- werkers aan boord afgeleverd. „Het gaat vaak om schoolklassen die een paar weken aan boord van zo'n schip doorbrengen. De bestel ling lopen soms op tot ruim dui zend gulden", vertelt de 20-jarige Hans, die eraan toevoegt dat er aan die orders toch flink wat werk zit. „De bestellingen worden in bana- nendozen verpakt, met een bestel busje naar de haven gereden en als je pech hebt moet je over allerlei boten klauteren om de besteller te bereiken. En een helpend handje is er meestal niet bij." Hans is in zijn vrije tijd een vrijwilliger-pur-sang. Hij werkt in zijn woonplaats Bo- venkarspel in een buurthuis, waar hij als discjockey en barkeeper op vrijdagavond en zaterdagmiddag een groep van circa 30 jongeren van 12 tot 16 jaar wat gezelligheid bezorgt. „Door de week hebben we vaak vergadering en als je dan 's morgens om 6 uur moet begin nen maak je wel korte nachtjes." Hans is 3 maanden geleden, toen zijn diensttijd erop zat, bij AH be gonnen. „Ik reken erop dat ik hier Erma Wiersma neemt dochter Saskia mee naar het werk. „Liefhoor geen centje lastig. HenkLinschotem eerste gang 's morgens is naar zijn buiten- volière waar h ij 40 vogels houdt. verder kan komen en daarom ga ik nu ook een cursus Warenkennis „We hebben een erg leuke ploeg hier en de sfeer is uitstekend. Jam mer is alleen dat we moeilijk aan nieuwe medewerkers kunnen ko men." Een verklaring voor dat laat ste heeft assistent-supermarktma nager Henk Linschoten (30) niet. „Vrouwen kunnen we genoeg krij gen, maar er zijn nu eenmaal banen in een supermarkt waar je man kracht vóór nodig hebt en daar ont breekt het hier aan." Zelf was Henk tot voor een jaar afdelingsmanager in Alkmaar en greep hij de kans om in Enkhuizen tweede man te worden met beide handen aan. Dat pakte voor hem nog leuker uit toen supermarktma nager Geert Haanappel werd geko- volgen." Slapen in een winkelwagen Het is maandagmorgen. De winkel is dicht, maar toch klinkt er duide lijk een kinderstemmetje tussen de schappen. Het blijkt Saskia te zijn, de anderhalfjaar jonge dochter van Erma Wiersma. Erma: „Ik werk hier nu 22 jaar en nog altijd met veel plezier. Toen mijn zoons werden geboren - de één is nu acht en de ander elf - kon ik nog wel een oppas krijgen, maar dat werd met Saskia veel moeilijker. Maar ik heb een regeling kunnen treffen dat ik op maandagmorgen, als de winkel toch dicht is, Saskia mee kan ne men. Eerst sliep ze in een reiswieg- je, later in een winkelwagen en nu ze een lopertje is volgt ze me over al. Lief hoor, geen centje lastig." j Erma werkt op maandagmorgen j (schoonmaken van de zuivelafde- ling), op vrijdagavond (kassa) en als er grote personeelsproblemen zijn ook wel 's zaterdags van 12 tot 2. „Ik doe het niet zozeer voor het geld maar ik vind het heerlijk om eens even met wat anders dan met het huishouden bezig te kunnen zijn." Ab jongsma-, „Ze kunnen mij geen knollen voor citroenen vei'kopen. Ham Eiff „Ik. reken erop dat ik hier verder kan komen.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 12